03:14:12 / 25.09.2018 
Kozan'da orman yangını   |   Kadın sürücü kanala düştü   |   Adanaspor'da Cihat Arslan gitti   |   Kick boksta dünya şampiyonu bir Adanalı   |   Polis sır cinayeti çözdü   |   Adana'da orman yangını   |   Adanaspor Taraftar Derneği başkanı vuruldu   |   Kozan Yolu'nda feci kaza   |   DEAŞ'ın celladı Adana'da yakalandı   |   Aranan FETÖ'cü böyle yakalandı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
İşte Adana'nın milletvekilleri
Erdoğan, Adanalılara seslendi
Dolmuşta feci ölüm
Kavgayı ayırmak isterken vuruldular
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Adana'da olaylı gece
Kadın polis vurulmuş olarak bulundu
İntihar eden şahsın kimliği belirlendi
Lunaparkta dönme dolap kavgası
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Sözlü yaklaşan seçimleri değerlendirdi
Sözlü'den 'Cumhur İttifakı' çıkışı
MHP'den 'askıda ekmek' seferberliği
Sözlü'den Ak Parti ve CHP'ye ilginç cevap
Toplu taşımada nakit ödeme kalkıyor
Sarıçam Platformu'ndan Erdoğan'a teklif
Sarıeroğlu'ndan iddialı çıkış

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Hüseyin BAYRAK
Üniversiteler Geleceği Karartır
Hüseyin BAYRAK   -    info@adanahaber.com

TEOG sınavı tartışmaları ile üniversitelerin sınavsız olması gündeme gelmişken eğitim ve öğretim sistemi yeniden tartışılması gerekir.   


Türkiye’nin gerçeği olarak;

-          Türkiye’de patronlar sokaklardan işçiler okullardan yetişir.

-          Türkiye’de ki eğitim sistemi başarılı gençlerin müteşebbis ruhunu köreltmek için vardır programlanmıştır.

-          Türkiye’de kurulan şirketlerin % 80’ni şirketi kuranların evlatları tarafından batırılır.

-          Türkiye’de kurulan şirketlerin tamamına yakını ilkokul mezunları tarafından direk kurulur ya da okul görmemiş veya ilkokul mezunu babaların sermayesi ile okumuş evlatlar tarafından kurulur.

-          Türkiye’de ki mühendislik fakültelerinden mezun olanlar mezun oldukları dalda iş yapmak için değil diplomalarını satmak veya kiraya vermek için mezun olurlar.

Bunlar bizim gerçeğimiz

 

Üniversiteler açılırken anne babaların “çocuğum üniversiteyi kazanamadı” diye düşünmeleri yerine çocuğu üniversiteyi kazanan anne ve babaların bunları düşünmeleri gerekir.

 

Birkaç yıldır bu ülkenin trilyonlarca lirasını harcayan üniversitelerin ne işe yaradığını bu ülkenin kalkınmasında, gelişmesinde, ekonomisinde, sanatında, kültüründe ne gibi katkısı var merak edip araştırıyorum.

 

Neden bu kadar gereksiz, bu kadar amaçsız, bu kadar işe sonuçsuz bir organizasyon için bu ülkenin en zeki gençlerini ve en büyük maddi imkânlarını heder ediyoruz anlamış değilim.  Bu ülkenin en zeki insan kaynaklarını ve maddi imkânlarını bir hiç uğruna yok ediliyor!

 

Mühendislik fakülteleri puan olarak en yüksek puanla en zeki öğrencilerini alıyor. 5 yılda hiçbir işe yaramayan birer fert olarak toplumun içine salıyor.

 

Mühendislik fakültelerinden alınan diplomalar; ilkokul mezunları yani sistemin üniversitelere alarak yok edemediği insanların kurduğu işletimlerde kiralık olarak kullanılıyor.

 

Makine mühendislerinin diplomaları asansörcüler, inşaat mühendislerinin diplomaları müteahhitler, gıda mühendislerinin diplomaları yemekçilerde, maden mühendislerinin diplomaları maden işletmelerinde kiralık olarak kullanılır oda attığı imza karşılığında çok düşük bir para alır sonra odalarda akşama kadar oyun oynar işten de anlamaz işletmeye gidip gelmez sektörle alakası bile yoktur.

 

Oysa bu insanlar üniversiteye başlarken bu ülkenin ilk %1’lik dilimine girebilecek kadar zeki insanlardı. Bunları bu hale getiren bu ülkenin trilyonlarını yiyen üniversitelerimizdi.

 

Üniversite bitiren zeki gençler okudukları sektörün dışında faaliyet gösterdiklerinde gayet başarılı olabiliyorlar. Hangi dalda eğitim almışlarsa o dalda geleceği kararabiliyor.

 

Örneğin Ziraat Fakültesi mezunları ziraatın dışında başarılı olabiliyor. İktisat işletme mezunları ekonominin dışında başarılı olabiliyor.

 

Maydanoz ekemeyen tavuk yetiştiremeyen ziraat fakültesi mezunları eli keser tutmayan inşaat mezunları karbüratörün nerde olduğunu soran makine mühendisleri bu ülkenin gerçeğidir.

 

Bakkal dükkânını bile işletemeyen ekonomi iktisat profesörleri çoğunlukla ilkokul mezunu patronların yanında işçi olarak çalışır.

