22:28:46 / 21.01.2017 
Adanaspor 1 attı 3 aldı   |   Kayıp sürücü hastaneye kaldırılmış   |   Bin yetime giyecek yardımı   |   Emekli maaşı bağlanma süresi kısalıyor   |   Yüksel Mert Bodrum'u da sallayacak   |   Kavga kanlı bitti: 1 ölü, 2 yaralı   |   Yoldan çıktı kamyonetlere çarptı   |   Yangında yaralanan mahkum öldü   |   Emniyetten şehitler için mevlit   |   Adana'da bahar havası   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana’da FETÖ operasyonu
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
BEBEKLER NEDEN AĞLAR?
30.11.2016

Bebek isteklerini, ihtiyaçlarını ağlamakla belli eder. Acıktığını, rahatsızlığını, altının ıslak olduğunu, yorgunluğunu...

Bebek isteklerini, ihtiyaçlarını ağlamakla belli eder. Acıktığını, rahatsızlığını, altının ıslak olduğunu, yorgunluğunu, gaz sancılarını, aşırı sıcak ya da soğuğun kendisine verdiği rahatsızlığı ağlayarak gösterir. Bebek, annesini özlediği ya da onun yakınlığına ihtiyaç duyduğu zaman da ağlar.

Birçok anne çocuğunun huyunu kısa zamanda öğrenir, ağlamasından onun ne istediğini, niçin ağladığını hemen anlar. Bir yerinin ağrıması sonucunda yükselen şiddetli feryat ile karnı acıktığı zamanki ağlaması arasında fark vardır. Anneler bunu kolaylıkla ayırt ederler.

Hiçbir bebek, herhangi bir sebep olmadan ağlamaz. Karnı toksa, altı temizse ve sancısı yoksa ağlaması için bir sebep de yok demektir. Ama yine de ağlıyorsa, kendisiyle ilgilenilmesini istemektedir. Ağladığı takdirde kendisiyle ilgilenilirse ve ağlamasına karşı tepki gösterildiğini hissederse, kendisini güvence içinde hissedecek, sonunda ağlaması için bir sebep kalmayacaktır.

Ağlamanın Sebepleri

Çocuğun ağlaması anne baba açısından oldukça önemlidir. Çünkü çocuk bu sayede anne babasına  bir mesaj vermektedir. Ebeveyn, çocuktan aldığı bu mesajı çok iyi değerlendirmeli ve çocuğa sıkıntı veren durumu bir an önce yok etmeye çalışmalıdır. Genelde, ağlamaya sebep olan durum ortadan kaldırıldığında çocuğun ağlaması da durur. O halde başta anneler olmak üzere tüm ebeveynler çocukların ağlama sebeplerini iyi bilmelidirler. Şimdi çocuklarda ağlamaya sebep olan birkaç hususa sırayla bir göz atalım:

1.    Açlık

Nasıl birçok yetişkin acıktığı zaman huzursuz ve huysuz oluyorsa, bebekler de acıktıklarında aynı şeyleri yapmaktadırlar. Fakat çocuklar yetişkinlerden farklı olarak, huysuzluklarını ve huzursuzluklarını daha çok ağlayarak açığa vurmaktadırlar. Bir bebek, son beslenme saatinde her zamanki kadar süt içmişse ve bir-iki saat sonra ağlayarak uyanırsa bu onun pek de aç olduğunu göstermez. Böyle bir durumda karın ağrısından şüphelenilebilir. Eğer beslenmeden 2.5 veya 3 saat sonra uyanıp ağlarsa önce açlığı düşünmek gerekir.

Çocuğun açlıktan ağladığı anlaşılırsa neler yapılabilir: Çocuk meme emiyorsa bir kahve kaşığı şekerli süt verilebilir. Çocuk biberona başlamış, biberonla süt içiyorsa, akşam 10-20 gram daha fazla süt verilebilir veya doktora sorularak yavaş yavaş yaşa göre mamalara başlanabilir.

2.    Altının Islak Olması

Çocuklar altının ıslak olmasından rahatsızlık duyarlar ve adeta altlarının değiştirilmesi istercesine ağlamaya başlarlar. Çoğu zaman başka bir sebep yoksa altları değiştirilen en çocukların sakinleştiği, keyiflerinin yerine geldiği görülür.

3.    Hastalık

Eğer sağlıklı, iyi yetiştirilmiş, altı kuru, karnı tok olan bir bebek hiçbir sebep olmaksızın bütün gün boyunca huysuzluk yapar ve ağlarsa, alışmadığımız bir şekilde yaramazlık ederse, görünüşü ve renginde de değişiklik varsa çocuğunuz hasta olabilir. Bu durumda hiç vakit kaybedilmeden çocuk bir doktora götürülmelidir.

