22:29:39 / 21.01.2017 
Adanaspor 1 attı 3 aldı   |   Kayıp sürücü hastaneye kaldırılmış   |   Bin yetime giyecek yardımı   |   Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor   |   Yüksel Mert Bodrum'u da sallayacak   |   Kavga kanlı bitti: 1 ölü, 2 yaralı   |   Yoldan çıktı kamyonetlere çarptı   |   Yangında yaralanan mahkum öldü   |   Emniyetten şehitler için mevlit   |   Adana'da bahar havası   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana’da FETÖ operasyonu
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ÇÜ BÜNYESİNDE HERBARYUM KURULDU
07.11.2016

Herbaryumda, Torosların 2 bine yakın nadide bitki türleri ve tıbbi bitkileri yer alıyor.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı bünyesinde Adana ve çevresinin tıbbi bitki örneklerinin toplandığı bir herbaryum kuruldu. Herbaryumda, Torosların 2 bine yakın nadide bitki türleri ve tıbbi bitkileri yer alıyor.

Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Serpil Demirci Kayıran, ÇÜ Eczacılık Fakültesi bünyesinde kurulan herbaryum hakkında bilgi verdi.

Herbaryumu, Çukurova Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Biriminin alt yapı desteği ile 2015 yılında kurduklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Demirci, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu Doğa Grubu ile Çukurova Üniversitesi'nin 2013 yılından beri ortaklaşa yürüttüğü "Torosların Nadide Çiçekleri" projesi bünyesinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda bugüne kadar 2000'e yakın bitki örneğinin toplandığını söyledi. Bu bitkilerin Adana ve çevresinden toplanarak, kurallara uygun bir şekilde kurutulup, kartonlara alınarak Çukurova Üniversitesi Herbaryumuna yerleştirildiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Demirci bu çalışmanın bölge için önemli olduğunu söyledi.

Danışma ve dökümantasyon merkezi

Herbaryumun, preslenerek kurutulmuş, suyu alınarak düzleştirilmiş bitki örneklerinin belli bir sistematik düzenle yerleştirildiği ve içinde bu örneklerle bilimsel çalışmaların yapıldığı bir bitki müzesi olduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Demirci, herbaryumun başta eczacılık olmak üzere biyoloji, ziraat, tıp ve diğer değişik alanlarda çalışacak kişiler için bir danışma ve dökümantasyon merkezi olarak hizmet verdiğini, sistematik botanik, flora ve vejetasyon çalışmalarının yoğun olarak herbaryumlarda yapıldığını ifade etti.

Tıbbi ve aromatik bitkiler koleksiyon oldu

Çukurova Üniversitesi bünyesinde Eczacılık Fakültesine ait herbaryumun kurulmasının Adana'nın tıbbi ve aromatik bitkilerinin koleksiyonunun oluşturulması açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Demirci şunları kaydetti:

"Ornithogalumadanense (Adana Akyıldızı) ve Muscarimcbaethianum (Tufanbeyli sümbülü) ve birçok Adana'ya özgü (endemik) olan nadir bitki örnekleri herbaryumumuzda muhafaza edilmektedir. Bereketli topraklara sahip Çukurova Bölgesi, bitki çeşitliliği açısından çok zengin popülasyonlara sahip önemli bitki alanlarını bünyesinde barındırmaktadır. Adana'da da doğal olarak 2 bin 500 bitki türü yetişmektedir. Bunlardan bir çoğu tıbbi ve aromatik bitkiler dediğimiz, halk arasında tedavi amacıyla kullanılan veya ilaç olma potansiyeli taşıyan bitkilerdir. Bu bitkilerin toplanarak herbaryum örneği haline getirilmesi, öncelikle bu tıbbi bitki türlerinin tanınmasını ve korunmasına yönelik farkındalığın artırılmasını, aynı zamanda da örneklerin oluşturulan herbaryum ile korunma altına alınmasını sağlamış olacaktır. Ayrıca Torosların bitkileri, bir bitki müzesinde toplanmış olacak. Fakültemizde kurulan herbaryum ile fakültemizin önemli bir anabilim dalı olan "Farmasötik Botanik Anabilim Dalı" derslerinde öğrencilerimize eğitim-öğretim materyali sağlanabilecektir. Bu herbaryum, bitki ile irtibatlı çalışmalar yapan yerli ve yabancı tüm araştırmacılara ve öğrencilere bir referans ve danışma merkezi olarak hizmet vermesi açısından avantaj sağlayacaktır."

20 bin tıbbi bitki tedavi amaçlı kullanılıyor

İlaç etken maddelerinin bitkisel ve hayvansal droglardan elde edildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Demirci, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmalarına göre tedavi amaçlı kullanılan tıbbi bitkilerin sayısının 20 bin civarında olduğunu, gelişmiş ülkelerde reçeteli ilaçların yaklaşık yüzde 25'inin ise bitkisel kökenli etken maddelerden oluşturulduğunu açıkladı.

Türkiye'de tıbbi olarak kullanılan bitki türü sayısının 500 kadar olduğuna da değinen Yrd. Doç. Dr. Demirci bunlardan yaklaşık 200 tıbbi ve aromatik bitkinin ihraç potansiyelinin olduğu söyledi. Yrd. Doç. Dr. Demirci, "Çiçekli bitkilerden sadece yüzde 15'i üzerinde fitokimyasal ve farmakolojik araştırmalar yapılmıştır. Fakültemiz herbaryumunun ülkemiz tıbbi ve aromatik bitkileri ile çalışmak isteyen tüm araştırmacılara bir referans kaynağı olmasını amaçlıyoruz" dedi.

Bu haber 1420 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

tarafından 28.11.2016 14:54:41 tarihinde yazılmış
Geç kallnmlş bir proje....halka açlk ml...gezebilimiyiz

Nadir tarafından 15.11.2016 17:24:00 tarihinde yazılmış
Hiç yorum yapılmaz mı.. Muhteşem bir çalışma. Burasını görmek isteriz. Artı ilaveten bu kadar güzel çalışmanın pula dönüşmesi insanlara faydalı olması da lazım..

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1329
Bugün Gelen: 
82689
Toplam Ziyaretçi: 
227132506


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.