08:21:58 / 06.07.2020 
Adana Demirspor: 2 - Altay: 2   |   Adana'da kaçakçılık operasyonu   |   Serinlemek için girdiği kanalda kayboldu   |   Ceyhan'da gardiyanlara operasyon   |   Feke'de esrarengiz kuyu!   |   Sosyal medyadan ilan edip canına kıydı   |   Adana’da market kundaklandı   |   Magandalar kına gecesini kana buladı   |   Adana Demirspor'da Altay hazırlıkları   |   Kozan'da komisyon seçimi yapıldı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
EĞİTİM SİSTEMİ VE EĞİTİMCİLERİ KONUŞTUK
16.03.2020

Fatma Beyza Gündoğan sordu Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer cevapladı…
Soru: Eğitim-Bir-Sen olarak, aylık karşılığı ders yükünün tüm öğretmenler için asgari ders saatinde (15 saat) eşitlenmesi için ilgili mevzuatında düzenleme yapılması talebiyle dilekçe kampanyası başlattınız? Konuyu biraz açar mısınız?

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın "Aylık karşılığı ders görevi" başlıklı 5. maddesinde, okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin, atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı düzenlenmiştir. Aynı eğitimi alan, mesleğe girişte aynı şartlara tabi olan, aynı görevi yapan öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık, hiçbir bilimsel ve pedagojik ilkeye ve gerekçeye dayanmadığı gibi adalet ve hakkaniyete de uygun değildir. Söz konusu hüküm, Anayasamızca koruma altına alınan ‘eşitlik ilkesi’ne de aykırılık arz etmekte. Öğretmenlerin branşlarına göre farklı sürelerde aylık karşılığı ders yükümlülüğüne tabi kılınması eşitsizlik teşkil etmektedir.

2014 yılında yapılan 19. Millî Eğitim Şûrası Genel Kurulu’nda, “Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saati olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır” kararı alınmış fakat bugüne kadar uygulanmamıştır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, yetkili sendika sıfatıyla aylık karşılığı ders ücretinin 15 saatte eşitlenmesi talebini, 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden bu yana toplu sözleşme masasına taşıyoruz. Bu talebi Kurum İdari Kurulu toplantılarına da taşınarak müzakere ettik. Talebin karşılanması noktasında somut bir adım atılmaması üzerine yasal düzenleme talebiyle dilekçe kampanyası başlattık.

Bütün öğretmenlerden bu kampanyaya destek vermelerini bekliyoruz. Aylık karşılığı ders yükünün 15 saatlik bu kampanyaya öğretmenlerimizin destek vermesi halinde herhangi bir kayıpları olmayacak. Bir milyon civarında öğretmen var biz bunların tamamının desteğini almak istiyoruz. Herhangi bir vatandaş da bu kampanyaya destek verebilir ve bu haksızlığın giderilmesi için kampanyaya imza atabilir.

Soru: 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Eğitim-Bir-Sen Adana şubesi önemli programlar yaptı aynı zamanda Kadın Komisyonu üyeleriniz Ankara'ya gittiler ve orada Türkiye Buluşması'na katıldılar. Önemli görüşmeler ve tespitlerle de geri döndüler. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Belirli bir güne sığdırmak istemiyoruz hiçbir çalışmamızı ama 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle güzel bir denk geldi. Eğitim camiasında kadın çalışan erkek çalışandan daha fazla sayı olarak. Bu yüzden büyük bir önem arz ediyor çalışmaları. Biz kadınlarımızın sendikalı kadından ziyade sendikacı kadın olmalarını arzu ediyoruz. Bu noktada öncelikle Eğitim-Bir-Sen Adana Kadınlar Komisyonu başkanımızın, komisyon üyelerimizin, ilçelerdeki komisyon üyelerinin daha aktif olmasını istiyoruz. Onları sendikacı kadın olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Kendilerini yetiştirmelerini sağlıyoruz. Önümüzdeki süreçte Eğitim-Bir-Sen'in yönetim kadrolarında yer almalarını arz ediyoruz. Öne çıkmalarını arzu ediyoruz. Tabii buralara paraşütle gelinmiyor. Alanda çalışarak geliniyor. Tabiri caizse alanın tozunu yutarak geliniyor. Yeni üye yaparak, üyelerin sorunlarını çözerek oluyor. Biz de teşkilatımızı, kadınlarımızı bu noktada yetiştirmeye çalışıyoruz. Onlar bizim için çok önemli. Zaten inancımız gereği de kadınlarımız önemli biliyorsunuz. Peygamber Efendimiz "Cennet annelerin ayakları altındadır" şeklinde buyuruyor. Kadın ayrımcılığı yapmadan ama kadınlarımızı mutlaka önceleyerek, hep birlikte omuz omuza mücadele etmeyi arzu ediyoruz. Herhangi bir ayrımcılık yapmıyoruz.

