20:09:48 / 24.01.2017 
Yakalanmasalar katliam yapacaklardı   |   Ormandan dev gelir   |   İŞKUR'dan İK temsilcilerine brifing   |   Kavgada yaralanan şahıs öldü   |   Vali Demirtaş muhtarlarla buluştu   |   Trafikte tehlikeli şov   |   Adliye önünde çatışma   |   Topraksız domates ürettiler   |   Adana'da sahte içki operasyonu   |   Motosiklet durağa girdi: 5 yaralı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana’da FETÖ operasyonu
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
RAMAZANOĞULLARI VE ADANA
04.11.2016

Adana'da 'Uluslararası Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumu' düzenlendi.
Türk Tarih Kurumu, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve İslam Tarihçileri Derneği’nin ortaklığıyla ‘Uluslararası Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumu-III “Ramazanoğulları Beyliği” başlığı altında sempozyum düzenlendi.

Çukurova Üniversitesi Kampüsü Mithat Özsan Amfisi’ndeki sempozyuma Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Vali Mahmut Demirtaş, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ersan, Uşak Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Şeker, Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Kurt, dekanlar, öğretim üyeleri ve davetliler katıldı.

Açılışında konuşan Vali Mahmut Demirtaş, Çukurova'nın merkezi olan Adana’da düzenlenen, sempozyuma hoş geldiniz diyerek, katılımcıları sevgi ve saygıyla selamladığını söyledi.

Adana ve Çukurova’nın tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirten Vali Demirtaş, “4000 yıllık bir geçmişe sahip olan kentimizin; Tarihte Asur, Pers, Makedonya ve Roma İmparatorlukları arasında el değiştirmiştir. 14. yüzyılın ikinci yarısında, Memlûk Türk Devleti'nin fethiyle Memlüklere bağlanmıştır. Çukurova'nın Memlükler tarafından fethi sırasında Oğuzların Üçok Türkmenlerinin çok ciddi katkıları olmuştur. Bu sebeple Memlükler Adana ve çevresinin yönetimini Ramazanoğulları Beyliğine bırakmış, gelirlerine karışmamıştır. Osmanlılar zamanında ise, bu özgürlüklerini kaybetmelerine rağmen, "Adana Hâkimleri" olarak nitelendirilmişlerdir. Dolayısıyla, Adana tarihinde yaklaşık iki buçuk asır boyunca, Ramazanoğulları Beyliğinin imzası bulunmaktadır” dedi.

Vali Demirtaş, sempozyumda, Ramazanoğulları döneminde meydana gelen siyasi ve sosyal hadiselerin ele alınacağını, dil, edebiyat ve folklor unsurlarının bugüne yansımaları ile dönemin dini ve kültürel hayatıyla ilgili verilerin, her yönüyle değerlendirileceğini, Ramazanoğulları izi taşıyan mimari eserlerin de bu bağlamda incelenmesinde faydalı olacağını söyledi.

Orta Anadolu ve Akdeniz Beylikleri Tarihi, Kültürü ve Medeniyeti Sempozyumlarının üçüncüsü olarak planlayan ve büyük destek sunan Türk Tarih Kurumuna, İslam Tarihçileri Derneğine, Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Çukurova Üniversitesi’ne katkılarından dolayı teşekkür ettiğini dile getiren Vali Demirtaş, “Düzenlenen bu sempozyumun Adana'nın tarihine, kültürüne, tanıtımına katkı sağlayacağına inanıyor, hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.

Sempozyumun açılışında konuşan Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin ve Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar ise, Orta Anadolu ve Akdeniz bölgesinde kurulmuş olan Türk Beyliklerinin her birinin, uzmanlarınca bütün boyutları ile ele alınarak, tartışılacak sempozyum başarılı geçmesini temenni ederek, katılımcılara teşekkür etti.
Bu haber 1327 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
389
Bugün Gelen: 
123562
Toplam Ziyaretçi: 
227470147


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.