20:35:09 / 30.05.2020 
Adana'da 3 kilo esrar ele geçirildi   |   AOSB'de ücretsiz servis hizmeti   |   4’üncü kattan düşen genç kız yaralandı   |   Otomobil aydınlatma direğine çarptı   |   Otomobil dereye uçtu: 3 yaralı   |   Narenciye bu sene cep yakacak   |   Sosyal mesafeli ilk cuma kılındı   |   Otostop yaptıkları aracı gasp ettiler   |   Adana'da garip olay   |   Gelin görümcesinin kasasını çaldırdı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Adana'da evleri su bastı
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ÇİFTÇİLER DESTEK BEKLİYOR
08.04.2020

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Doğru, halkın gıda ihtiyacının temininin devamı için alınması gereken önlemleri dile getirdi
 Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, içinde bulunduğumuz zor dönemde halkın beslenme ihtiyacını karşılayan tarım sektörü için alınması gereken acil önlem önerisinde bulunarak, “Çiftçi durursa tarım durur, tarım durursa hayat durur” dedi.

Başkan Doğru, konuya ilişkin açıklamasında, içinde bulunduğumuz bu zor günlerin milletçe dayanışma içinde en kısa sürede atlatılacağına olan inancını ifade edip, bu dönemde tarımsal üretiminin devamlılığının önemine vurgu yaptı.
Korona virüs salgınının, ekonomik olarak bir çok sektörü olumsuz etkileyeceğinin aşikar olduğunu ifade eden Doğru, “Bu salgının, halkımızın sağlıklı beslenme ihtiyacını karşılayan tarım sektörüne olacak etkilerini en aza indirmek ve üretime devam etmek için alınması gereken acil önlemler bulunmaktadır” dedi.
Başkan Doğru, öneride bulunarak, tarım sektörünün mücbir sebep kapsamına alınarak, diğer sektörlerin faydalandığı avantajlardan yararlanmaları olduğunu belirtti.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan sübvansiyonlu kredi baremlerinin kullanım tarihi ve vadeye bakılmaksızın yüzde 25 oranında arttırılması ve çiftçilere üretim için ilave ucuz finansman sağlanması gerektiğini vurgulayan Doğru, “Özel ve kamu bankalarından tarımsal kredi olarak kullandırılan mevcut tüm kredilerin kapatma vadesi BDDK’nın alacağı bir kararla 12 aydan 24 aya çıkarılmalıdır” dedi.

Mutlu Doğru, 2019 yılına ait ödenmemiş başta yağlı tohumlar olmak üzere tüm destekler için başvuru sürecini tamamlamış tüm çiftçilere ödeme yapılarak, girdi alımında kaynak sağlanmasının piyasaya da önemli miktarda likidite sunulmasını sağlayacağını ifade etti.

Çiftçilere ödenen tarımsal desteklere, sulama birlikleri ve elektrik şirketlerine olan borçları nedeniyle bloke konulmasına, içinde bulunduğumuz zor süreç göz önünde bulundurularak geçici olarak ara verilmesi ve el konulan desteklerin çiftçiye geri ödenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Mutlu Doğru, “Tarımsal üretim için ekim, dikim ve sulama mevsiminin başladığı şu günlerde tarımsal elektrik birim fiyatları da gözden geçirilerek düşürülmeli, en azından bu sezona mahsus olmak üzere elektrik faturaları vade farkı olmaksızın hasat sonrasında tahsil edilmek üzere ertelenmelidir” önerisinde bulundu.

Başkan Mutlu Doğru, bu süreçte gübre ve zirai ilaç gibi temel tarımsal girdilerin fiyatları yakından takip edilerek, Tarım Kredi Kooperatiflerinin kar amacı gözetmeksizin piyasaya ucuz girdi sağlamasının önemine de vurgu yaparak, şöyle devam etti:
“2020 yılına ait bütçesi belli olan ve TBMM’de onaylanan tarımsal desteklerden tabana en çok yayılan mazot ve gübre desteği ile alan bazlı desteklerin birim miktarları acilen belirlenerek başvurusunu yapmış çiftçilerimize, ÇKS kayıtlarında değişim yapmayacağı taahhüdü alınmak şartıyla ödenmelidir. Piyasada oluşabilecek daralma neticesinde süt sanayisinin süt alımında kısıtlamaya gitmesini önlemek ve piyasayı dengede tutmak için küçük üreticilerin birlikler aracılığıyla ve belli ölçekteki çiftliklerin bireysel imkanlarıyla süt tozu yaptırmasına destek verilmeli ve üretilen süt tozlarına Et Süt Kurumu tarafından satın alma garantisi açıklanmalıdır.”

Mutlu Doğru, bu zor süreçte sokağa çıkamayan çocukların sağlıklı beslenmesi gerektiğine de dikkati çekerek, “Hem sağlıklı beslenme hem de süt üreticilerine destek olmak amacıyla, ilkokul öğrencilerimizin evlerine haftalık süt ihtiyaçlarını karşılaması için valiliklere kaynak aktarılarak yerel yönetimlerle birlikte proje yapmaları desteklenmelidir” dedi.

Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ithal edilmiş olan stratejik öneme sahip buğday ve mısır gibi tarımsal ürünlerin mamül haline getirilip ihracına kısıtlama getirilerek iç piyasada kendi halkımızın tüketimine sunulmasını öneren Başkan Mutlu Doğru, şunları kaydetti:
“Yaklaşık yüzde 90 oranında dışa bağımlı olduğumuz, kanatlı ve büyükbaş sektörü için önemli bir yem hammaddesi olan soya ve soya küspesinde meydana gelen fiyat artışlarını kontrol etmek ve piyasaya düzenli mal arz etmek için TMO’ya soya ve soya küspesi gibi yem hammaddelerinin ithal müsaadesi verilmelidir. Tarımsal girdilerimizden gübre, zirai ilaç ve yem hammaddeleri gibi malların temini ve fiyatlarının yükselmesini engellemek için ithalat aşamasında gümrüklerde meydana gelen gecikmeler önlenmeli ve üretimin devamı için çiftçimiz girdisiz bırakılmamalıdır.”

Başkan Mutlu Doğru, açıklamasının sonunda “Çiftçi durursa tarım durur, tarım durursa hayat durur” ifadelerine yer verdi.
Bu haber 2429 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1445
Bugün Gelen: 
33797
Toplam Ziyaretçi: 
331022615


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.