02:10:04 / 02.06.2020 
Rüzgar ve sıcak çiftçileri perişan etti   |   Genç kadın Taşköprü'nden düştü   |   Eczaneler 08:00-18:30 arası açık   |   1 ayda 5 motosiklet çaldılar   |   Adana'da iki grup arasında silahlı çatışma   |   Adana'da 3 kilo esrar ele geçirildi   |   AOSB'de ücretsiz servis hizmeti   |   4’üncü kattan düşen genç kız yaralandı   |   Otomobil aydınlatma direğine çarptı   |   Otomobil dereye uçtu: 3 yaralı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Adana'da evleri su bastı
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
İSTİHDAMA 8 ÖNEMLİ DESTEK VAR
04.03.2019

ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç, Adana’da 50 bin yeni istihdamın hedeflendiğini belirtti.
Adana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kıvanç, “İstihdam Seferberliği 2019” programı kapsamında Adana’da 50 bin yeni istihdamın hedeflendiğini belirterek, “Seferberlik kapsamındaki devletimizin destekleri ve iş dünyamızın yoğun gayretleriyle bunu başaracak, hedefimize ulaşacağız” dedi.
 
Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başlatılan ve 2,5 milyon yeni istihdam sağlanmasını amaçlayan “İstihdam Seferberliği 2019” programı kapsamında sağlanan istihdam destekleri, Adana Sanayi Odası Meclis ve Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda üye sanayicilere anlatıldı.

İstihdam seferberliği kapsamında ülke genelinde 2,5 milyon yeni istihdamın hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirten Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, yeni istihdama yönelik önemli desteklerin uygulamaya konulduğunu bildirdi. Kıvanç, destekleri çok önemsediklerini, istihdama ve piyasalara olumlu yansıyacağını ifade etti.

Birinci istihdam seferberliğinde iş dünyasının yoğun gayretleri sonucu 40 bin yeni istihdam sağlandığını hatırlatan Başkan Kıvanç, “İş dünyamızın sorunları ve beklentilerinin gündeme geldiği Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımıza 50 bin kişiyi istihdam edeceğimiz sözünü verdik, hedefimizi belirledik. Hükümetimizin sağladığı istihdam destekleri ve finansmana erişimdeki sıkıntılarımızın çözümlenmesi, iş dünyamızın da gayretleriyle Adana olarak 50 bin yeni istihdamı başarabileceğimiz inancındayım” diye konuştu.

İş dünyası olarak en önemli görevin, yatırım yapmak, üretmek, istihdam sağlamak ve ihracatı artırmak olduğunu ifade eden Kıvanç, “İçinde bulunduğumuz şartlar gerçekten zor ancak hükümetimizin de desteğiyle, ülkemizin bekası, milletimizin refahı için toparlanma sürecine katkı sağlamayı sürdüreceğiz. İş dünyamıza inanıyor, güveniyoruz. Her zamankinden daha fazla çalışacağız. İstihdama katkı sağlamanın, işsizlerimize iş ve aş kazandırmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayacağız” şeklinde konuştu.

İstihdama 8 önemli destek var
Kıvanç, seferberlik kapsamında yeni istihdama yönelik ücret, prim ve vergi ile ilgili önemli destek, kısa çalışma ödeneği, asgari ücret, düzenli ödemeye devamlı, kalkınmaya ilave, önce işbaşı eğitim sonra istihdam, nitelikli işgücü eğitim olmak üzere 8 önemli destek sağlandığını ifade etti.

Yeni istihdama ücret desteği kapsamında nisan ayı sonuna kadar 3 aylık süre için her ilave istihdam için prim ve verginin yanında ücret ödenmeyeceğini belirten Kıvanç, kişi başına 2 bin 21 TL ücret, bin 113 lira prim ve vergi desteği verileceğini, böylece çalışanın maliyetinin sıfır olacağını bildirdi. Kıvanç, yılın geri kalan döneminde maaş hariç SGK prim ve vergilerinin devletçe ödeneceğini bildirdi.

