06:01:56 / 24.01.2017 
Motosiklet durağa girdi: 5 yaralı   |   Demirspor galibiyeti tattı   |   Apartman bahçesinde suikast silahı   |   Gözübatık'tan 'intihar' açıklaması   |   Sözlü'den 'yargı' çıkışı   |   ASKİ’den tahsilat ücreti açıklaması   |   İzinsiz afiş asana para cezası   |   Adana’da ’miras’ intiharı   |   Kamyonetin çarptığı genç kız öldü   |   Motosiklet otomobile çarptı: 1 ölü   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana’da FETÖ operasyonu
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
'ÇUKUROVA PROJELERE HAZIRLANIYOR'
08.12.2016

Bakan Çelik, 'Çukurova'da AB Çalışmalarına Yönelik Kapasitenin Güçlendirilmesi Projesi'nin açış toplantısına katıldı

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin büyüdükçe hasımlarının karşı propaganda kampanyaları başlattığını belirterek, “Herhangi bir teslimiyetçilik veya reddiyetçilik arasında seçim yapmak zorunda değiliz. Türkiye'yi bu 2 yana savurmaya çalışan yaklaşımlarda Türkiye'nin kendi milli çıkarlarını gözeten, dünyayla sağlıklı bir diyalog içerisinde olan, sivil toplumdan güç alan, dünyadaki rekabette nitelikli bir şekilde kendi tavrını koyan ve G20 içerisinde, OECD içerisinde, AB içerisinde ve diğer tüm platformlarda gücünü daha çok hissettiren bir ülke olması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Kentteki bir otelde 'Çukurova'da AB Çalışmalarına Yönelik Kapasitenin Güçlendirilmesi Projesi'nin açış toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşan Adana Valisi Mahmut Demirtaş, bölge ve ülke değerlerini dünyanın her yerinde tanıtmaya, AB kaynaklarını bölgeye getirmeye ve kaynakların verimli kullanılması için çalışmalar yaptıklarını belirterek, bugüne kadar 848 projeye yaklaşık 51.5 euro kaynak aktarıldığını söyledi.
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ise projelerin Mersin, Osmaniye ve Adana'yı kapsayan Çukurova havzası temelli yürütüldüğünü aktardı. AB ile ilişkilere milli çıkarlara göre baktıklarını anlatan Ömer Çelik, Türkiye'yi ileriye taşıyan pek çok işe imza attıklarını ifade etti.

Bilgi toplumuna dönüşmüş, küresel ölçekte rekabet gücü yüksek, güçlü Türkiye'yi hedeflediklerini vurgulayan mali yardım dönemi çerçevesinde AB bütçesinden Türkiye'ye 4.8 milyar euroluk pay tahsis edildiğini ve demokrasi, insan hakları eğitimleri, engelli vatandaşların toplumla entegrasyonu, kadına şiddetle mücadele, sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesi, atık depolama gibi projelerde bu paranın harcanacağını ifade etti.

AB fonlarından yerelde daha çok faydalanılması gerektiğinin altını çıkan Bakan Ömer Çelik, vatandaşlardan ve kurumlardan daha çok proje beklediklerini anlattı. 2002-2016 yılları arasında 84 hibe programı ve 3 bin 741 projeye 481 milyon euro destek sağladıklarını da anlatan Bakan Çelik, tüm kararlarda vatandaşların kendisi hakkında söz söylenen nesne değil, kendi kaderi hakkında söz söyleyen özne haline geldiğini kaydetti.

AB'ye katılım sürecinde de merkezi kadar yerelde faaliyet gösteren kurumlarla bu çalışmayı yoğunlaştıracaklarını açıklayan Bakan Çelik, en önemlisinin de kapasite artırma çalışmaları olduğuna dikkat çekti. Kurumların kapasitesinin arttıkça ülkenin daha çok değer üreteceğini ve ekonomik çıktı sağlayacağını bildiren Bakan Çelik, çalışmaların yerelde valilikler kanalıyla sürdürüldüğünü söyledi.

Bakan Ömer Çelik, sivil toplumun öneminin büyük olduğunun da altını çizerek, “Sivil toplumun kapasitesinin artması demek, devlet hayatındaki gücünün artması demektir. Sivil toplumdan kopuk bir devlet hayatı olmaz. Demokratik bir devlette, sivil toplum devlet hayatının eşit paydaşıdır. Gözümüz, kulağımız olmalıdır. Bazı ülkelerde devlet ekonomide çok güçlüdür, ordusu, bir takım şirketleri çok güçlüdür ama sivil toplum güçlü değilse, özel sektör güçlü değilse, büyüme sağlıklı değildir; devletin büyümesi de obezitedir, sağlıksızdır” şeklinde konuştu.

2014-2020 yılları arasında kullanılmak üzere oluşturulan 190 milyon euroluk fonun sivil toplumun kapasite artırımı ve diyaloğunun güçlendirilmesi için harcanacağını söyleyen Bakan Ömer Çelik, Türkiye ve AB arasındaki sivil toplum diyalog programı kapsamında 2008 yılından bu yana 350'nin üzerinde projeye 42.5 milyon euro hibe desteği sağlandığını ve bu olayın toplumların birbirini yakından tanıması açısından önemli olduğunu ifade etti.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, yurt dışında Türkiye'ye karşı islamafobi ve antisemitik bir takım çevrelerin ırkçı ve yabancı düşmanı kampanyalar içerisinde olduğunu söyledi.

Türkiye'nin daha doğru anlatılması için sivil topluma daha çok önem vermeleri gerektiğinin altını çizen Bakan Çelik şöyle devam etti:
“Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, hasımlarımızın Türkiye'ye karşı propaganda süreci de artmaktadır. Bunun karşısında Türkiye'nin karşı propaganda yapan kesimlerinin de bu söylemlere teslim olması büyük tehlikedir. Türkiye'nin bunlar karşısında içe kapanması, dünyadan kopması daha tehlikelidir. Herhangi bir teslimiyetçilik veya reddiyetçilik arasında seçim yapmak zorunda değiliz. Türkiye'yi bu 2 yana savurmaya çalışan yaklaşımlarda Türkiye'nin kendi milli çıkarlarını gözeten, dünyayla sağlıklı bir diyalog içerisinde olan, sivil toplumdan güç alan, dünyadaki rekabette nitelikli bir şekilde kendi tavrını koyan ve G20 içerisinde, OECD içerisinde, AB içerisinde ve diğer tüm platformlarda gücünü daha çok hissettiren bir ülke olması için çalışmaya devam edeceğiz.”

Çok sayıda oda, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve davetlinin katıldığı toplantı daha sonra sunumlarla devam etti.

Bu haber 1070 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2393
Bugün Gelen: 
13410
Toplam Ziyaretçi: 
227359995


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.