Kadınlarımızın daha fazla bu işin içerisinde olmasını istiyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapıyoruz. Ankara'daki program genel merkezimiz tarafından organize edildi. Bizim de Kadın Komisyonumuzun 7 kişilik ekibinin tamamı katıldı programa. Burada önemli bir ayrıntıyı vurgulamak istiyorum. Kadın Komisyonumuzda 2 yıldır aynı ekip devam ediyor. Bu istikrar anlamında da çok önemli. Tabii başta Ayşe Tetik başkanımız olmak üzere bütün yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Ankara'da da güzel çalışmalara ve önemli görüşmelere imza attılar.
Adana Milletvekili, Çalışma eski Bakanımız Sayın Jülide Sarıeroğlu hanımefendi ile görüşüldü. Genel başkanımız Ali Yalçın'la, genel başkan yardımcılarımızla Genel Merkez Kadınlar Komisyonu Genel Başkanı Sıdıka Aydın Hanımefendi ve Zehra Zümrüt Selçuk Bakanımız ile görüşme yaptılar. Tabii dolu dolu bir program oldu. Geldikten sonra da kendilerinde müthiş bir motivasyon ve yeni işler yapabilmek için heyecanlandıklarını gördüm. Bu beni ayrıca mutlu etti. Tekrar hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Soru: FOX TV'de Öğretmen adı altında bir dizi yayınlanıyor ve ikinci bölümü de geride kaldı. İlk bölümü yayınlanır yayınlanmaz basına bir tepki metni geçtiniz ve bu diziye karşı çıktınız. Neden karşı çıktınız, biraz açar mısınız?

Piyasada öğretmenin itibarını zedeleyen birçok çalışmaya şahit oluyoruz. Son zamanlarda maalesef öğretmenlere yönelik, eğitimcilere yönelik şiddet olayları ile de fazlasıyla karşılaşıyoruz. Bütün bunları yaşarken bir de bir dizinin içerisinde öğretmenlerimize, eğitimcilerimize aslında hiç hak etmedikleri çeşitli ithamlarda bulunuyor. Bu bizi ziyadesiyle üzdü. Bir öğretmenin okulda öğrencileri rehin almasını, bomba patlatmasını öğrencilere ders vermek adına da olsa kabul etmiyoruz. Elbette ne yapılacağına yönelik akıl vermek istemiyoruz ama eğer amaç öğretmeni yüceltmekse çok daha farklı yapılabilir. Önemli insanlara baktığımızda hepsinin hayatında iz bırakan öğretmenleri var. Mesela böyle bir çalışma yapılabilirdi diye düşünüyoruz. O iz bırakan öğretmenleri öne çıkarmaları hem öğretmenin itibarını yüceltir. Öğrenci ve velilerin de öğretmene bakış açısı değişir. Bu yüzden eleştirdik Öğretmen dizisini ve RTÜK'ü göreve davet ettik. Dizi devam ediyor ama bizim de eleştirilerimiz, tepkimiz devam ediyor.

Soru: Hemen herkesin belki de hemfikir olduğu bir konu var; Eğitimin istenilen seviyede olmadığı. Siz Katılıyor musunuz bu görüşe eğitim seviyemiz gerçekten düşük mü? Bunu nasıl arttırabiliriz?

Eğitimin daha iyi olabilmesi için öncelikle özverili insanların olabilmesi lazım. İnsanların gönlüne giren kişilerin olması lazım. Eğer bu sevgiyi, saygıyı veremezseniz zaten başaramazsınız. Siyasetçiler, bürokratlar, eğitimciler, vatandaşlar, veliler ve öğrenciler bunu elbirliğiyle yapması lazım siyasetçi; "İlla benim dediğim olacak" derse bu olmaz. Hepimizin ortak bir paydada buluşmamız gerekir. "Bu işi en iyi nasıl yapabiliriz, kim yapabilir?" diye düşünmek gerekir. Örneğin bir röportaj yapılacaksa bu işi en iyi kim yapar; Bence Fatma Beyza Gündoğan yapabilir. Eğer asgari müştereklerde isim üzerinde mutabık kalınırsa sorun yok. İl milli eğitim müdürümüz atandığı zamandan beri gayretle çalışıyor. Bizde yakından takip ediyoruz bir sivil toplum örgütü olarak
İş Milli Eğitim Müdürümüzü. O güzel bir iş yapmaya çalışırken onu tabir yerinde ise paçasından aşağı çekmeye çalışmak, başarısız olması için uğraşmak çok doğru Değil. Ya da bir bürokrat; "Benim tanıdığım bir kişiyi boş bulunan bir makama atayalım" demekle olmaz. Koşacak, gönüllü, fedakarlık yapacak, mesai kavramı gözetmeksizin çalışacak insanlar lazım. Tabii insanlar bunu yaparken de basit bahanelerle bu insanların harcanmaması lazım. Geçen ay Ahmet Şerif İzgören'i Adana'ya davet etmiştik. O, sunum yaparken çok güzel bir konuya temas etmişti. "Sadece yönetmeliklerin ya da kanunun ya da müfredatın içerisinde takılıp kalmamak lazım. Bazen risk almak da lazım" demişti. Tabii risk alırken de hem kamuoyunun hem öğrencilerin hem öğretmenlerin hem de velilerin menfaatini göz önüne alınarak yapmak lazım. Maalesef Adana'da eğitim seviyesi istediğimiz seviyede değil. Biz de bunun gelişmesi için önemli çalışmalar yapıyoruz. İnşallah daha iyi çalışmalar yapacağız. Elbette eleştiriyoruz ama olumlu eleştiriler, katkı sağlayacak eleştiriler yapıyoruz. Kültürel ve sosyal etkinlikler düzenleyerek biz de bu eğitim seviyesinin aşılması için çalışıyoruz.

