17:32:16 / 11.12.2018 
Adana'nın sorunları masaya yatırıldı   |   4 ay önce bıçaklanan çocuk öldü   |   Yardım için durdu, bacağından vuruldu   |   Adana Demirspor: 1 - Giresunspor: 1   |   Yüreğir'de uyuşturucu operasyonu   |   Sipariş verdiği altınları çalmıştı   |   Çaldığı otomobille 10 kilometre kaçtı   |   Genç dansçı intihar etmiş   |   Cephanelik gibi ev   |   Dans şampiyonu balkondan düşerek öldü   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
İşte Adana'nın milletvekilleri
Dolmuşta feci ölüm
Erdoğan, Adanalılara seslendi
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Dolmuşta sivil polis var
Kavgayı ayırmak isterken vuruldular
Adana'da olaylı gece
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Sözlü yaklaşan seçimleri değerlendirdi
Dolmuşta sivil polis var
Sözlü'den iddialı seçim çıkışı
Sözlü'den 'Cumhur İttifakı' çıkışı
MHP'den 'askıda ekmek' seferberliği

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
BÜYÜKELÇİ SAPARBUKLY KAZAKİSTAN'A YATIRIM FIRSATLARINI ANLATTI
19.11.2018

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbukly, ülkesindeki yatırım fırsatlarını anlattı.
Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbukly, beraberinde Adana-Kazakistan Fahri Konsolosu Tarkan Kulak ile birlikte bir dizi ziyaretler gerçekleştirerek, ülkesindeki yatırım fırsatlarını anlattı.

Büyükelçi Abzal Saparbukly, çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve iş adamlarının katılımıyla bir restoranda gerçekleşen toplantıda, ülkesini tüm yönleriyle anlattı. Saparbukly, Kazakistan’da Türk iş adamları için çok cazip yatırım fırsatları bulunduğunu belirterek, Kazakistan’ın kuzeyde ve batıda Rusya ile, doğuda Çin, güneyde Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile sınırın bulunduğunu anlattı.

Ülkenin; güneybatıda Hazar Denizi, güneyde ise Aral denizine kıyısı bulunduğunu belirten Büyükelçi, bununla birlikte Azerbaycan’a ve İran’a ulaşan deniz çıkışına sahip olduğunu kaydetti.

Saparbukly, yıllık GSYİH büyümesi yüzde 4 olan Kazakistan’da orta sınıfın büyümesi ve alım gücünün artmasıyla gelişen siyasi, sosyal ve ekonomik istikrarın yatırım yapılması için bir numaralı neden olduğunu belirterek, “İkinci, Kazakistan’ın Avrasya Ekonomi Birliği (Rusya, Belarus, Kırgızistan ve Ermenistan), Avrupa, Güney Doğu Asya, Çin, Türkiye, Orta Asya ve Yeni İpek Yolu ülkeleri pazarına erişim imkanları bulunmaktadır” dedi.

Yasal düzenlemeler
Büyükelçi Saparbukly, Kazakistan’ın Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2019 sıralamasında 28’inci sırada yer almasını yatırım yapmak için üçüncü neden olarak göstererek, “Ülke kapsamlı yatırım koruma sistemi ve yatırım anlaşmazlıklarının çözümü için ayrı yasal işlemlere sahiptir. Bunun yanı sıra Astana Uluslararası Finans Merkezi (AUFM)’nde sivil ve ticari uyuşmazlıkların çözümü için en yüksek uluslararası standartlara sahip AUFM Mahkemesi ve Uluslararası Tahkim Merkezi faaliyet göstermektedir” dedi.

Kazakistan’a yatırım için dördüncü neden olarak, Astana Uluslararası Finans Merkezi’ni göstererek, sermaye piyasaları, varlık yönetimi, özel bankacılık, FinTech, İslami Finans ve Yeşil finans alanlarındaki gelişimlerden söz etti.

Büyükelçi, Kazakistan’a yatırım için diğer nedenleri ise şöyle sıraladı:
“Kazakistan ve komşu ülkelerindeki pazarın toplam nüfus büyüklüğü 500 milyondan fazladır. Ortalama 30.6 yaşına sahip olan iyi eğitimli ve profesyonel iş gücü mevcuttur. Doğal kaynaklar yönünden zengin olan Kazakistan, dünya doğal kaynaklar rezervi sıralamasında 6’ncı sırada yer almaktadır. Düşük üretim maliyeti de yatırımcılar için ayrıca bir avantajdır. Ekonominin çeşitli sektörlerinde geniş yatırım fırsatları: makine yapımı, madencilik, tarım ve gıda sektörü, kimyasallar, metaller, altyapı ve lojistik ve ticaret için ideal ülke Kazakistan’dır. Kazakistan’da teşvikler, finansal destek ve bürokratik kolaylık mevcuttur. Kazakistan’da 11 Serbest Ekonomi Bölgesi ve 11 Özel Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Özelleştirme planı programı kapsamında devlet ve yarı kamu sektörünün 780'den fazla kurumu özelleştirilmektedir. ‘Kazakh Invest’ ve ‘Kazakh Export’ tarafından yatırıma teşvik ve iş kolaylaştırma Ulusal Şirketi yabancı yatırımcılara tek pencere şeklinde hizmet vermektedir. Kazakh Invest Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti adına tek müzakereci olarak faaliyet göstermektedir.”

Yatırımcılara sunulan vergisel kolaylıklar ve KDV muafiyetlerinden de söz eden Büyükelçi, 10 seneye kadar bedava arazi tahsisi, Kazak ortaklarını bulma imkanı, sübvansiyonlu, ucuz, uzun vadeli kredi ve ekipman leasing imkanı gibi çok sayıda avantajlarının bulunduğunu sözlerine ekledi.
Bu haber 926 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çetin Uzuner tarafından 19.11.2018 17:13:30 tarihinde yazılmış
Sayın büyükelçi Adana da ne sanayi kaldı , ne de sanayici. Bu taleplere Bursa , G.Antep , Kocaeli , Izmir , Konya , Ankara , Kayseri gibi illerde karşılık bulabilirsiniz. Adana şehircilikte , sanayi de bitik bir ildir. Belediyecilik tamamen en alt seviyelerdedir.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Sapık linçleri doğrumu?
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Harput

Metin DOĞRUYOL

KONUK YAZARLAR
Abdurrahman DİLİPAK
Abdurrahman DİLİPAK
Bu durumda oyumuzu kime verelim?

Kübra Sezen DORA

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Batılılaşma Sendromu

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3377
Bugün Gelen: 
65183
Toplam Ziyaretçi: 
296313710


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.