20:10:18 / 24.01.2017 
Yakalanmasalar katliam yapacaklardı   |   Ormandan dev gelir   |   İŞKUR'dan İK temsilcilerine brifing   |   Kavgada yaralanan şahıs öldü   |   Vali Demirtaş muhtarlarla buluştu   |   Trafikte tehlikeli şov   |   Adliye önünde çatışma   |   Topraksız domates ürettiler   |   Adana'da sahte içki operasyonu   |   Motosiklet durağa girdi: 5 yaralı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana’da FETÖ operasyonu
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ADANA TARIMININ 2016 RAPORU
26.12.2016

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 2016 yılının Adana tarımı açısından oldukça verimli geçtiğini söyledi

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 2016 yılının Adana tarımı açısından oldukça verimli geçtiğini ve uygulanan tarım politikalarını gelecekte de sürdürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Tarım sektörünün kalkınması ve tam anlamıyla atılım yapabilmesi için gereken tüm çalışmaların yapıldığını kaydeden Vali Demirtaş, "Hükümetimiz destek ve teşvikleri doğrultusunda, ülkemizin önemli tarım kentlerinden olan Adana ilimizin, sektörde çok daha fazla üreten bur konuma taşınması noktasındaki çalışmalarımızı, ilgili kurum ve kuruluşlarımız nezdinde kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Vali Demirtaş, 2016 yılı üretim değerleri hakkında "Tarım sektörü ülkemizin milli gelirine önemli katkı sağlamaktadır. Tarımsal Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) 2015 yılında 147,2 milyar TL olarak gerçekleşmiş ve toplam GSYH'dan yüzde 7,5 pay almıştır. 2016 yılının ilk 6 ayında tarımsal GSYH bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artarak 49,7 Milyar TL'ye çıkmıştır. Bu büyümeye en büyük katkı sağlayan illerden biri olan Adana, Bitkisel üretim ve Hayvancılık alanında çok büyük bir potansiyele sahiptir" ifadelerini kullandı.

İhracat ve gıda denetimine ilişkin açıklamalarda da bulunan Vali Demirtaş, "Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ilimizde 2016 yılında Kasım ayı itibari ile tüm sektörler bazında toplam ihracat 1 milyar 455 milyon 826 bin 820 dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu ihracatın yüzde 23,6'lık bölümü tarımsal ihracat olup, ihracat değeri 344 milyon 661 bin 100 dolardır. Tarım ürünleri ihracatının yüzde 34,6'sını yaş meyve sebze oluşturmaktadır. 2016 yılı gıda denetimi çalışmaları açısından da hareketli geçen bir yıl olmuştur. Bu kapsamda 16 Aralık 2016 itibari ile 76 denetçi tarafından 25 bin 512 gıda denetimi gerçekleştirilmiştir. 2016 yılında 174 Alo gıda hattına bin 518 adet ihbar yapılmış ve zamanında incelenerek tavizsiz bir şekilde gereği uygulanmıştır. Ayrıca gıda mevzuatına uymayan 245 işletmeye 1 milyon 563 bin 892 TL para cezası uygulanmıştır. İlimizde bulunan 507 yem işletmesine 2016 yılında 561 denetim gerçekleştirilmiştir" şeklinde konuştu.

Vali Demirtaş, bitkisel ve hayvansal iletişime ilişkin de şu bilgileri aktardı:

"2016 yılı üretim sezonunda toplam 4,6 milyon ton tarla bitkileri üretimi, 1,4 milyon ton meyve üretimi, 1,3 milyon ton sebze üretimi gerçekleşmiştir. 2016 yılı içerisinde 1,2 milyon ton turunçgil, 94 bin ton soya, 99 bin ton yerfıstığı, 1,5 milyon ton dane mısır, 796 bin ton karpuz, 154 bin ton pamuk ve 830 bin ton buğday üretimi sağlanmıştır. 2016 yılı üretim sezonunda tahmini 14 bin 904 ton kırmızı et, 275 bin ton süt, 31 bin 543 ton beyaz et ve 156 milyon adet yumurta üretilmiştir. Ayrıca hayvan sağlığı taramaları düzenli bir şekilde gerçekleştirilmiştir."