Soru: O zaman bu noktada aklımıza şu soru geliyor; Eğitim istenilen seviyede değilse eğitimcilerin sorunları vardır. Son zamanlarda daha sık eğitimciye yönelik şiddet olaylarını duyuyoruz ama bunun ötesinde eğitimcilerin yaşadığı en önemli sorunlar sıkıntılar nedir, anlatır mısınız?

Aslında bu sadece Adana'ya has bir şey değil. Zaman zaman eğitim politikalarından da kaynaklanıyor. Son 18 yılda Ak Parti iktidarında birçok bakan değişti ve her bakan bir sistem değişikliği yapmak istedi. Burada hemen şunu belirtmek istiyorum; Kitapların ücretsiz olması güzel bir uygulama. Ayrıca öğrencilere de öğretmenlere de çeşitli imkanlar sağlandı. Öğretmen sayısı artırıldı, tabletler verildi. Derslik sayıları artırıldı ama bütün bunların ötesinde öğrencinin gönlüne dokunulmadı. Böyle büyük bir eksiklik var mesela. Bunu sadece eğitimcilerden beklemek yanlış. Bunu aynı zamanda, aileden de velilerden de beklememiz gerekir. Hep birlikte hareket etmemiz ve az önce söylediğim gibi hep birlikte başarmamız lazım. Bir sorun varsa bu sorunu birlikte aşmamız lazım. Siyasetçisi, bürokratı, öğrencisi, velisi, öğretmeni, yöneticisi el ele vererek bu sorunları aşmamız lazım. Dediğiniz gibi eğitimcilere yönelik şiddet olayları, öğretmeni itibarsızlaştırma, 3600 ek gösterge vesaire bunun gibi birçok sorunlarımız var ama her şeyden önce birincisi öğretmenin ekonomik anlamda dışa bağımlı olmaması lazım. Öğretmenin itibarını düzeltmek lazım. Bunlar yeterli değil bununla birlikte mesela meslek liselerinde farklı sıkıntılar yaşanıyor bu sıkıntıların bertaraf edilebilmesi lazım. Geçtiğimiz yıllarda başlatılan bir uygulama vardı. Bu uygulamaya göre bazı okullara 'nitelikli okul' denilmişti. Bu çok kötü bir isimdi ve önem bir yanlıştı. Bu yanlışları hep birlikte el ele vererek çözmemiz lazım.

Soru: Siz sorunlardan beslenen değil çözüm üreten bir sendika olduğunuzu ifade ediyorsunuz her zaman. Bunu biraz açabilir misiniz? Neler yapıyorsunuz Mesela bu konuda?

Biz sorunların çözülmesi noktasında sürekli yeni öneriler getiriyoruz. Mesela öğretmenlik Meslek kanununun çıkarılmasını talep ediyoruz. Bununla ilgili çok önemli çalışmalar yapıyoruz, önerilerimizi sunuyoruz. Bakanlık ile sürekli iletişim halindeyiz. Sorunları onlara da sunuyoruz aynı zamanda kamuoyu ile de paylaşıyoruz.

Soru: Eğitim Bir Sen'in kültürel etkinliklerinden birisi de Kitap Okumaya V/Aktimiz Var projesi. Son toplantıda sosyolog Hüseyin Bayrak'ın Güç kitabını da okudunuz ve değerlendirdiniz. Neler söylemek istersiniz bu konuyla ilgili?

oplumumuzda kitap okuma oranının çok düşük olduğunu hepimiz biliyoruz. Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Adana İl Başkanı olarak ben buna bir çözüm bulunması gerektiğini, okumamız gerektiğini, öğretmenlerimizin öğrencilere örnek teşkil etmesi gerektiğini düşündüm.

