10:38:25 / 18.06.2019 
HDP'nin gençlik meclisine PKK operasyonu   |   Adana'da FETÖ operasyonu   |   19 kaçak göçmen yakalandı   |   Adana merkezli 4 İlde PKK operasyonu   |   Şehir eşkıyaları tutuklandı   |   Gelin arabası otomobil ile çarpıştı   |   Çay kolilerinden kaçak sigara çıktı   |   Adanalılar yaz yağmuruyla serinledi   |   Cendere'den Başkan Karalar'a çağrı   |   Seyhan ÇBB'den ayrılıyor   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Adana'da evleri su bastı
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP yeni adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Sözlü yaklaşan seçimleri değerlendirdi
Sözlü'den iddialı seçim çıkışı

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
TÜBİTAK BAŞKANI MANDAL'DAN AOSB'YE ZİYARET
15.05.2019

Mandal, 'Sanayiye uygulanabilir Proje Yarışması' projelerini inceledi, TÜBİTAK'ın yeni stratejik yaklaşımını anlattı
Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanlığının konuğu olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye’nin “Nitelikli Bilgi ve Nitelikli İnsana” ihtiyacının olduğunu söyledi.

TUBİTAK’ın Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politika Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Hasan Mandal, AOSB’ye gelişinde, Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütcü, Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Onatça, Denetim Kurulu Üyesi Hilal Atilla Aksöz ve AOSB Bölge Müdürü Ersin Akpınar tarafından konuk edildi.

Başkan Sütcü tarafından bölge hakkında bilgi verilen Prof. Dr. Mandal, ardından AOSB Seyhan Salonu’nda gerçekleştirilen "Bilim, Teknoloji ve Yenilik Ekosisteminde Durum Değerlendirilmesi ve TÜBİTAK Odaklı Yeni Süreçler" konuyu söyleşide, öncelikli olarak kurumun destek politikalarına dikkati çekti.

Prof. Dr. Mandal, “Destek mekanizmalarımızın daha güçlü, hedef odaklı, iş birliğine dayalı ve yüksek katma değer sağlamaya yönelik olacak şekilde çeşitlendirilmesi ve yenilenmesi çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bilgi üretelim ve insan kaynağını geliştirelim. Bunun anahtar kelimesi nitelikli bilgi ve nitelikli insan” diyerek, çağrı planlamalarının da bu doğrultuda gerçekleştirileceğini bildirdi.

TÜBİTAK'ın destek programlarından bahsederken, Türkiye'nin inovasyonda sınıf atladığına dikkati çeken Mandal, Türkiye'deki Ar-Ge, teknoloji geliştirme ve inovasyon noktasındaki gelişmeler hakkında bilgi verdikten sonra, yeni çağrı planlarından söz etti.

Prof Dr. Mandal, yeni çağrı başlıkları hakkında da bilgi verirken, şöyle devam etti:
“Değişen müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak imalat hattının yeniden düzenlenebilmesini sağlayan ‘Esnek ve Akıllı İmalat Teknolojileri’, ülkemizde sanayinin dijital dönüşümü için ihtiyaç duyulan otomasyon sistemlerinin yerli geliştirilmesine yönelik ‘İleri Otomasyon Sistemleri’, Sanayinin Dijital Dönüşümüne ilişkin imalat hatlarında kullanılmak üzere, insan-makina etkileşimine dayalı, yarı-otonom işbirlikçi ‘İşbirlikçi (Kolaboratif) Robotlar’, çeşitli sektörlerde verimlilik artışı sağlayacak, kendi kendine karar ve komut verebilen otonom robotların geliştirilmesine yönelik ‘Otonom Robotlar’, eklemeli imalatta kullanılan yenilikçi ham malzemelerin ve çeşitli ham malzemelere uygun yazılım ve otomasyon sistemlerinin geliştirilmesine yönelik ‘Eklemeli İmalat Malzemeleri’, üç boyutlu yazıcılar, hızlı prototipleme ve diğer eklemeli imalat teknolojilerinde kullanılan üretim ekipmanlarına yönelik ‘Üç Boyutlu Yazıcılar’, yerli ve milli ilaç geliştirilmesi amacıyla ‘Yenilikçi/Referans İlaçlar: Yeni Molekül Keşfi’, Pazar potansiyeli yüksek, yerli üretimi kalite ve miktar açısından sınırlı olan veya hiç olmayan ürünlerin geliştirilmesine yönelik ‘Yerlileştirilmesi Kritik Tıbbi Ürünler’ başlıkları altında çağrı yapacağız.”

AOSB Başkanı Bekir Sütcü, bilgi üretimi ve nitelikli insan kaynağının sağlanmasında önemli aktörlerden biri olan Türkiye'nin 1963'ten beri en köklü kurumlarından birisi olan TÜBİTAK Başkanını ağırlamaktan duydukları memnuniyeti dile getirilerek, verdiği çok değerli bilgilerden dolayı teşekkür etti.

Söyleşiye; ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, Adana Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Odası yöneticileri, sanayiciler, üniversitelerin öğretim üyeleri ve öğrencilerden oluşan geniş bir dinleyici grubu katıldı.

Prof. Dr. Mandal, söyleşinin ardından ÇÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’na geçerek, (AOSB) Başkanlığı ile Çukurova Üniversitesi AOSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu işbirliğinde gelişen dünya konjektörüne ayak uyduran, hayal kuran ve hayallerini gerçek hayata yararlı projeler halinde yansıtabilen bir nesil yetişmesine katkı sunmak amacıyla gerçekleştirdikleri “Sanayiye Uygulanabilir Öğrenci Projeleri Yarışmasına katılan projeleri inceleyip, proje sahipleri ile tanışarak, sohbet etti.
Bu haber 1037 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL

Burcu Nur CİNGÖZ

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
4123
Bugün Gelen: 
23331
Toplam Ziyaretçi: 
310654423


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.