05:57:24 / 24.01.2017 
Motosiklet durağa girdi: 5 yaralı   |   Demirspor galibiyeti tattı   |   Apartman bahçesinde suikast silahı   |   Gözübatık'tan 'intihar' açıklaması   |   Sözlü'den 'yargı' çıkışı   |   ASKİ’den tahsilat ücreti açıklaması   |   İzinsiz afiş asana para cezası   |   Adana’da ’miras’ intiharı   |   Kamyonetin çarptığı genç kız öldü   |   Motosiklet otomobile çarptı: 1 ölü   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana’da FETÖ operasyonu
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
HALK KAPATILMASINI İSTİYOR
08.01.2017

İncirlik Hava Üssü'nün 42 yıl aradan sonra tekrar kapatılmasına yönelik söylemlere halkın pek çok kesimi destek veriyor.
Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Ortadoğu'daki operasyonlarında başrol oynayan İncirlik Hava Üssü'nün 42 yıl aradan sonra tekrar kapatılmasına yönelik söylemlere halkın pek çok kesimi destek veriyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) sürdürdüğü Fırat Kalkanı Operasyonu'nda DEAŞ ile mücadeleye destek vermemesiyle başlayan süreç, devletin üst kanadında verilen siyasi tepkilerin yanı sıra, ABD'yi dost ve askeri müttefik olarak gören Türk halkının sitemine neden oldu.

Soğuk savaş döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne (SSCB) yönelik istihbarat çalışmaları yapmak amacıyla 1951 yılında Türkiye'nin izni ve katkılarıyla Adana'da kurulan İncirlik Hava Üssü, ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üssü Kanat'ına ev sahipliği yapmaya başladı.

Dünya gücü olma hedefindeki ABD'nin Ortadoğu'daki pek çok operasyonunda başrol oynayacak İncirlik Hava Üssü'ne, NATO üyesi Türkiye topraklarında yaşayan pek çok ideolojik gruptan tepkiler yağarken, bugüne kadar gelen süreçte ülkeyi yöneten seçilmiş hükümetler NATO'nun çok sayıda operasyonuna destek verip ABD ilişkilerinde dengeleri korumaya çalıştı.

İncirlik Üssü 1974'te kapatılmıştı
ABD'nin 1974 yılında Türkiye'de üretilen haşhaş ekimini bahane edip, Kıbrıs Harekatı'ndan sonra ise Türkiye askerlerinin Kıbrıs'tan geri çekilmesini talep ederek silah ambargosu uygulaması üzerine kısa süre içerisinde Adana'daki İncirlik Hava Üssü kapatıldı. Ambargonun birkaç yıl sonra kaldırılmasının ardından üs tekrar ABD kullanımına tahsis edildi ve ilişkiler de iyileşti.

Aradan geçen 30 yıl sürecinde, bünyesinde kendisine ve çeşitli Avrupa Birliği ülkelerine ait nükleer bombaların bulunduğu iddia edilen ABD 39. Hava Üssü Kanat'ının bulunduğu İncirlik Hava Üssü'nün Türkiye'deki varlığına tepkiler cılız da olsa devam ederken, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin TSK'nın Fırat Kalkanı Operasyonu'na destek vermemesine devletin üst kanadından çeşitli söylemler yapıldı.

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından bölge coğrafyasına ait sınırların terörle yeniden şekillendirilmesine karşı çıkan Türkiye Hükümeti, ABD'nin İncirlik Hava Üssü'nü kullanımını tartışmaya açtı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terörist hiçbir unsuru barındırmayan sınır politikasına toplumun birçok kesimi destek verdi.

