01:58:19 / 25.05.2018 
Kuyumcular 'yükselişten' dertli   |   5 Ocak Stadı 'Millet Bahçesi' olsun   |   İncirlik Üssü bakım onarıma alındı   |   Tarihi emniyet binası ilgi bekliyor   |   İl Spor Merkezleri'nde kayıtlar başladı   |   Muvazzaf askerlere FETÖ operasyonu   |   Adana'da yabancı araç operasyonu   |   Hükümlü, damdan kaçarken yakalandı   |   Ceyhan'da 2 tacizci tutuklandı   |   ASKİ 27.7 milyon TL'ye arsa satıyor   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Bir römork dolusu at eşek eti yakalandı
Vali Demirtaş'tan 'at eti' tepkisi
AVM'de bıçaklı saldırı
Adana'da toplu taşımaya zam
Kıskanç adam karısını öldürdü
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
Genç adam evinde ölü bulundu
Tartışma kanlı bitti
 ÇOK YORUMLANAN
MHP Adana Milletvekili Adayı Listesi
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
AK Parti Adana milletvekili adayları
Gölün ortasında 'bici bici' eylemi
Sözlü: Beş yılın hakkını vereceğim
Akgedik'ten Sözlü'ye 'hizmet' eleştirisi
Adana'da toplu taşımaya zam
Kent içi trafiğe tek yön formülü
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
MADDE MADDE DETAYLAR
21.02.2018

AK Parti ve MHP arasında yürütülen seçim ittifakı görüşmeleri tamamlanarak hazırlanan teklif TBMM'ye sunuldu.
AK Parti ve MHP'nin siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi içeren ortak kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. AK Parti ve MHP temsilcileri, TBMM'de seçim ittifakı teklifine ilişkin açıklama yaptı.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, “Genel başkanlarımızın iradeleri ile oluşan bir komisyon burada huzurunuzda. Her partiden 3'er arkadaşımız olarak çalışmalara başladık. Temel hedefimiz anayasa değişikliğinin gerekli kılmış olduğu uyum kanununa gerekli düzenlemeleri yapmak. Yerel seçimlerle ilgili düzenlemeleri yapmak için çalışmalara başlamıştık. Toplam 26 maddelik bir metin, 4 kanunda değişiklik içeriyor. Yerel seçimlerle ilgili ittifak konusunda bir düzenleme yok bu metinde. Yaptığımız düzenlemede parti sınırlaması, sayı sınırlaması yok. İttifak içerisindeki partilerin de oy oranları belli olmalı diye yola çıkmıştık, bu konuda biz dünyadaki örnekleri de araştırdık. Partilere verilen oyların toplamı ittifak oylarını oluşturacak. Zarflarda da, oy pusulalarında da filigran var. YSK'nın amblemi ve ilçe seçim kurullarının mührü var” ifadelerini kullandı.
 
