03:13:20 / 25.09.2018 
Kozan'da orman yangını   |   Kadın sürücü kanala düştü   |   Adanaspor'da Cihat Arslan gitti   |   Kick boksta dünya şampiyonu bir Adanalı   |   Polis sır cinayeti çözdü   |   Adana'da orman yangını   |   Adanaspor Taraftar Derneği başkanı vuruldu   |   Kozan Yolu'nda feci kaza   |   DEAŞ'ın celladı Adana'da yakalandı   |   Aranan FETÖ'cü böyle yakalandı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
İşte Adana'nın milletvekilleri
Erdoğan, Adanalılara seslendi
Dolmuşta feci ölüm
Kavgayı ayırmak isterken vuruldular
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Adana'da olaylı gece
Kadın polis vurulmuş olarak bulundu
İntihar eden şahsın kimliği belirlendi
Lunaparkta dönme dolap kavgası
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Sözlü yaklaşan seçimleri değerlendirdi
Sözlü'den 'Cumhur İttifakı' çıkışı
MHP'den 'askıda ekmek' seferberliği
Sözlü'den Ak Parti ve CHP'ye ilginç cevap
Toplu taşımada nakit ödeme kalkıyor
Sarıçam Platformu'ndan Erdoğan'a teklif
Sarıeroğlu'ndan iddialı çıkış

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Sibel ÜSTTEKİ
Toplumuzda Kadın Olmak
Sibel ÜSTTEKİ   -   

Tarih boyunca farklı toplumlarda kadına verilen değer, kadının üstlendiği role göre değişik görünümler ortaya koymuştur. Kimi toplumlarda kadın anne olunca tanrıça seviyesine çıkarılmış, önünde diz çömülmüş, kutsiyeti maneviyatın en güçlü ikonu olarak karşımıza çıkmıştır. Ortaçağ Avrupa'sında  ise dinin yanlış yorumlanmasından kaynaklı şeytanlaştırmaya kadar götürülmüştür. Kadın, yüzyıllar boyu doğasında var olan incelik ve merhamet duygusu aleyhinde kullanılarak ezilmiş, insani hakları göz ardı edilmiştir.

 

Erkek egemen dünya, kadını her alanda bir meta pozisyonuna düşürme çabasını günümüzde de sürdürmektedir. Kadın karakteri gereği ortaya koyduğu yapıcı çabasını, erkek egosunun yıkıcı ruh haline kurban vermiştir çoğu zaman.  Aşk, sevgi,  merhamet, incelik, güzellik gibi yönleriyle yaşama arzusunu maksimize eden kadın, ne yazık ki hiç bir toplumda hak ettiği değeri görememiştir. Kadın kendisinin bir parçası olan erkeğe hayatın bir bölümünü kurgulama, planlama, yürütme sorumluluğunu üstlenmesine razı olmuştur. Bu sebeple yönetim, planlama vb. gibi işler kadının dünyasında hep ikinci planda kalmıştır. Bundan dolayıdır ki yönetim ve kamusal arenada kendini gösterme fırsatı bulamamıştır.

 

Toplumumuzda kadın anne, eş, kardeş, evlat olarak çok değer görür yanılsaması hakim, oysaki  cinsiyet ayrımcılığı üzerinden kadına öylesine sosyo-psikolojik baskılar var ki, bu durum ülkemizdeki ne akademik çevre ne de kamu kuruluşlarının yeterince dikkatini çekiyor değil. Toplumsal normlar ve kurallar kadın olunca en katı şekilde uygulanmakta, erkek içinse esnetilmektedir. Erkeğin sistemi lehine kullanma avantajı her alanda görülmektedir. Örneğin, boşanmada kadın erkeğe göre bedeli çok daha ağır ödemektedir. Boşanma sonrası hak talebinin karşılığı kimi zaman şiddet, hatta ölümle sonuçlanmaktadır.

 

Boşanmış kadına dönük haksız yakıştırmalar, kadın için sosyal hayatı daraltmakta, yalnızlığa ve hayatını ikame edememe sonucu doğurmaktadır. Hukuksal ve toplumsal düzlemde kadınlarımızın maddi ve manevi gücünü arttıracak adımlar atmak, ülkemiz ve toplumumuz için hayati öneme sahiptir. Aynı zamanda bu düzenlemelerin toplumun önderleri tarafından fiiliyatta geçilmeli, toplumda devrim niteliğinde örneklikler yaratılmalıdır. Kadına yaşamın her alanında verilecek fırsatlar,  ayrıcalıklar, lütuf tarzında sunulmamalı, doğal hak olarak yaklaşılmalı ve bu yönde toplumsal algı ve eylemlerin gelişimi, değişimi sağlanmalıdır.