"Amerikalılar dünyanın en korkak milleti"
Üssün bulunduğu Cumhuriyet Mahallesi'nde 50 yıldır esnaflık yapan İncirlik Esnafları Kalkınma Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Onursal Başkanı Abdülkerim Estetik, DEAŞ tehlikesi nedeniyle askerlerin üsten çıkmalarının yasaklanması nedeniyle üs çevresindeki pek çok esnafın iflas ettiğini belirterek, "Bence Amerikalılar dünyanın en korkak milleti. İncirlik Hava Üssü ve Amerika'dan Türkiye'ye hiçbir fayda yok. Turistik eşyaları kendileri getiriyorlar, satıyorlar. Vergi ödemiyorlar. İncirlik Hava Üssü'nün 1951 yılında inşaatında bile çalıştım. Amerikalıların bize hiç faydası yok. El-Bab'a destek olmadılar. Hem 'biz sizin ortağınız' diyorlar hem de ortaklığa aykırı hareket ediyorlar. Kapanmasını isterim" diye konuştu.

"Üssün var olup olmaması kafada soru işareti"
Esnaf Gökhan Gönül ise ABD'li asker ve vatandaşların güvenliğini Türk polisi ve askerinin sağladığına dikkat çekerek, "Kendilerinden istenilen şeylere neden cevap vermedikleri konusunda benim de kafamda soru işaretleri var. Üssün burada var olup olmaması nasıl bir durum artık bizim de kafamızda soru işaretleri var. Neden hala dışarıdaki terörle ilgili devletimize ordumuza yardım etmiyorlar? Bizim insanlarımız ölürken onlar neden ellerini uzatmıyor? Türkiye çok güçlü bir ülke. Bizim Amerikalılara veya NATO'ya ihtiyacımız yok. Kendimiz bu konuları halledebiliriz. Eskiden sorsaydınız 'aman kapatılmasın' derdim. Şu an devletimizin yararına neyse biz İncirlik esnafı olarak devletimizi destekliyoruz. Bence tekrar Türk askeri üssü olarak değerlendirebilir veya halka açık bir şeyler yapılabilir. Belki o bizim için yeni bir ekmek kapısı, gelecek sunar" ifadelerini kullandı.

"Menfaat ilişkilerimiz avantajlıysa kullanabiliriz"
Gelişmeleri basından takip eden Birol Kara adlı vatandaş da ABD'nin Türkiye'nin sınır çevresi güvenliğini sağlamak için yaptığı Fırat Kalkanı Operasyonu'na destek vermesini istediklerini ancak diplomatik ilişkilerin ülke çıkarına göre sağlanması gerektiğini söyledi. Kara, "Ülkeler arasında kavga, gürültü olmadan ülkemizin çıkarına göre davranmak gerekiyor. Ülkemizin çıkarı yoksa üs kapatılabilir ama diğer ülkelere göre karşılıklı menfaat ilişkilerimiz avantajlıysa varsa onu da kullanabiliriz. Onlar nasıl dışarıda bir kart olarak bizi kullanıyorlarsa biz de aynı şekilde konuşabiliriz" dedi.

"15 Temmuz'dan sonra üssü kapatmalıydık"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de soğuk savaş döneminde SSCB'ye tehdit olarak kurulan İncirlik Hava Üssü'ne, Türkiye'nin bağımsızlığını hedefleyen pek çok kesimin tepkiler gösterdiğini ve bir dönem kapatıldıktan sonra Körfez Savaşı'nda tekrar kullanıma açıldığını hatırlatarak, Rusya ile Türkiye arasında şu günlerde gerçekleşen yakınlaşmanın, Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak açısından faydalı olabileceğini kaydetti.

İncirlik Hava Üssü'nün kapatılması tartışmalarının, '15 Temmuz Darbe Girişimi'ni ABD'nin desteklediği' yönünde iktidara ait söylemlerin yapıldığı dönemlerde başlatılması ve o günlerde üssün kapatılması gerektiğini savunan Tümer, "ABD ile Türkiye'nin çıkarları aynı gitmeyeceği için, bağımsız ülke olduğumuzdan mutlaka çakışacağız. Bu coğrafyadaki tüm ülkelerin toprak bütünlükleri içerisinde yaşamaları için dışarıdan hiçbir etkenin olmaması gerekiyor. Kendi iradesine bırakmak gerekiyor. Bu üsler burada olduğu sürece maalesef insanlar kendi kararlarını veremiyorlar" şeklinde konuştu.