Bitki sağlığı çalışmaları ile Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'nı anlatan Vali Demirtaş, "Bitki Sağlığı Uygulamaları kapsamında 78 adet zararlı, 31 adet hastalık ve 7 adet yabancı ot olmak üzere toplam 116 konuda mücadele yapılmaktadır. Ayrıca 2016 yılı Karantina Programına göre 20 ayrı konuda özel sürvey çalışmaları yürütülmüştür. Buna paralel olarak İlimizde 1 konuda Entegre ve Kontrollü Ürün Yönetimi (EKÜY), 8 ayrı konuda Entegre Mücadele çalışmaları yapılmıştır. Bakanlığımızın kırsal alana uyguladığı en önemli projelerden birisi Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında yapılan ekonomik yatırımlardır. 2016 yılında 9. ve 10. Etap KKYDP kapsamında 28 adet ekonomik yatırımın hibe sözleşmesi imzalanmıştır. Toplam yatırım bedeli 35 milyon 267 bin 551 TL olan bu projelerin 16 milyon 305 bin 220TL'si bakanlığımız tarafından hibe desteği olarak ödenmektedir. Ayrıca genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeylerinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynakları oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlanması amacıyla Genç çiftçilerin desteklenmesi programı hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda ilimizde 185 genç çiftçimize yapmış olduğu projeler karşılığında 5 milyon 544 bin 520 TL hibe desteği verilmiştir" şeklinde konuştu.

Eğitim yayım çalışmaları ve desteklemelere ilişkin bilgiler aktararak konuşmasını sürdüren Vali Demirtaş, "Eğitim ve Yayım Çalışmaları, kırsal alana götürmüş olduğumuz en önemli yatırımdır. Köylerimizde yapmış olduğumuz çiftçi toplantıları, kadın çiftçi eğitim çalışmaları, ev ekonomisi çalışmaları ve uygulamalı eğitimler geleceğe yaptığımız yatırımlardır. 2016 yılında 240 çiftçi toplantısı yapılmış olup 3 bin 558 çiftçimiz bu eğitimlere katılmıştır. Ayrıca 2016 yılında 15 adet demonstrasyon (uygulamalı eğitim), 1 adet çiftçi kursu ve 2 bin 709 adet kitle yayım vasıtaları (sirküler mektup, afiş, broşür, gazete vb.) dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Tarımsal destekler, üretimi artırmanın yanında, kalite, sağlık, verimlilik ve kırsal kalkınma esas alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Adana tarım sektörüne, bitkisel üretimden hayvancılığa, kırsal kalkınmadan güvenilir gıdaya kadar birçok alanda önemli miktarda kaynak aktarılmıştır. 2016 yılında 34 bin 260 Çiftçimiz Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt edilmiştir. 2016 yılında 16 Aralık itibari ile üreticilerimize toplam 280 Milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır" diye konuştu.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 2016 yılının Adana tarımı açısından olumlu verilerle sonuçlanmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, tarımda verimliliğin yanı sıra bilinçli üretimin de arttırılması için yıl boyunca gerçekleştirilen etkinliklerin 2017 yılında da artarak devam ettirileceğini ifade etti. Vali Demirtaş, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Verimli toprakları ile bilinen Çukurova bölgemizin önemli bir kenti olan, ülkemizin tarımının göz bebeği konumundaki Adana ilimizin, tarımdaki başarı çıtasını yükseltmemize önemli katkı, teşvik ve destekler sunan hükümetimize, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız'a, Adana milletvekillerimize, çiftçi kuruluşlarımıza ve üreticilerimize teşekkür ediyorum. Yeni yılın tarım sektörümüze bolluk ve bereket getirmesini diliyorum."

Bu haber 577 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
439
Bugün Gelen: 
123620
Toplam Ziyaretçi: 
227470205


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.