MİLLETVEKİLİ SAYISI PARTİLER ARASINDA NASIL BELİRLENECEK?
Meclis'e sunulan teklife göre ittifak yapan siyasi partilerin geçerli oyu, ittifakı oluşturan siyasi partilerin her birinin tek başına aldıkları oy sayısına ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave edilmesiyle elde edilecek. İttifakın ortak oylarından gelen pay ise ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin toplam oyuna bölünmesiyle elde edilen kat sayının ittifakın ortak oyu ile çarpımı sonucunda elde edilecek.
İttifak yapan siyasi partilerin milletvekili sayısının hesaplanmasında; ittifakın toplam oyu esas alınacak. Bu oy miktarına göre önce ittifakın elde ettiği toplam milletvekili sayısı belirlenecek, bu sayı ittifakı yapan siyasi partiler arasında aldıkları geçerli oy sayısı esas alınarak dağıtılacak.
YÜZDE 10 BARAJI NASIL UYGULANACAK?
Seçim barajında ittifakın oylarının toplamı sayılacak. İttifak yapan siyasi partilerin aldıkları geçerli oyların toplamının yüzde 10’u geçmesi halinde, bu siyasi partilerin her biri barajı geçmiş olacak.
MADDE MADDE DETAYLAR
- Siyasi partilerin seçimlerde başka bir siyasi partiyi destekleme kararı almalarını yasaklayan hüküm kaldırıyor.
- Seçimlere ittifak yaparak katılma kararı alan siyasi partilerin, seçim takviminin başlamasından itibaren en geç 7 gün içerisinde genel başkanların imzaları altındaki "ittifak protokolü" ile YSK'ya başvurmaları gerekecek.
- Partiler kendi aday listeleri ile yan yana yer alacaklar. Sıraları da kura ile belirlenecektir.
- Seçilme yaşı 18'e indiriliyor.
- Yatağa bağımlı vatandaşlarca seçme hakkının kullanılması için seyyar seçim sandığı kullanılacak.
- Sandık kurulu başkanları kamu görevlileri arasından kura ile belirlenecek.
- Seçimlerde kullanılacak kabinler oy vermenin gizliliğini sağlayacak şekilde belirlenecek
OY PUSULASI
İttifak yapan partilerin logosu oy pusulasında yan yana olacak.  İttifak partileri çerçeveye alınacak.
Oy pusulasında siyasi partilerin ittifak protokolünde belirledikleri ittifak unvanı yazılacak. İttifakın unvanı belirlenmemiş ise oy pusulasına yalnızca "İttifak" ibaresi yazılacak, unvanı olmayan ittifakın birden fazla olması halinde bunlar başvuru sırasına göre numaralandırılacak.
 -Mahalli idareler seçimlerinde oy pusulaların tamamı aynı zarf ve sandığa konulacak.
- Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminde de pusulalar aynı zarfa konulacak.
- İhbar üzerine kolluk güçleri sandık başlarına gelebilecek.
- Seçim sisteminde değişiklik yapılmayacak.
-YSK, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan  seçmenlerin muhtarlık seçimleri hariç, oy kullanmalarını sağlamak için seyyar  sandık kurulu kurulmasına karar verebilecek.
Seçimlere katılma yeterliliği taşıyan siyasi partinin seçime  katılmaması halinde bu partinin üyesi, kendisinin ve partisinin yazılı muvafakati  alınarak başka bir siyasi partiden aday gösterilebilir.
ZARFLAR NASIL OLACAK?
Oy zarfları üzerinde "Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu"  amblemi yer alacak şekilde filigranlı kağıtlar hazırlanacak. Üzerinde sandık kurulu mührü bulunmamasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı, amblemi ve ilçe seçim kurulu mührü bulunan zarflar ile üzerinde leke veya çizik bulunsa dahi bunun özel işaret koymak amacıyla yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan zarflar geçerli sayılır.
Bu haber 1485 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nadir tarafından 25.02.2018 06:14:59 tarihinde yazılmış
Vatandaş.. AKP nin sahte cennetinde yaşamaktasın. AKP nin siyonist politikalarına karşı olan eskiden dinsizdi şimdi fetöcü.. Fetö eskiden vardı. Ama AKP zamanında fetö zirve yaptı. Kaldı ki tayyibin canına kastedmeseler; AKP fetö ortaklığı devam edecek ve siyonist projeler devam edecekti. AKP içinde bulunan FETÖ nün siyasi ayağına dokunulmadı. Daha dün bir itirafçının doğru yada yanlışı 1 eski cumhur başkanı ve hala görevde 2 bakan fetönün bakan imamı. Kaldı ki tayyibib etrafında dolaşan 5 kurmayın 5 i de fetöcü.. 28 Şubatta Fetö sözde Çevik Bire okullarını alın sizin olun derken Tayyibin hocaları korkup pısıp hükümeti bırakırken BU beğenmediğiniz Kadın MERTÇE ERKEKÇE direnmiştir. Zamanın Fetöcü Çevik Bir Paşası Bu Meral Hanımı YAĞLI KAZIĞA oturtmakla tehdit etmiştir. Gazete arşivlerine bakınız. 28 şubattan sonra bir AKP nin birde Fetönün önü açılmıştır. Her ikiside 28 şubat ürünüdür. Fetö her siyasi partiye siyasetçiye çengel atmıştır. Fetö AKP ve tayyip için yurtdışından UÇAKLAR, Mezardan ÖLÜLER kaldırıp oy kullandırmıştır. Yani imkansızı yapmıştır fetö. Kaldı ki bu kadın bir kaç fetöcü olduğunu bilmeden birkaç kişiye sahip çıkmış olabilir. Tayyipde hala 2 bakanı fetöcü olduğunu bile bile görevde tutmakta ve yüzlerce AKPli siyasetçi fetöcü olduğu biline biline AKP de barınmakta AKP nin yağlı imkanlarınından istifade etmektedir. Tayyip ne KADAR FETÖCÜ ise MERAL HANIMda o kadar Fetöcüdür. İkiside FETÖCÜ değildir. İrtibatları ve siyasi paslaşmaları olmuştur.

Vatandaş tarafından 24.02.2018 18:50:48 tarihinde yazılmış
Yahu nedir bu meral hayranlığı bu kadın bugüne kadar nerede idi niye kimsenin haberi olmamış...en son mhp istanbul vekili değilmi bu kadın...vekil olduğu seçim bölgesine baktım mhp kaç oy almış yüzde sekiz ile vekil seçilmiş....mreralden önce meralden sonraya baktım mhp nin oy ları na aynı yüzde sekiz...şimdi bu meral hayranlarına soruyorum bu kadın bu kadar güçlü neden yüzde sekiz oy almış seçim bölgesinde..fetö ile anılan bir kadın hani ocak diyorsunuz ya yanından bile geçmemiş... Yine diyorum bu kadını destekleyen ne ülkücü ne milliyetçi olur olsa olsa emperyal yalakası olur...