"Konu Meclis'te konuşulup tartışılmalı"
Üssün kapatılmasının hükümet gündeminde olmadığını söyleyen CHP Adana Milletvekili Tümer, şunları kaydetti:
"Bu süreçte ABD'ye bir mesaj olarak algılıyorum ama bu kadar günlük politikalarla bu söylemleri söylemek çok doğru değil. Mecliste konuşulup tartışılması gereken önemli konular. Türkiye'nin kendi topraklarındaki bir üstür burası. 10. Tanker Üs Komutanlığı vardır başında da Türk subay vardır. Burada tüm uçakların her kalkışı, inişi, yüklediği mühimmatın kayıtlı olduğu söyleniyor. Bu anlamda İncirlik Hava Üssü'nü Türkiye kapatmak istediği zaman bu meclis iradesiyle yapılacak bir şeydir. Bunun sonuçları da vardır. Buna TBMM karar vermek zorundadır. Başkan seçilen Trump'un nasıl bir ABD, nasıl bir dünya şekillendireceğini kimse kestiremiyor. Tabii ki seçilmeden önceki söylemleri aynen devam etmiyor ama İslamofobi konusunda mesajları var. Bu bölgelerde çok büyük acılara da sebep olacak adımlar olabilir, umarım bu devam etmez böyle. Şu an Türkiye'nin Suriye politikasında geldiği nokta, Suriye'nin toprak bütünlüğünün garantörü olması, İran, Türkiye ve Rusya'nın anlaşması bölgede barışı getirme adına önemli bir adım. Bundan sonraki mücadele oradaki terör odaklarının temizlenmesidir. Burada herkesin üzerine düşen desteği yapması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye için doğru bir politika olduğu için bunu söylüyorum."
Bu haber 970 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

budist tarafından 08.01.2017 21:23:33 tarihinde yazılmış
benim ülkemin, halkımın düşmanına bu üsleri niçin açıyorsunuz..?? incirlikten teröristlere istedikleri gibi silah ve mühimmat çıkartabilir yada uçuş esnasinda istedikleri koordinatlara diledikleri silah ve mühimmat'ı paraşütle atabilirler.. bunu kontrol edemezsiniz..! çekiç güç kılıfıyla pkk ya bunlar silah vermedimi..?? benim askerimin polisimin kanina giren bu firildaklari atin dışari ... hainlere düşmanlara niçin içimizde yuvalanmalari için yer veriyorsunuz..?? benim kafam basmiyor ..!! hem kainat orospusunu bunlar koruyor, hem teröristleri benim devletime tercih ediyor hemde ikiyüzlüler.. bize verdikleri sözleri tutmuyorlar .. bunlari hala burada niçin barindiriyorsunuz..??

Osman tarafından 08.01.2017 17:30:19 tarihinde yazılmış
Şu an Türkiye içinde ne kadar Amerikalı ajan var kimse biliyor mu ? Heryerde cirit atıyorlar inanmayanlar konsolosluktaki ajanları araştırabilir ve incirlikteki ajanları, BUNLARDAN BİZE FAYDA YOKKK, HÜKÜMETİN ACİLEN BU KANSIZLARI ÜLKE DIŞINA ÇIKARMALARI VE İNCİRLİK ÜSSÜNÜ KAPATMALARI TÜRK MİLLETİZ ADINA FAYDALI OLACAKTIR.

Yusuf tarafından 08.01.2017 16:23:55 tarihinde yazılmış
İncirliği ALADAĞ a taşıyalım.. Hotalan yazısı varya hazır.. Ormandada bir sürü hınzır. vuruyorlar israf oluyor. CONİ ve FETÖler yesin.

tarafından 08.01.2017 12:56:08 tarihinde yazılmış
Boşuna konusun .. yok amerikanın buraya faydası yokmuş yok bılmemne sen 1 e alıp 5 e ıtelerken orda işlerinız ıyıydi estetik bey şimdi kötü tabı ora bıldıgın koy incirlık olmasa kabaktepeden ne farkı var

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2193
Bugün Gelen: 
13245
Toplam Ziyaretçi: 
227359830


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.