04:39:15 / 19.06.2019 
ASİM'den Mursi için dua   |   Adana merkezli DEAŞ operasyonu   |   Acılı baba her yerde oğlunu arıyor   |   HDP'nin gençlik meclisine PKK operasyonu   |   Adana'da FETÖ operasyonu   |   19 kaçak göçmen yakalandı   |   Adana merkezli 4 İlde PKK operasyonu   |   Şehir eşkıyaları tutuklandı   |   Gelin arabası otomobil ile çarpıştı   |   Çay kolilerinden kaçak sigara çıktı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Adana'da evleri su bastı
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP yeni adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Sözlü yaklaşan seçimleri değerlendirdi
Sözlü'den iddialı seçim çıkışı

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
BİLİMİ ELİNDE TUTAN SÖZ SAHİBİ OLUR
09.11.2018

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yeni Akademik Yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi.
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş, son 40-50 yıldır dünyanın bilgi dünyası olduğunu belirterek, “Artık bilimi elinde tutan ve bilim üreten ülkeler dünyada söz sahibi olacak” dedi.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Yeni Akademik Yıl açılışı dolayısıyla tören düzenlendi. Başhekim Doç. Dr. Daş, yeni akademik yıl açılışında yaptığı konuşmada, kendisinin de asistanlık eğitimini Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde aldığını söyledi.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin adı değişse de geçmişinin 17-18 yıl önceye dayandığını belirten Başhekim Doç. Dr. Daş, “Şimdi artık o dönemin asistanları hoca oldu. Türkiye’nin birçok köklü kurumunda görev yapan hocalarımız ve uzmanlarımız var. Buradan yetişen asistanlarımızın gittikleri yerlerde özgüvenleri ve standartları yüksek uzman hekimler olarak çalıştıklarını takip ediyor, bununla da gurur duyuyoruz” dedi.

Eğitim ve araştırmanın önemini vurguladı
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak Türkiye standartlarının çok üzerinde eğitim verdiklerine emin olduğunu dile getiren Doç. Dr. Daş, eğitimin yanı sıra araştırmanın da önemine vurgu yaptı.

Başhekim Doç. Dr. Daş, sanayi devrimini erken fark eden ve sanayiye çabuk adapte olan ülkelerin son 200 yılın yıldız ülkeleri olduklarını, ancak bu dönemin de bittiğini, dünyanın bilgi dünyası haline geldiğini belirterek, “Son 40-50 yıldır artık dünyamız bilgi dünyası. Bilgiyi elinde tutan, geliştiren ve üreten ülkeler, artık dünyada söz sahibi. Kim bilgi üretiyorsa, o artık dünyada refah düzeyini yakalayıp güçlü ülke konumuna gelmektedir” diye konuştu.

“Bilimi üreten ülkeler gelişiyor”
Bilimi üretmenin önemine değinen ve bunun yolunun da bilimi üretip dokümante ederek yayınlamaktan geçtiğinin altını çizen Başhekim Doç. Dr. Daş, şöyle devam etti:
“Bilimsel yayınlarda ABD 1 milyon 460 bin yayınla birinci sırada. Daha sonra İngiltere, Çin, Japonya ve Almanya geliyor. Türkiye ise bu sıralamada 17’nci durumda. Üst sıralarda bulunan ülkeler, dünya genelindeki gelirlerde en çok pay alan ülkeler sıralamasında da en üstte. Türkiye, bilimsel yayınlarda 17. sıradayken dünya ölçeğindeki gelir durumunda da aynı sırada. Bu tesadüf değil. Bu büyük bir korelasyonu gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da, ’Savunma sanayimize önem verdiğimiz kadar bilime de önem vermeliyiz’ dedi. Çünkü artık bilimi elinde tutan ve bilim üreten ülkeler dünyada söz sahibi olacak. Türkiye, 1996’da bilimsel yayınlarda 17. sıradayken bugün de aynı sırada. Ama Çin’e bakın; dünyada üretilen bilimlerin yüzde 18’ine sahip. İnşallah biz de bir avuç akademik ordumuzla Çin’in yakaladığı ivmeyi Türkiye’ye yakalatacağız. Ülkemizin dört bir yanında bu çalışmalar sürdüğü müddetçe, hedefimize ulaşacağız.”

Başhekim Doç. Dr. Daş, yeni akademik yılın başarılı olması dileğinde bulunarak, idareciler olarak her zaman eğitim ve araştırma konusunda asistan doktorlara destek vereceklerini sözlerine ekledi.

Yeni dönemin ilk dersini Prof. Dr. Kadıoğlu verdi
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Selim Kadıoğlu ise açılış konuşmalarının ardından asistan öğrencilere yeni akademik yılın ilk dersinin sunumunu yaptı.

Prof. Dr. Kadıoğlu, sunumunda, “Tıbbi deontoloji ve etik, araştırma ve klinik etik, görev ve sorumluluklar, etik değerlendirme ve etik karar verme, medikal ve sosyal gereklilikler, hasta hakları ve meslektaş ilişkileri” gibi konulara değindi.

Ders sonrasında ise Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktor ve personellerinden oluşan Türk Halk Müziği Korosu konser verdi. Konser bitiminde Başhekim Doç. Dr. Koray Daş, koro şefine çiçek takdim etti.

Törene, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadrettin Pençe, Hastane Başhekimi Doç. Dr. Koray Daş, Sağlık Tesisi Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Esra Selver Saygılı Yılmaz, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Selim Kadıoğlu, asistan doktorlar ve çok sayıda davetli katıldı.
Bu haber 2184 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

erkan adanali tarafından 09.11.2018 15:21:03 tarihinde yazılmış
Cildiyenin doktorlari yatiyo goz kalp yer yok buna bi care sayin bas hekim

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL

Burcu Nur CİNGÖZ

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2316
Bugün Gelen: 
7560
Toplam Ziyaretçi: 
310708612


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.