07:17:04 / 20.03.2018 
Çiftçiye mazotta % 50 destek müjdesi   |   12. UÇSG'nin açılışı Adana'da   |   Bakan Tüfenkçi'den 'Suriyeli' açıklaması   |   Mezarlıkta Pkk propagandasına izin yok   |   Aranan firari polisten kaçamadı   |   Lise öğrencilerinden 'Bedrin Aslanları'   |   Kılıçdaroğlu Adana'da açılış yaptı   |   Devlet Bahçeli yeniden Genel Başkan   |   Adana'da 'Huzur ve Güven Uygulaması'   |   Vali Demirtaş'tan '18 Mart' mesajı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
AVM'de bıçaklı saldırı
Kıskanç adam karısını öldürdü
Adana'da toplu taşımaya zam
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
Tartışma kanlı bitti
24 saatte aynı yerde 3 kişi boğuldu
Genç adam evinde ölü bulundu
Cezaevi firarisi yakalandı
 ÇOK YORUMLANAN
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
Sözlü: Beş yılın hakkını vereceğim
Adana'da toplu taşımaya zam
Kent içi trafiğe tek yön formülü
Akgedik'ten Sözlü'ye 'hizmet' eleştirisi
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Sözlü'nün açılışlarını Bahçeli yaptı
Alemdar Öztürk görevden uzaklaştırıldı
Satıcılarla zabıtalar birbirine girdi

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
BENZER DEPREMLER DEVAM EDECEK
14.11.2017

JMO Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, İran-Irak sınırında meydana gelen depremi değerlendirdi
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar, İran-Irak sınırında, Sarpol-e Zahab yerleşim yeri civarında, 12 Kasım tarihinde meydana gelen ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği 7.2 büyüklüğündeki depremle ilgili olarak, "Aynı dağ kuşağındayız, benzer depremlerin gelecekte de olması mümkün" dedi.

Tatar, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki depremleri anımsatarak, “Ülkemiz sınırlarında yer alan aynı deprem kuşağında son yüz yıllık aletsel dönem kayıtlarına bakıldığında; 1975 yılında Diyarbakır- Lice’de, 2 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği 6.6 büyüklüğünde, 7 Mayıs 1930 tarihinde Hakkari’de, 2 bin 514 kişinin yaşamını yitirdiği 7.2 büyüklüğünde, 23.10.2012 tarihinde Van-Edremit’te 40 kişinin yaşamını yitirdiği 5.6 büyüklüğünde çok sayıda depremin meydana geldiği bilinmektedir. Sonuç itibariyle; aynı dağ kuşağı üzerinde yer alan ülkemizde de benzer depremler olmuş ve önemli hasarlar oluşturmuşlardır. Bunların gelecekte de olması mümkün görülmektedir” diye konuştu.

Depreme karşı yerel ve merkezi yönetim birimlerinin üzerilerine düşen görevi tam olarak yapması gerektiğini ifade eden Tatar, şunları kaydetti:
"Tüm ülke sathında yerel ve merkezi yönetim birimlerimizin planlama, yapı üretimi ve denetimi süreçlerinde jeolojik-jeoteknik çalışmalara gerekli hassasiyeti göstermelerinin ne kadar yaşamsal önem arz ettiği bu yaşanan deprem ile bir kez daha görülmüştür. Ancak, gerek doğu ve güney doğu, gerekse ülkemizin farklı kentlerinde bina yapım sürecinde yapılması gereken zemin ve temel etüt çalışmalarının Odamızın yaptığı tüm uyarılara rağmen yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu konuda ilgili belediyeler başta olmak üzere; kamu kurum ve kuruluşları bir kez daha uyarıyoruz. Görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyenlere ilişkin iş ve işlemler derhal başlatılmalı, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini doğrudan ilgilendiren bina ve bina türü yapılar için ruhsat verilmeden önce etüt ve projelerinin mevcut İmar Kanunu’na uygun olarak hazırlanıp, hazırlanmadığı ve buna ilişkin denetim ve incelemelerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği mutlaka kontrol edilmeli eksik veya hatalı etüt ve projeler iade edilmelidir. En kısa zamanda belediyelerde bu etütleri kontrol edecek bir birimin kurulması gerekmektedir. Unutulmamalı ki; bir doğa olayı olan deprem; kentleşme için jeoloji bilim ve uygulamalarına önem vermeden yapılan yanlış yer seçimi kararlarından başlayarak; her türlü yapı için zorunlu olan zemin ve temel etütlerinin yapılmamasından, bina yapımında yeteri mühendislik hizmeti alınmamasından ve denetimsizlikten dolayı birer afete dönüşmektedir."
Bu haber 665 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Başkanların tasfiyesi
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
İslamcıların Etkensizliği

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1249
Bugün Gelen: 
15301
Toplam Ziyaretçi: 
270043452


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.