06:47:39 / 19.02.2018 
Adana Demirspor: 1 - Boluspor: 3   |   Vali Demirtaş: Vatandaş için çalışıyoruz   |   Bakan Çelik’ten Doğu Akdeniz çıkışı   |   Sözlü’den 2019 yerel seçim yorumu   |   Şüpheli araçlardan tabanca çıktı   |   Ceyhan'da PKK operasyonu   |   7 saniyede yankesicilik   |   Ak Parti kongresinde kriz çıktı   |   Köy halkından şehitler için mevlit   |   Adanaspor Manisa'da güldü   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
AVM'de bıçaklı saldırı
Kıskanç adam karısını öldürdü
Adana'da toplu taşımaya zam
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
24 saatte aynı yerde 3 kişi boğuldu
Tartışma kanlı bitti
Genç adam evinde ölü bulundu
Cezaevi firarisi yakalandı
 ÇOK YORUMLANAN
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
Sözlü: Beş yılın hakkını vereceğim
Adana'da toplu taşımaya zam
Kent içi trafiğe tek yön formülü
Akgedik'ten Sözlü'ye 'hizmet' eleştirisi
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Sözlü'nün açılışlarını Bahçeli yaptı
Alemdar Öztürk görevden uzaklaştırıldı
Satıcılarla zabıtalar birbirine girdi

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Hüseyin BAYRAK
Ramazan ve yardım üzerine
Hüseyin BAYRAK   -    info@adanahaber.com

 

Güçlü yardım ettiklerinin kişiliğini yok etmedikçe ihanet kaçınılmazdır.

 

İslam yardım mekanizmasını kurarken uyguladığı teknik “sağ elin verdiğini sol elin görmemesi olarak tanımlamış ve bu şekilde uygulama yapmıştır.

1400 yıl sonra bu tekniği yeniden yorumladığımızda karşımıza dehşet veriler çıkmakta.

Güçlü yardım ettiği kişinin ya şahsiyetini onurunu kimliğini kişiliğini satın alarak yok ederek yapmak zorunda yada sağ elin verdiğini sol el görmeyecek şekilde yapmak zorunda kalacaktır.

Tarihin her döneninde kişiliğini şahsiyetini yok etmeden yapılan yardımların sonucu tamamen ihanetle sonuçlanmıştır. Tarihimize sendemi brütüs deyimiyle kökleşen anlayış tüm hükümdarlar tarafından yaşanmış mutad olaylardandır.

Yardım alanların yardım edenlere ihanet etmesi fıtri bir olaydır kaçınılmazdır. Yardım edenin sağ elinin verdiğini sol el görmeyecek yasası yardım edenin kişiliğini şahsiyetini korumaya yönelik bir amaç olsa da aslında temel amaç yardım edeni korumaya yönelik bir yasadır.

Kişiliğini ve şahsiyetini yok etmeden yapılan yardımlar yardım edilende yardım edene karşı ilk aşamada  hayranlık ve minnet ikinci aşamada yardım edenin görevi ve edilenin hakkı algısı üçüncü aşamada görevin aksaması ve yetersizlik kızgınlığa dördüncü aşamada kıskançlık kin nefret ve intikam duygusuyla ihanet gerçekleşir. .

İhanet aşamasına gelmesi sürekli alenen milletin önünde açıktan yardım alınmasıyla birlikte aşağılanmak özgür bir  kişiliğin kaldırabileceği bir olay değildir bu nedenle zaman içinde bu bir kin birikmesi meydana gelir ki artık onun için ihanet etmesi kaçınılmaz bir hal alır. İhanet ederek  yeni bir kimlik kazanarak adam olma varım deme içgüdüsüyle yıllardır sığındığı gölgesinde büyüdüğü çınarı sırtından vurmak isteyecektir.

Servet ve iktidar sahipleri ise açıktan yardım ve destek verdikleri şahsiyeti sürekli olarak bizim evin danası yardım ettiği işçisi tutması evinin içindeki kişiliğini ve şahsiyetini önemsemediği bir yaratık olarak gördüğü için yok sayılır hesaba katılmaz işte tamda bu esnada hiç umulmadık anda umulmadık yerden ihanet gerçekleşir.

Açıktan alenen yardım edenlerin yardım ettiklerinin kişiliklerini ve şahsiyetlerini yok etmeleri gerekir. Hem yardım edeceksiniz hem de özgür bir birey olmasına izin verecekseniz ihanete uğramayı peşinen kabullenmiş olacaksınız.  Yok, ben ihanete uğramak istemiyorum diyorsanız yardım ettiğiniz kişiye köle muamelesi yaparak özgür kişiliğini yok etmek zorundasınız. Ya da olması gereken İslami sistemi uygulayıp sağ elin verdiğini sol el görmeyecek prensibiyle yardım edeceksiniz.

