02:32:00 / 17.11.2019 
Çelik'ten Karalar'a ziyaret   |   Yaralı asker şehit oldu   |   İki kafeye ateş eden zanlılar yakalandı   |   Adana'da kaçak tüp operasyonu   |   Hamile sürücünün çarptığı kız öldü   |   Aktaş'tan öğrencilere nasihat   |   Köprü inşaatında silah bulundu   |   Yardım isteyip soydular   |   Adana'da bonzai operasyonu   |   Mısır Çarşısına kaçakçılık operasyonu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Adana'da evleri su bastı
Dolmuşta feci ölüm
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP yeni adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Erdoğan, Adanalılara seslendi
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor
Sözlü'den iddialı seçim çıkışı

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
İslam’ı ve Müslümanları Alaya Alarak Çirkinleşenler
Elif NİSA   -    [email protected]

Bir gece Whatsapp grubuna atılan bir karikatür müthiş ürpertti beni. Sosyal medyada eleştirdim ama karikatürü paylaşamadım, rezaletti çünkü. Çizer karikatüründe, Adem (as)’ı oldukça çirkin ve eşi annemizi çıplak çizmiş ve Adem (as)’ın elde avuçta bir şeyi olmadığı halde kendini cennette zannettiği için muhtemelen Türk olduğu üzerinden ironi yapmış muhalif/minik beyniyle… Hâşâ!

 

“Bu aptalca algı operasyonunu Allah’ın peygamberi üzerinden yapacak kadar nasıl bir deli cesaretidir?” diye düşündüm. Dışarıda insanın kendince eğlenebileceği bin tane konu varken insan neden dini konularda espri yapmaya çalışır?

Kur’an ahlâkının getirdiği ruh derinliğinden yoksun olan insanların espri anlayışları da basit ve yüzeysel. Genellikle basit şeylere gülüyor, basit espriler yapıyor, tüm bunlardan cahilce bir haz alıyorlar. Bu son derece ilkel bir eğlence anlayışı.

 

Bu kişiler aslında içlerinde bir ‘büyüklenme tutkusu’ taşıyorlar. Yüce Allah'ın sonsuz kudret sahibi olması, yarattığı canlı-cansız tüm varlıkların O'na boyun eğmesi, büyüklenen kimselere çok ağır geliyor. Çünkü Rabbimizin muhteşem yaratmasına tanık oldukça, kendi acizliklerinin farkına varıyorlar. Bu yüzden, Allah’ın eşsiz gücüyle yarattığı mucizevî yaratılış delillerini görmezden gelerek ve apaçık gerçeği reddederek rahatlayacaklarını zannediyorlar.

Allah'ın ve hak dinin varlığını bilmek, kanıtlarını görmek bu insanlarda şiddetli bir iç sıkıntısı oluşturuyor. İman edemiyorlar, Allah nasip etmiyor. Bu sebeple inananlara karşı için için kıskançlık hissediyor ve haset duygularını bu şekilde kendilerince alay ederek yatıştırmaya çalışıyorlar. Vicdanlarının sesine kulak vermiyor, dini alaya almaya, insanları güldürmeye çalışırken, anlattıklarıyla ve yaptıkları düzeysiz esprilerle çirkinleşiyorlar.

Bir düşünseler; ölüm anında, Allah huzurunda sorgulanırken, cehennemin kenarında onun "gazaplı öfkesini ve uğultusunu" işitirken bu aptalca esprileri yapıp gülebilecek mi insan?

 

Samimi inanan insan asla bu tarz espriler yapmadığı gibi bu esprilere gülmez, çok rahatsız olur. Farklı konularda yapılan espriler kaliteli ve zekice ise insanları etkilemesi doğaldır, ancak dinle alay ve şaka olmaz.

Dini, din ahlakını, kulluk sorumluluğunun gereği olan ibadetleri alaya almaya çalışan kişiler asla müminlere zarar veremez, onları küçük düşüremezler. Çünkü yaşamın en ciddi konusu olan imanında samimi müminler, inkârcıların Kur’an'da haber verilen bu davranışlarına tanık olduklarında daha da coşkuyla Rablerinin hoşnutluğunu arar, ibadetlerine daha büyük coşkuyla devam ederler. Yani ‘çirkinler’in bu kasıtlı çabası boşunadır.

Allah’ın kendisiyle birlikte olduğunu, O’nun sonsuz gücü tarafından kuşatıldığını unutan ve Allah’ın dinini hafife alan kişiyi, merhamet ederek Kur’an’la uyarmak… Yapılması gereken en güzel davranış bu olacaktır. Ancak halıdaki mayt gibi baktığı açıdan ne kadarı görünüyorsa dünyaya öyle bakıp sığ ve yüzeysel yaşayan, nefsinin sesine kulak kesilmiş ama vicdanını işitmemekte direnen insanla çok fazla vakit kaybetmemek lâzım; sizi de işitmez.

 

Dinlerini bir oyun ve eğlence (konusu) edinenleri ve dünya hayatı kendilerini mağrur kılanları bırak. Onunla (Kur'an'la) hatırlat ki, bir nefis, kendi kazandıklarıyla helake düşmesin; (böylesinin) Allah'tan başka ne bir velisi, ne bir şefaatçisi vardır; her türlü fidyeyi verse de kabul olunmaz. İşte onlar, kazandıkları nedeniyle helake uğrayanlardır; küfre saptıklarından dolayı onlar için çılgınca kaynar sular ve acıklı bir azap vardır. (En'am Suresi, 70)

 

Elif Nisa

Bu yazı 219 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nadir tarafından 05.11.2019 09:03:15 tarihinde yazılmış
Kafir kefere kefereliğini itina ile yapmakta.. Onlara laf yok. Sen sözü müslüman geçrnenlere dokundur. Müslüman islamın gereğini yapmıyorsa müslümanmııdır..

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Afrika'da Kadın Olmak

Elif NİSA
Elif NİSA
Dindar Gençlik

Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Prof. Dr. Banu KUMBAK AYGÜN

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Garp Yolu

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
881
Bugün Gelen: 
5277
Toplam Ziyaretçi: 
319996979


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.