Zeki Kıvanç, iş yerinin 2018 yılı ortalama çalışan sayısına ilave olarak çalıştıracağı her yeni kişi için Aralık 2020’ye kadar 12 ay süresince SGK Primi ve Vergisine Destek sağlanacağını, kadın, genç ve engelli istihdamında bu sürenin 18 aya kadar uzayabileceğini belirtti. Kıvanç, desteğin, kişi başına aylık bin 113 TL, toplamda ise 13 bin 356 TL’ye ulaştığını, imalat ve bilişim sektöründe ise aylık ücreti 6 bin 822 TL’ye kadar olanlar için kişi başına aylık 2 bin 712 TL’ye kadar teşvik verildiğini kaydetti.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, düzenlemede zor durumda kalan işletmelere yönelik olarak da destek paketleri açıklandığını ifade ederek, kısa çalışma ödeneği kapsamında yapılan düzenlemeyle işverenlerin işçi çıkarmamak koşuluyla mevcut çalışanların 3 aylık ücretlerinin İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden ödenmesine devam edileceğini, başvuruların İŞKUR üzerinden yapılması gerektiğini belirtti.

Kıvanç, seferberlik kapsamında yer alan diğer desteklerle ilgili şu bilgileri verdi:
“2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500’e kadar olan işverenlere aylık 150 TL, 500 ve üzeri çalışanları olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği verilecek. SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim, Kalkınmada öncelikli 51 ilde, işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim devlet tarafından karşılanıyor. İşbaşı Eğitim Programları işverenlere iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor. İşbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay, imalat ve bilişim sektöründe 6 ay, siber güvenlik kodlama ve yenilenebilir enerji gibi stratejik alanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği verilecek. MEGİP kapsamında iş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli iş gücünü hazırlamak için 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenleniyor. Kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları devlet tarafından karşılanıyor. İstihdam desteklerinin bir önemli özelliği de teşviklerden geriye dönük yararlanma imkanı olmasıdır. Başvuru tarihinden geriye yönelik cari ay hariç en fazla 5 aya kadar geriye yönelik teşvikten yararlanma veya teşvik değişiklik talepleri dikkate alınacak.”
Bu haber 2020 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Adanalı tarafından 06.03.2019 01:05:01 tarihinde yazılmış
O kadar adamı çıkarıp yerine yenisini almak seferberlik mi oluyor....

Gözlemci tarafından 05.03.2019 16:05:02 tarihinde yazılmış
Adanada en iyi iş ırgatlık amelelik Fasa fiso işler başkan Büyük yatırım olmadığı sürece istihdam hikaye....Adanadan beyinler hızla diğer kentlere gidiyor

bir inanan olacak tarafından 05.03.2019 07:03:06 tarihinde yazılmış
atma recep...!

Vatandaş tarafından 04.03.2019 23:36:48 tarihinde yazılmış
İnşallah bu hayaller gerçek.olur. Başkanın birde sizden isteğim.iş alımlarında .45 ile 55 olsun.bizler mağduruz.eyt.mağdurlarıyız.emekli olamıyoruz.rabbim işinizi rast getirsin..

Kıvanç kivanc tarafından 04.03.2019 15:50:44 tarihinde yazılmış
Neden yorumumu yayinlamiyorsunuz.size ne oluyor anlamıyorum.bu kan emicileri tutuyorsunuz

Guven Kaya tarafından 04.03.2019 15:17:39 tarihinde yazılmış
Mevcut istihdami koruyunda hayal görmeyin.Adana sanayisi çökmüş yakında sanayiciler de iş arayacak.

Tatar ramo tarafından 04.03.2019 15:03:14 tarihinde yazılmış
Yiyin beyler tiskirana kadar sicana kadar yiyin.unutmayin bir şey goturmuyorsunuz bari yiyin

Kıvanç kivanç tarafından 04.03.2019 14:59:25 tarihinde yazılmış
Başkanım bayram seyran demeyip sorgusuz sualsiz işten cikardiklariniza ne diyeceksiniz.is varken eleman alıp iskurun desteğinden yararlanıp bir ay sonra işçileri çıkaran siz degilmisiniz.allaha havale ediyorum.ama yalan söylerken de yüzünüz biraz kızarsın.ayakkabi koselesimisiniz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
273
Bugün Gelen: 
4562
Toplam Ziyaretçi: 
331140810


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.