20:14:14 / 21.11.2019 
Eğitim Bir Sen Adana'dan konferansa davet   |   Yol kenarında cesedi bulundu   |   Komşular şüphelendi cesedi bulundu   |   Adana Ak Parti'de görev değişimi   |   Adana'da EYP'li saldırı   |   Vali Demirtaş'ın İmamoğlu ziyareti   |   Sinsi tehlike KOAH tehdit ediyor   |   Adana'da yürekleri yakan kaza   |   Yaşlı kadın eşini dövüp bıçakladı   |   Adana’da şok asayiş uygulaması   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Adana'da evleri su bastı
Dolmuşta feci ölüm
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP yeni adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Erdoğan, Adanalılara seslendi
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor
Sözlü'den iddialı seçim çıkışı

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
HİNDİSTAN BÜYÜKELÇİSİ SANAYİCİLERLE BULUŞTU
10.07.2019

Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, ADASO'da sanayicilere seslendi.
Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, Türkiye ile ilgili çok iyi iş birlikleri olduğunu söyleyerek, “Türkiye ve Hindistan ticaret hacmi olarak 8.5 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Hedefimiz bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adana'ya gelen Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ve beraberindeki heyet, Adana Sanayi Odası’nda (ADASO) düzenlenen “Hindistan Pazarına Giriş” konulu toplantıya katıldı.

Toplantının açılışında konuşan iki ülke arasındaki ilişkilerin her yönüyle daha da gelişmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, “Adana Sanayi Odası olarak bu ziyaretten çok mutlu olduk. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve iş birliklerinin geliştirilmesini amaçladığımız toplantıya ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirtmek isterim” dedi.

Hindistan ile Türkiye’nin ticareti tarihi İpek Yolu’na dayanmakta olduğunu belirten Kıvanç, “2018 yılında Adana ile Hindistan arasındaki toplam ticaret hacmi 123 milyona dolara yaklaşmıştır. Hindistan, Adana ilinin dış ticaret yaptığı ülkeler sıralamasında toplam hacmi ile en yoğun çalıştığı 9. ülkedir. Hindistan’a ihracatımızın önemli bölümü, demir, çelik, cam ve tekstilden oluşmaktadır. Adana Sanayi olarak büyük tedarikçimiz konumunda bulunan Hindistan ile karşılıklı iş birliği imkanlarını ve fırsatlarını değerlendirmeliyiz. Ticari ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi, daha ileri seviyelere ulaştırılması noktasında daha çok çalışmamız ve gayret göstermemiz gerekmektedir” diye konuştu.

Hindistanlı iş adamlarına yatırım için çağrıda bulunan Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç sözlerini şöyle sürdürdü;
“Çukurova bölgesi sahip olduğu güç ve birikimle ülkemizin ikinci büyük yatırım ve üretim merkezine dönüşebilecek potansiyele sahiptir. Ceyhan Petrokimya ve Enerji Endüstri bölgesi, Akkuyu Nükleer Enerji Santrali gibi makro anlamda etki yaratabilecek önemli projelerimizdendir. Ayrıca bölgemizde Petrokimya, Tarıma Dayalı İhtisas, Gıda, Balık ve Su Ürünleri Organize Sanayi Bölgelerinin çalışmaları devam etmektedir. Bölgemiz verimli toprakları, köklü sanayi geçmişi, güçlü modern altyapısı, eşsiz coğrafi konumu, yüksek yaşam kalitesiyle yerli ve yabancı yatırımcılara büyük avantaj sunmaktadır.”

Ekonomi, ticaret, bilimsel değişim ve yazılım anlamlarında karşılıklı değişim ve iş birliğine hazır olduklarını dile getiren Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya, “Türkiye ile ilgili çok iyi bir karşılıklı anlayış ve iş birliğimiz var. Türkiye ve Hindistan ticaret hacmi olarak 8.5 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Hedefimiz bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak. Türkiye de ihracat konusunda bizim en fazla ticaret yaptığımız 6’ncı ülkedir. Bunda Adana’nın da payı var” dedi.

Adana ile ihracatı geliştirme niyetinde olduklarını belirten Büyükelçi Bhattacharyya, “Adana bölgesinde çok daha fazla ticaret yapma niyetindeyiz. Tarım ürünleri, gıda sanayi ürünleri ve inşaat ve altyapı sektörleri için Hinsitan’da büyük fırsatlar var. Hindistan 10 yılda 1 trilyon dolar alt yapı planlıyor. Bu da yılda 100 milyar dolar gibi büyük bir miktar demektir. Halen Hindistan’da bazı Türk müteahhitler çalışıyor ve çok da memnunlar. Şu andaki mevcut iş birliğimizden çok daha büyük bir iş birliği potansiyelimiz olduğunu öngörüyoruz” diye konuştu.

Daha sonra Hindistan'ın Ankara Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya Hindistan Pazarına Giriş” konulu sunumunda ülkenin ekonomi, ticaret, bilimsel değişimi hakkında bilgi verdi.
Bu haber 628 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Afrika'da Kadın Olmak

Elif NİSA
Elif NİSA
Dindar Gençlik

Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Prof. Dr. Banu KUMBAK AYGÜN

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Garp Yolu

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
437
Bugün Gelen: 
59282
Toplam Ziyaretçi: 
320276906


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.