 

Bize en yakın Adana OSB’de mevcut fabrikaların devasa işletmelerin yüzde kaçı üniversite mezunları tarafından kurulmuştur veya yüzde kaçı üniversite kapısından geçmiştir? Tamamına yakını üniversite kapsından giremeyenler tarafından kurulup işletilmiştir.

 

Eğer bir fabrikanın başında sahip olarak üniversite mezunu varsa geçmişine bakın o fabrika ilkokul mezunu babası tarafından kurulmuştur.

 

Bu gün sanayici ve işadamlarından bir çoğu kompleks yapıp dışardan para ile üniversite okuyor hatta bazıları parayı bastırıp yüksek lisans diploması bile alıyor. Örnek nişastacı!

 

Türkiye’de çok nadiren üniversiteden mezun olup ta kendi işini kuran insanlar başaralı olurlar. Türkiye’deki şirketlerin tamamına yakını üniversitelerin köreltemediği müteşebbislik ruhunu yok edemediği ilkokul mezunları tarafından kurulur ve bu şirketlerin sahipleri Türkiye’de ki yanlış bir algı ile çocuklarını Türkiye’nin hatta dünyanın en iyi okullarında özel olarak okuturlar. Ve çocuklar okulu bitirip babalarının şirketlerin başına geçer geçmez o şirket içinde sonun başlangıcı olur.

 

Bu anne ve babalar çocuklarını triyonlar harcayarak reel hayattan pasifize edip hayatlarını karartıyorlar.

 

Türkiye’de ticareti elinde tutan Darendeli, Kayserili ve Niğdelilerin çocukları para desteği ile en güzel en iyi okullarda eğitim aldılar. Ve göreceksiniz bu ailelerin trilyonlar harcayarak okuttukları çocukları ilkokul mezunu babalarının kurmuş oldukları şirketi batırıp sermayeyi yok edecekler.

 

Türkiye’de ki siyasetçilerin hiçbirisinin evladı siyasette başarılı olamamıştır. Babalarının mirasını 3-5 yılda tüketmişlerdir. Adnan Menderesin oğlu Aydın Menderes, İsmet İnönü’nün oğlu Erdal İnönü, Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş, Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan ve daha niceleri siyasette başarılı olamamışlarsa bunda en büyük pay çocuklarını en iyi üniversitelerde okutmalarından kaynaklanır. 

 

Bir baba bir anne kendi öz evladını trilyonlar harcayarak geleceğini karartıyor.

 

Peki, okullar kaldıralım mı okumaya mı karşısın?

 

Hayır, çocuklar okumalı sadece ve sadece sosyalleşme adına, eğlenme adına, çevre, toplumsallaşma adına geleceğini üniversitelere ipotek ettirmeden okumalı.

 

İşadamları, fabrikatörler, siyasetçiler çocuklarınızı üniversitelere zorlayarak geleceğini karartmayın en büyük en kariyerli üniversite ailedir bırakın aile geleneğini başarsın.

Bu yazı 2010 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

mdp tarafından 25.10.2017 11:36:01 tarihinde yazılmış
babadan oğula ya da ustadan çırağa bilgi aktarımının dönemi geçeli seneler oluyor. bir kişi bir alanda uzmanlaşmak istiyorsa o işin okulunu bitirmeli. üniversiteler senelerin bilgi birikimi ile oluşturulmuş yapılardır. ülkemizde yanlış kullanılıyor olmaları onların yanlış olduğu anlamına gelmiyor. sorun insanlarda, maalesef ülkemizde üniversiteler daha iyi iş bulmanın kapısı olarak görülüyorlar sadece. oysa bilim üretim merkezi olmalıydılar. modern dünyada rekabet edeceksek "benim yarınım ne olacak" tan ziyade, toplum olarak yarınımız ne olacak demeliyiz. bu bakış açısıyla üniversiteler geleceği karartmaz aksine daha çok aydınlatır. "işletme / dükkan sahibi olmak" kişisel başarıdır. toplumsal başarı için üniversite eğitimi şart.

tarafından 22.10.2017 19:40:02 tarihinde yazılmış
Sayın Hüseyin bayrak yazarlar köşe yazarları bölümünü kaldırsanız 6 ayda bir yazıyorsunuz gerek yok hele Bekir bey enson 2016 da teşrif etti heralde bukadar gündemden uzak bayat haberin orda durmasının bir anlamında yoktur taktir edersiniz ....

Sami toğaç tarafından 21.10.2017 23:28:02 tarihinde yazılmış
uygulaması olan bölümler bu dediklerinizin dışında..ör:Tıp fakültelerinin uygulama hastaneleri var...Ne zaman diğer bölümlerin uygulama alanı olsa üniversiteler işe yarar...

adanalı tarafından 10.10.2017 05:21:20 tarihinde yazılmış
yapma hüsey,bey...sen deme bari..universite okumayanı kapıcı bile yapmıyorlar artık

Yörük GURD tarafından 28.09.2017 11:46:55 tarihinde yazılmış
Kat'i bir iki cümlenin dışında , altına imzamı atabileceğim fikirler. Bazı imla hataları da gözden kaçmış olmalı.Bu ülkenin bilim yapan teknik insanlara ihtiyacı var. Yüksek okullar isterse hiç olmasın.Zaten kalkımız pıratik zekâ dolu.Dediğiniz gibi ; sade sosyâlleşmeye yarayabilir evrenşehirlerimiz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Sapık linçleri doğrumu?
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2467
Bugün Gelen: 
8893
Toplam Ziyaretçi: 
289359029


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.