 

Mafya ve bir kısım tarikat liderleri müntesiplerini yardım ve koruma işlemini kişiliklerini ve şahsiyetlerini yok ederek yapıyorlar. Bu şekilde davranarak ihanete uğramadan uzun süre ayakta kalabiliyorlar. En az ihanet bu mekanizmalarda vuku bulur. Tarikatlarda nefsin terbiyelenmesi adına fenafişşeyh  yani şeyhte yok olmak düsturu hatta nefsin köreltilmesi amacıyla yapılan aşağılanmalar şeyhin elini eteğini ayağını öpmek hatta kapının eşiğine yatıp şeyhin suratına basması tamamen kişiliği yok etmeye yönelik uygulamalardır.  İslam kılıfı giydirilmiş şahsiyet onur ve kişilik değirmenlerinde yok edilmeden mürit olunamaz.

Aynı şekilde mafyada lider baba abi sorgulanmaz bir kişiliktir mafya elemanlarının hayatı onuru yaşamı kişiliği ve şahsiyeti mafya liderinin hizmetkârı ve kullanıp atacağı bir malzemeden ibarettir.  Mafya liderinin emriyle karsını çocuğunu anasını babasını öldüren hatta kendi kafasına sıkan şahsiyetler tamamen mankurtlaştrılmış mallardır.

 

İslam toplumun refahı ve huzuru açsından zekât infak müessesini kurarken aynı zamanda yol ve yöntemini de belirlemiştir. Burada sistem sadece fakirin gözetilmesi doyurulması için değil aynı zamanda zekât ve infak verecek kadar mal ve servet sahiplerini koruma amaçlıdır. Hatta burada asıl korunan zengindir. Toplumda aç kalıp saldıracakları doyurarak sakinleştirir yöntemiyle de ihanetin önüne geçer.

Toplumun her kesiminde her konuşmalarda acıklı ihanet hikâyeleri anlatılır ama hiçbir zaman bu ihanetin fıtri bir olay olduğu akledilmez. Oysa toplumda açıktan alenen yardım edipte yardım ettiklerinden ihanet görmeyen hiçbir şahsı yoktur. Bunun tek istisnası yardım edilenlerin kişiliğini yok edilenlerdir. Hem özgür bir birey adam olacak hem de ihanet etmeyecek böyle bir mekanizma yoktur. 

 

Bu yazı 844 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Uluç tarafından 21.06.2017 09:05:43 tarihinde yazılmış
İslami çerçevede daha güzel anlatılabilirdi, biraz kaba olmuş kusura kalmayın . . .

NACİ tarafından 20.06.2017 17:34:30 tarihinde yazılmış
Belediye kaynaklarından Belediye başkanlarının... Diğer kurumlarında kurum bütçesinden iftar vermeleri ne kadar doğru??? Belediye sosyal belediyecilik yapabilir. ama bu iftara durumu iyi olan olmayan ve alışkanlık haline getirenler var. RAMAZAN bir eğlence ve şenlik ayına dönüştü. Ramazanda devlet ve belediye olarak fakirlere yardım etmek etik olarak uygundur.. Ancak.. bir şölen haline gelen iftarlar reklam kokan iftarlar ne kadar doğru.. O iftariyelerde tüm kamunun hakkı var.. Kamu kaynakları etik olarak uygun olarak harcanmamaktadır.. Belediye iftara sponsor bulup organize etmelidir. Kendi bütçesinden harcamamalıdır.

Nadir tarafından 12.06.2017 07:32:36 tarihinde yazılmış
Güzel bir bakış açısı.. ..Ama ne zaman ki bu BENLİK kavramı yokedilmeden yapılırsa NANKÖR KEDİ olayı zuhur eder.. Bir yerde zekat verilmezsse Afetler UMUMİ OLARAK gelir.. Herkes ÖŞRÜNÜ hileyi şerriyeye kaçmadan versin..

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Başkanların tasfiyesi
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Kübra Sezen DORA
Kübra Sezen DORA
FOMO

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
İslamcıların Etkensizliği

Fuat TÜRKER
Fuat TÜRKER
Münafıkla Mücadele

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3299
Bugün Gelen: 
14248
Toplam Ziyaretçi: 
267237685


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.