Zaman zaman kitapçılara giderim ve o kitap kokusunu içime çekerim, kitabı hissetmek isterim. Yeni çıkan kitapları görmek isterim onları alıp okumak isterim. Biz nasıl örnek olabiliriz diye düşündük ve konuyu öneri olarak yönetim kurulumuza sunduk. Onlar da kabul ettiler. Böylece bir komisyon oluşturduk. Güzel de bir isim bulduk; Kitap Okumaya V/Aktimiz Var etkinliğinde 3. yılımızda 22. kitabımızı okuduk. Bu sezonu 26 kitapla kapatmayı düşünüyoruz.

Soru: Başkanım! Gençlere kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırabilir? sizin Tabii Kitap Okumaya V /Aktimiz Var" projesi önemli ama bu kendi içinize yönelik yaptığınız bir proje. Peki gençlere nasıl bunu aşılayabiliriz?

Bizim Eğitim-Bir-Sen olarak şu an Adana'da Genç Memur-Sen'imiz ile bir projemiz var. İsmi 'Bir bilenle bilge nesil' Şu ana kadar yaklaşık 1200 öğrencimize kitap dağıtıldı. 60 okulda 100'ün üzerinde öğretmen ve okul idaresi ile birlikte çalışıyoruz. Yüreğir Belediyesi de kitapların alınması noktasında bize destek oldu. Bu noktada başta Belediye Başkanı Fatih Kocaispir olmak üzere tüm belediye yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu bir kıvılcım ama bu büyüyebilir. Öğretmenlerimize düşen görevler de var; Okumaları lazım. O an okumuyor olsalar bile ellerinde kitaplarla derslere girmeleri lazım. Öğrenci, öğretmenini, velisini taklit eder. Bu yüzden anne babaların da okuması lazım. Çocuklarımızın, gençlerimizin okuyabilmesi için hepimizin elinde birer kitap olması lazım. Çocuk böylece onları modeller ve görür. O zaman da okur.

Soru: Başkanım son olarak ne söylemek istersiniz?

Öncelikle bize böyle bir fırsat verdiğiniz için adanahaber.com yönetimine ve sizin şahsınıza çok teşekkür ediyorum Fatma Beyza Hanım. Aslında az önce konuştuğumuz sorunlarla ilgili sizin de yapacağınız çok önemli şeyler var. Tabii sürekli "eğitim, eğitim" diyoruz. "Sorunların düzelmesi gerekir" diyoruz. Eğitim konusunda günübirlik düşünmememiz lazım. Gelecek ile birlikte düşünmemiz lazım. Mutlaka dağın arkasını görmemiz, ileri görüşlü olmamız lazım. İyi bir eğitimci geleceği görür bunu yorumlar ve ona göre hareket eder işte bu noktada bizim de mutlaka yapacak çok işimiz var. Hem Türkiye'nin en büyük emek örgütü olarak, hem genel yetkili sendika olarak hem de bir sivil toplum kuruluşu olarak gece gündüz çalışıyoruz ve yeni fikirler geliştirmeye uğraşıyoruz. İnsanlarla konuşuyoruz, mutlaka herkesin önemli bir fikri olabileceğini düşünüyoruz. Herkesten bu fikirleri almaya çalışıyoruz. Bütün bunları düzenleyerek geleceğe yönelik önemli çalışmalar yapmamız inancıyla yolumuza devam ediyoruz. Ben bir kez daha bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyor, yayın hayatınızda başarılar diliyorum.
Bu haber 6591 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Güner Karaaslan tarafından 16.03.2020 18:44:47 tarihinde yazılmış
Eğitim sistemi çökmüş.Adam aylık karşılığı gidilen ders saatlerinin eşitlenmesinden 3600 ek göstergeden sözediyor. Türkiye'deki mutlu azınlıklardan birisi bu öğretmen familyasıdır.Günde 3-4 saat çalışıp öğrenciye hiçbir şey vermeden çuvalla maaş alırlar.Antalya'da ki tatil köylerine dikkat ederseniz buralara her yıl giden yerli turistlerin çoğunun öğretmenler ve diğer devlet memurları olduğunu görürsünüz.

AKINCILAR tarafından 16.03.2020 14:05:13 tarihinde yazılmış
21 saat norm olayı saçma sapan bir şey zaten.....Bunu da kaldırtın.

nadir tarafından 16.03.2020 11:36:14 tarihinde yazılmış
çanak sorular ve birşeye hazırlanma prosedürleri gırla devam ediyor. Eğitim ortada.. Milletin ahlaksızlığının müsebbibi olan eğitim camiası sanki çok iyi.. .. Atlama taşı

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Ezber(le) Yaşamak

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1381
Bugün Gelen: 
16221
Toplam Ziyaretçi: 
333132154


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.