11:09:56 / 26.09.2020 
Silah gösterdiği için ateş etmiş!   |   Kaçan şahıslardan silah çıktı   |   Adanaspor: 0 - Ankara Keçiörengücü: 0   |   Korona virüs genlerinden tanınıyor   |   Emeklinin maaşını böyle çaldı   |   Telefon dolandırıcılarına suçüstü   |   Limonda buruk hasat   |   Pozantı'da karakılçık buğday üretilecek   |   Adana’da kaçakçılık operasyonu   |   'Tekstil Kent meyvelerini veriyor'   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
ÇÜ'nün '3 Teker'ine ödül
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
TBMM BAŞKANI ŞENTOP'TAN FRANSIZ KATLİAMLARINA TEPKİ
05.08.2020

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yılının kutlandığı etkinlikte
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yılının kutlandığı etkinlikte, Fransa’nın yüzyıllar boyunca sömürge ve işgal yaptığını söyleyerek, “Avrupa ülkeleri dahil dünyada 100’ün üzerinde ülkeye yardımda bulunduk. Uluslararası dayanışmanın en güzel örneklerini verdik. Bazı Batı ülkeleri birbirinin tıbbi malzemelerine el koyup onları gasp ederken biz yardımları yaptık. Herkes karakterinin gereğini yapar” dedi.
 
Milli Mücadele sürecinin temel taşları arasında değerlendirilen 5 Ağustos 1920 tarihinde gerçekleştirilen Pozantı Kongresi’nin 100’üncü yılı Pozantı ilçesi belediye binası önünde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Sosyal mesafe ile maskeye uyularak kutlanan tören için vatandaşlar alana tek tek alındı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD Taşımacılık A.Ş. aracılığıyla güne özel buharlı tren tahsis etti.

Devlet sanatçıları buharlı tren ile Pozantı İstasyonu’na gelerek Mustafa Kemal Atatürk’ü, Fevzi Çakmak’ı ve kongreyi canlandırdı. Öte yandan İzmir’den gelen buharlı trene halk da yoğun ilgi de gösterdi.

“Bin yıldır bulunduğumuz coğrafyalarda katkılar sunduk”
Kongrenin 100.yılı nedeniyle ilçeye gelen TBMM Başkanı Mustafa Şentop yaptığı konuşmada, Pozantı Kongresi’nin öneminden bahsederek, “Bu yıl gazi meclisimizin açılışının yüzüncü yılı. Açılışının yüzüncü yılında başkanı olmak benim için iftihar sebebidir. Vatan kıldığımız bu topraklarda bin yılı aşkındır varlığımızı sürdürüyoruz. Bin yıldır bulunduğumuz coğrafyalarda çok büyük katkılar sunduk. 100 yıl önce bu toprakları işgal etmek isteyenlere gereken cevabı verdik” diye konuştu.

Fransa’nın yüz yıldır neredeyse her bölgede katliam ve sömürge yaptığını vurgulayan Başkan Şentop, “Fransızlardan bahsediyorum. Sömürgeci, barbar, insana ve kendinden olmayan insana dair her şeye saygısızca, vahşice yaklaşan Fransızlar, tam 75 sene önce, evet, tam bugün Cezayir’de büyük bir katliam gerçekleştirdiler. 2. Dünya Savaşında nazi Almanya’sı tarafından işgal edilen Fransa, sömürgesi altındaki Cezayir’li gençlerden yardım ve destek istemişti. Hatta Cezayir’e bağımsızlığını vaad ederek. Ancak Fransa işgalden kurtulunca, ilk işleri Cezayir’de büyük bir katliam gerçekleştirmek oldu. Nazi Almanya’sının işgaline direnemeyen, işgalden kendi Milli direnişiyle değil, ancak İngiltere ve ABD’nin yardımıyla kurtulan Fransa ilk iş olarak Cezayir’e saldırmıştır. Herkes karakterinin gereğini yapar” ifadelerini kullandı.

Fransa’nın işgal ve sömürgelerinden de bahseden Şentop, daha sonra şunları söyledi:
“90’lı yıllarda Ruanda’da yaşanan katliamda da bu Fransa’yı görüyoruz. Birleşmiş Milletleri raporunda açıkça suçlanmaktadır Fransa. Aynı Fransa bugün, Libya’da meşru hükümete karşı ayaklanan darbeci hainlerle beraber. Tarafını ve tutumunu cesaretle, kafasını kaldırarak savunamıyor bile. Tersinden, güya, Türkiye’yi suçlayarak, kirli tutumunu örtbas etmeye çalışıyor. Suriye’de aynı şekilde, terör örgütü PKK’ya yardım ve yataklık ediyor. PKK’lı teröristleri Cumhurbaşkanlığı sarayında ağırlıyor. Tabii Afrika’nın güzel insanlarının milli servetlerini, alın terlerini, gözyaşlarını çalmaya da devam ediyor, merkez bankası üzerinden. Dünyada insan haklarından, hukuktan, adaletten, haktan haksızlıktan bahsedebilecek en son devlet Fransa’dır. Son iki yüzyılın tarihi, Fransa’nın yüzündeki karayı, alnındaki lekeyi silmesinin mümkün olmadığını gösteriyor. 21. yüzyıl Fransa için, geçen iki yüzyılıdaki katliamları, soykırımları, zulümleri, işgalleri, sömürüleri için özür dileme yüzyılı olabilir. Belki bir yüzyıl yeterli olur.”