4.    Karın Ağrısı

Özellikle ilk üç ay içinde geceleri daha sık görülen karın ağrıları da çocuğun ağlamasını bir sebebi olabilir. Bu ağrılar şiddetli şeklinde gelir. Bebeğin yüzü ağrının şiddetiyle uzanır, ayakları karnına doğru çeker ve olanca gücüyle feryat eder. Bir süre sonra ağrılar biraz hafifler gibi olursa da sonra yeniden şiddetlenir. Neticede yorgun düşen çocuk yeni bir ağrı krizi başlamadan uykuya dalar. Gece ağlamalarının ve ağrılarının en önemli sebebi gaz sancılandır. Zaten bebek bu şiddetli sancıyı çekerken çok sık gaz çıkartır. Bebeğin karın ağrıdığında yapılacak en iyi şey, onu yatağa yüzükoyun yatırmaktır. Bu sancılar, çocuğa ek gıdalar verilmeye başlandığı 5.inci 6.ıncı aylardan sonra çok seyrek olarak tekrarlanır ve bir süre sonrada ortadan kalkar.

5.    Hazımsızlık

Çocuğun aldığı gıdalan yeterince sindirememesi durumunda oluşan gaz da çocuğa acı verir ve ağlama sına yol açar. Hazımsızlığın en önemli belirtileri, huysuzluk, rekturndan kan çıkarma, tükürme ve kusmada artma, bağırsakların gevşemesi, gevşek, pıhtı ve belki de yeşil renkli kakadır. Çocuğun gıdasında yapılacak değişiklikler ile bu durum hafifletilebilir. Gerekirse çocuk bir doktora gösterilmelidir.

6.    Yorgunluk

Yetişkinler yorgun oldukların da en ufak bir şeye rahatlıkla sinirlenebilmektedirler. Çocuklar ise yorgun olduklarında bu sıkıntılarını ağlayarak belli ederler. Bu durum bütün çocuklar için geçerli değildir. Bazı çocuklar yorgun olduklarında hemen uyurlar. Bazıları ise tam tersi uykuya dalmakta güçlük çekerler. Uyuyamamak, uykuya dalmakta zorlanmak çoğu zaman çocukları hırçınlaştırır ve ağlatır. Yapılabilecek en iyi şey, uykudan hemen önce çocuğu aşırı hareket gerektiren oyunlardan uzak tutmaktır.

7.    İğne Batması

Yeni doğan bebeklere takılan hediyelerin tamamına yakını iğne ile tutturulmaktadır. Mümkünse çocuğun üzerinde iğneli bir şey bulundurulmamalıdır. Çocuğun üzerinde iğne ile tutturulmuş bir şey varsa ve çocuğunuz da durup dururken sebepsiz yere ağlıyorsa mutlaka üzerindeki iğnelerin yerinde olup olmadığına ve çocuğa batıp batmadığına bakılmalıdır.

8.    Karanlık

Çocuğun yattığı yerin karanlık olması çocuğun ağlamasına sebep olabilir. Bu durumda gece lambası ile yattığı odayı bir nebze aydınlatabilirsiniz. Aydınlatmasını yaptığınız odanızda bebeğiniz kendini güvende hissederek uyuyacaktır.

9.    Diş Çıkarmak

Çocuklar diş çıkarma dönemlerinde biraz huysuz olurlar ve zaman zaman ağlayarak tepkilerini dile getirirler. Diş çıkarırken bazen ateşleri de çıkabilir ve bu durum da ağlamasına neden olabilir. Diş çıkarma esnasında damak için kullanılan jel vasıtası ile bu huysuzluğunun önüne geçebilirsiniz.

10. Sevilmek Arzusu

Her çocuğun sevilmeye ihtiyacı vardır. Araştırmalar kısa sürelerle de olsa, sıklıkla kucağa alınan çocukların daha az ağladığını göstermiştir. Emzirildikten sonra yatağına konulduğu zaman ağlamaya başlamasının sebeplerinden birisi de, annesinin kucağından uzaklaşmış olmasıdır. Nitekim yeniden kucağa alındığı taktirde bu çocukların hemen sustukları görülmektedir.

Ağlayan Çocuk Kucağa Alınmalı mıdır?

Bazı anneler, ağladığı zaman çocuklarını kucağa almanın onları şımartacağını zannederler. Aslında böyle bir endişeye hiç gerek yoktur. Çünkü bir annenin ağlayan yavrusunu kucağına alıp okşaması, onu sevmesi kadar tabiî bir şey olamaz. Ancak bu, bebek her ağladığı zaman kucağa alınmalıdır anlamına da gelmez. Çünkü o zaman, ağladıkça kucağa alınacağından emin olduğundan ağlamayı alışkanlık haline getirebilir.

Ağlayan çocuğun hiç kucağa alınmayıp bir köşede kendi kendine susmasını beklemenin de çeşitli sakıncaları vardır. Ağlamasına aldırış edilmeyerek kucağa alınmayan bebek, kendisini mutsuz, sevgiden, şefkatten yoksun, yalnız ve farklı biri olarak hissedecektir. Bu durumda, çocuğun kendine olan güveni de azalacak ve uzun dönemde çocukta birtakım ruhsal problemler ortaya çıkabilecektir.

Annelik tecrübelerini anne bloğun da kaleme alan alimanne.com yazarı Sena hanım bu yazıyı sizler için kaleme aldı. Bebeklerin Ağlama Nedenleri üzerinde durduğumuz yazımızda bebek bakımının püf noktalarını anlatmaya çalıştık. Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı mutlu ve huzurlu bir gelecek diliyoruz.

Bu haber 394 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1267
Bugün Gelen: 
82624
Toplam Ziyaretçi: 
227132441


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.