Nadir tarafından 24.02.2018 09:09:22 tarihinde yazılmış
2002 yılından bu yana devam eden AKP MHP HDP CHP PKK ittifakı bu yasal düzenleme ile iktidar hedefli olarak yeniden düzenlendi. MHP ve PKK herdönem iktidarın az buçuk yanında.. Bu dönem MHP artık verdiğim destek kağıda yazılı olsun demeye başlaması üzerine resmileşiyor. İYİ ki İYİ parti ortaya çıktı. Yoksa bu ittiifak yukarıdaki ittifak milleti oyalamaya avutmaya devam edecekti. İYİ partinin ortaya çıkması ile ittifak şekil değiştirmekte. Ani bir baskın seçim olursa şaşmayın..

Vatandaş tarafından 22.02.2018 17:40:07 tarihinde yazılmış
Ülke yıllarca koalisyonlarla yönetildi olmadı olamadı sonuç ya kriz ya darbe...şimdiki durumda seçim öncesi olduğu için sorun yok zaten halk seçiyor hani deniyor du ya yüzde otuzbeş ile hükümet mi olur şimdi yüzde elli artı bir...mhp ak parti ittifakında krize giren sözde ülkücüler rahşan katiller dedi yedimiz yuttunuz şimdi reis tek millet tek bayrak tek vatan deyincemi zorunuza gidiyor...bebek katili ve onu seven ler de andımızı okudu ama bebek katili ünvanını aldı..fetöcülerde andımızı okudu hdp lilerde okudu ne faydası oldu.. Sözde değil özde ülkücü özde milliyetçi olacaksın...tamam cumhur ittifakına vermeyin zorla değil sizde chp hdp ipsizlere oy verirsiniz sizde ipsiz ittifakı olursunuz

Caner tarafından 22.02.2018 16:29:16 tarihinde yazılmış
Gerçek anlamda Mhp'li olan karakter sahibi hiç kimse bunlara oy vermez. Ayrıca kimsenin Mhp gibi bir partiyi iktidarın maymunu yapmaya hakkı yok.

Erdem tarafından 22.02.2018 16:25:04 tarihinde yazılmış
Bahçeli, genel seçimler tekrarlanmadan önce " Halk bize muhalefet görevi verdi bu nedenle koalisyon ortağı olmayız" demişti ve seçimlerin tekrarlanmasına neden olmuştu. Şimdi tam tersini yaptı.Ak partinin yancısı oldu. Başkanlık seçimlerinde ve yerel seçimlerde de her iki partinin adayına kesinlikle oy vermeyeceğim.

Adanalı tarafından 22.02.2018 13:42:40 tarihinde yazılmış
Koskoca MHP nin düşürüldüğü duruma bak.İçim kan ağlıyor.Utanıyorum. Mhp yöneticileri bu davaya inanmamışlar.İktidar olma gibi bir düşünce ve çabaları yokmuş.Gidip ANDIMIZI yasaklayan,bugün milliyetçi,yarın enternesyonelci,başka bir gün solcu olabileceklerle ittifak yapıyorlar.Ülkücülerden çokta oy alırlar.

Nadir tarafından 22.02.2018 10:14:11 tarihinde yazılmış
İktidar için her yol mübah.. Hedef iktidar ise, ölüm kalım meselesi ise gerisi teferruattır. ..

Vatandaş tarafından 22.02.2018 08:25:34 tarihinde yazılmış
Hayırlı uğurlu olsun. Tüm partilerin safı belli oldu... akp,mhp,bbp,saaadette girer cumhur ittifakina ...karşı cephede chp,hdp ve ipsizler olur...

Hasan Tahsin tarafından 22.02.2018 00:10:07 tarihinde yazılmış
Varsayalım Akp % 50 oy aldı.Mhp % 2 oy aldı her iki partinin Toplamı % 52 yaptı.Toplamda % 10 u geçtikleri için her ikiside barajı aşmış sayılacak.bunun adına seçim ittifakı yerine seçim hilesi dense daha doğru olur. Ayrıca seçime falan gerek yok.Seçim yapmadan masa başında oturup vekil sayılarını belirlesinler.en azından boşa masraf olmaz.

gavurdaglı tarafından 21.02.2018 21:20:49 tarihinde yazılmış
mhp akp oy yok ooylar iyi partiye

Adanali tarafından 21.02.2018 19:45:02 tarihinde yazılmış
Hayırlı uğurlu olsun

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Listeler Açıklandı Yarış Başladı
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1941
Bugün Gelen: 
6644
Toplam Ziyaretçi: 
277802641


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.