 

Kadını gerçek anlamda hayatın merkezine almak, yaşam endekslerini ona göre kurgulamak tüm insanlık, dünya ve toplumumuz için hayati önemdedir. İnsanlık kadının yücelmesiyle güzel medeniyetler kurar.

Bu yazı 2035 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

enerji 01 tarafından 17.12.2017 22:57:46 tarihinde yazılmış
kadın yaradılış yapısı konusunda görüşleriniz doğru ama günümüzde kadın resmen ülkeye eğemenliğini ilan etmiş erkekleri parmaklarında oynatan bir yapıya bürünmüş hayat paylaşım ama kadın erkeğin zenğinliğini paylaşıyor erkek yok bu ay çok sıkısığız dedimi ne hikmetse o naif zarif kadın bir anda yok oluyor.günümüz kadınların bir çoğu maddi ve manevi doyumsuzluk var.mevcut yasa erkekleri resmen kadınların kölesi haline getirmiş yani erkekleri bu kadar köşeye sıkıştıran bir yasa olamaz kadın 5-6 ay evlilikten sonra anlaşamadık ayrılalım diyor mahkemede nafaka evlenmezse ömür boyu bunu akıl sahibi kim kabul eder erkek çalıştığı işte 1 yıl doldurmadan 1 aylık tazminat vermiyen kanun kadına böyle bir kıyak yapması kabul etmesi yasa yapanların kadınların etkişinde kaldığını gösteriyor bunun en güzeli getir KURAN HÜKMÜNÜ OLSUN BİTSİN .İnsan kafasına dayalı yasa ve yaşam kurmaya kalkarsan gelinen nokta ortada. burda biz ALLAHIN dediği gibi yaşıyabiliyormuyuz ve yasalar neden islami değil diye yazarsan hem dünya hayatına hemde ahiret hayatına güzellikler gelir.yoksa bitmiş sömürü düzeni kanunlarıyla çıkmaz sokaklarda cevap arar dururuz.

nezih tarafından 15.12.2017 10:57:24 tarihinde yazılmış
Yorumlara bakıyorum da her alanda olduğu gibi kadına karşı tahammülsüzlük yazar hanıma da yansıtılmış durumda. Erkeklerin genine işlemiş kadını çekememek, kıskanmak. "Basmakalıp ifadeler deniyor!" yazarın düşünceleri tümden gerçek. kadına karşı erkek zihni o kadar kirletilmiş ki ne derseniz deyin değişmiyor.

mdp tarafından 01.12.2017 09:57:14 tarihinde yazılmış
yorumlara bak! "erkek egosunun yıkıcı ruh halin?!?e", "kadını her alanda bir meta pozisyonuna düşürme çabasını?!?!", "Ortaçağ Avrupa'sında ise dinin yanlış yorumlanmasından kaynaklı (kaynak nedir?)" Üstteki Hanım, naçizane bir iki önerim olacak 1- çok iddialı laflar etmeyin(doğruluktan uzak duruyorlar), 2- "tartışmalı makale nasıl yazılır (how to write argumentative essays)" diye biraz bakının.

Songül tarafından 20.11.2017 17:39:48 tarihinde yazılmış
Her zaman dile getirilmesi gereken bir konu. Tebrik ederim.

Mehmedim tarafından 07.11.2017 06:07:48 tarihinde yazılmış
Basmakalıp ve klasik ifadeler.... Bunlar bayatladi artık! Görünüşte erkeklerin,ama arkaplanda ve gerçekte kadınların egemen olduğu bir dönemdeyiz. Son çıkarılan kanunlarda her alanda kadınlara pozitif ayrımcılik sağlanmış. Erkeğin eli kolu bağlanmış. Şunu da unutmamak gerektir ki; Erkekleri şiddete sevkeden en büyük etken, kadının erkeğe uyguladığı psikolojik şiddettir. Erkeğin kontrolü kadınının elindedir.. Ancak kadınlar Fazla Konuşarak veya trip yaparak lehlerinde olan bu durumu aleyhlerine çevirip erkekleri çileden çıkarırlar

Gökhan Parsak tarafından 02.11.2017 17:12:03 tarihinde yazılmış
Güzel bir yazı. Tebrikler.

Ali Değerli tarafından 31.10.2017 13:58:46 tarihinde yazılmış
Çok önemli ve dikkat yöneltilesi bi makaleydi. Kutlarım..

Nazlı tarafından 30.10.2017 23:20:33 tarihinde yazılmış
Nihayet bu sitede kadınada yer verildi.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Sapık linçleri doğrumu?
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2415
Bugün Gelen: 
8857
Toplam Ziyaretçi: 
289358993


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.