“Yüzyıl öncenin kararlılığıyla yükseleceğiz”
Korona virüsle mücadele döneminde Türkiye’nin birçok ülkeye yardımda bulunduğunu vurgulayarak, “Yüzyıl sonra, dünya değişti. Türkiye büyüdü, gelişti, güçlendi; ilkeli, ahlaklı, adaletli, barışı ve dayanışmayı esas alan uluslararası siyasetiyle çok büyük mesafeler kazandı. Yeryüzünde mazlumların haklı ve gür sesi oldu. Cumhurbaşkanımız, bütün uluslararası platformlarda adil bir uluslararası düzeni ısrarla ve hakkıyla dile getiren sembol bir lider oldu. Özellikle salgın sürecinde, sadece kendi halkımıza değil, Avrupa ülkeleri dahil dünyada 100’ün üzerinde ülkeye yardımda bulunduk; uluslararası dayanışmanın en güzel örneklerini verdik. Bazı Batı ülkeleri birbirinin tıbbi malzemelerine elkoyup onları gasbederken bunu yaptık. Herkes karakterinin gereğini yapar. Yeni bir dünyanın eşiğindeyiz. Israrla, kararlılıkla, birlik ve beraberlikle, uluslararası dayanışma ile hakkı, adaleti, hukuku, ahlakı, insanlığı savunacağız, yükselteceğiz. Yüzyıl öncesinin kararlığıyla” dedi.

“Herkese teşekkürler”
Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, “Pozantı olarak bugün büyük bir gurur yaşıyoruz. 3 dönemdir belediye başkanlığı yapıyorum. Aileme ve milletimize bundan daha büyük bir onur bırakacağımı düşünmüyorum. Katılım için herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bu kongre çok önemli bir kongredir”
Adana Valisi Süleyman Elban, “Anadolu işgal edilmeye başlanmış bu işgal yerlerinden birisi de Adana’ydı. Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindekiler işgale karşı ilk günden itibaren tepkisini göstermiştir. Adana’mız işgal altındayken Mustafa Kemal Atatürk, Fevzi Çakmak ve beraberindekiler düşmanın dibine kadar gelerek mesaj verdiler. Bu kongre çok önemli bir kongredir. Bu kongreden tam 100 yıl sonra yine bir meclis başkanımız burada tüm Adanalıları şereflendirmek suretiyle kongremizi onurlandırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay tarafından Başkan Şentop’a çeşitli hediyeler takdim edildi. Öte yandan Şentop kara tren ile Belemedik Tabiat Parkı'na gitti.
Bu haber 1150 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

tarafından 07.08.2020 11:50:39 tarihinde yazılmış
Evet 100 yıl öncesinin kararlılığı ile nasıl yükseldiğiniz , israil abd ingiliz ile anlaşıp sözde başkanlık özde Cumhuriyeti yıkma girişiminizden belli. Bu ülkede sizin yükselttiğiniz tek şey siyon parası doları 7,5 lira haçlı parası euro yu 8,5 lira ingiliz rotschild parası sterlini 9,8 lira çıkarıp Ekonomimizi batırmanızdır. Cumhuriyeti ve Anayasal Düzeni yıkmaya teşebbüsten , Türk Lirası koruma kanunu ihlal etmekten sizlerin ve başta bahçeli olmak üzere tüm mhp illerin derhal tutuklanması lazım gerekmektedir.

Habibe Ayvacık tarafından 06.08.2020 23:32:02 tarihinde yazılmış
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE yazısını ve öğrencilerin her sabah Okuduğu ANDIMIZI kaldıran ,alfabemize w,x gibi harfleri ekleyip dilimizi bölmeye çalışan ,büyük ortadoğu ve Genişletilmiş kuzey afrika projesinin eşbaşkalarından birisiyiz diyen bir partinin mensubunun sözlerine kimseler itibar etmez beyefendi !!!!

Nadir tarafından 06.08.2020 08:49:46 tarihinde yazılmış
100 değil 1000 yıllık hamaset söylemleriniz bile sizi kurtaramaz. 100 yıl önceki ruhla yakından uzaktan alakanız yok. Vatanın satılmadık toprağını malını mülkünü insanını bırakmadınız. Araplar ermeniler gürcüler ezidiler tarafından çoğunluk sağlanmıştır. Türkler azınlığa düşmüştür. "Ne mutlu Türküm" diye bilmek bile artık ZUL dür. yaptığınız CAMBAZA BAK CAMBAZA oyunudur.

Sado tarafından 05.08.2020 23:15:27 tarihinde yazılmış
Şentop 100 Yıl sonra Fransızlara tepki göstermiş.Tepki göstermekte biraz geç kalmakla beraber şimdi Fransızlar korkudan tir tir titrriyorlardır Şentop'un elinden nasıl kurtulacağız diye hesap yapmaya başlamışlardır.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA
Elif NİSA
Dua ve Kader

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2138
Bugün Gelen: 
30724
Toplam Ziyaretçi: 
338876164


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.