10:49:58 / 26.09.2020 
Silah gösterdiği için ateş etmiş!   |   Kaçan şahıslardan silah çıktı   |   Adanaspor: 0 - Ankara Keçiörengücü: 0   |   Korona virüs genlerinden tanınıyor   |   Emeklinin maaşını böyle çaldı   |   Telefon dolandırıcılarına suçüstü   |   Limonda buruk hasat   |   Pozantı'da karakılçık buğday üretilecek   |   Adana’da kaçakçılık operasyonu   |   'Tekstil Kent meyvelerini veriyor'   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
ÇÜ'nün '3 Teker'ine ödül
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
SEZER'DEN SAĞLIKLI EĞİTİM İÇİN TAVSİYELER
27.08.2020

Önümüzdeki hafta okullar online eğitim şeklinde de olsa resmen açılıyor. Örgün eğitim ile ilgili karar ise 21 Eylül’de verilecek.
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, 31 Ağustos’ta resmen başlayacak 2020-2021 eğitim öğretim yılı öncesinde hem eğitim çalışanları hem de öğrenci ve velileri yakından ilgilendiren sorunlar olduğunu belirterek, "Bu ağır bir yük ve hepimize sorumluluklar düşüyor ancak inanıyorum ki herkes elini taşın altına koyacak ve bu süreci de hep birlikte başarı ile atlatacağız" dedi.

Önümüzdeki hafta okullar online eğitim şeklinde de olsa resmen açılıyor. Örgün eğitim ile ilgili karar ise 21 Eylül’de verilecek.

Yeni eğitim öğretim sezonu öncesinde eğitim camiasının bir kısmı korona virüs nedeniyle seminerlerin online olmasını istese de bakanlık bu isteği uygun görmedi ve öğretmenler kendi okullarında mesleki eğitim seminerlerine başladılar.
Öğretmenler gibi öğrenciler ve veliler de yeni dönemden dolayı endişeliler. Aynı endişeyi okul idarecileri de yaşıyor. Çünkü okulların en büyük iki sorunu olan hijyen ve güvenlik herkesi yakından ilgilendiriyor.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Adana İl Başkanı Mehmet Sezer, yaptığı açıklamada tüm sorunlara rağmen bu olağanüstü süreçte eğitim çalışanlarının, öğrencilerin ve velilerin içindeki heyecanı diri tutarak ve birbirlerine destek vererek bu sıkıntılı dönemi en iyi bir şekilde tamamlaması gerektiğini vurguladı. Sezer, "İnsanın beden ve ruh sağlığını şekillendirerek eğitimli toplumların oluşmasını sağlayan eğitimcilerimiz bu döneme de maalesef bazı sıkıntılarla başlıyor ancak Covid-19 salgınının gölgesinde bütün bu sorunları bir tarafa bırakarak çocuklarımıza daha sağlıklı ve güvenli bir yıl geçirtmek için hazırlanıyorlar" dedi.
Politika yapıcıların ve karar alıcıların salgın döneminde okul kapatmaları, sosyal izolasyon, karantina, sokağa çıkma kısıtlamaları gibi uygulamaların hem eğitim sistemi hem de okul toplumu üzerindeki olumsuz etkilerini iyi değerlendirmesi gerektiğini ve hazırlıkların da buna göre yapılması gerektiğini vurgulayan Mehmet Sezer sendika olarak önerilerini söyle sıraladı:

"Okulların açılmasıyla ilgili parametreleri içeren bir ulusal rehber hazırlanmalıdır.
Hijyen ve okul güvenliğine ilaveten okulların ilçe ve il milli eğitim müdürlüklerinin, Bakanlığın sorumlulukları ve görevleri açık bir şekilde belirtilmelidir.
Hastalık kontrol altında alındığında birinci hedef örgün eğitim olmalı ancak bunu yaparken merkeziyetçi bir yaklaşım yerine bölgelerin vaka sayılarına göre belli kademe ve kısmi düzeylerde de okullar açılabilmelidir.

Okullara temizlik ve hijyen malzemeleri Bakanlık tarafından sağlanmalı, bunlar okul girişinde ve uygun yerlerde bulundurulmalıdır.
Temizlik ve güvenlik personeli sayısı artırılmalı. Bu kapsamda İŞKUR üzerinden geçtiğimiz yıllarda uygulanan sistem sayı arttırılarak devam ettirilmelidir.
En önemli husus finansman meselesidir. Okullara ayrılan bütçeler ile temel ihtiyaçlar bile giderilemezken artan ihtiyaçlar kantinlerin kapalı olması ve okul aile birliğine yapılan bağışların da olmamasıyla daha da içinden çıkılmaz bir hale girmiştir. Bu yüzden Bakanlık okullara bütçe vermelidir.
Öğrenme konusunda dezavantajlı duruma düşen öğrencilerin öğrenme düzeyleri belirli periyotlarla değerlendirilmelidir. Öğrencilerimizin öğrenme kayıplarının giderilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

Okullar açıldıktan sonra ilk olarak öğrencilerin bilgi ve beceri düzeyleri ölçülmeli, mevcut müfredat takip edilmemelidir. Öğrencilerin neyi bilip bilmediği, hangi konuda eksikliklerin olduğu tespit edilmeli ve buna göre bir ders programı çıkarılmalıdır.

Öğretmenlerimizin, okul yöneticilerimizin, eğitim çalışanlarımızın sağlık ve huzur içinde, salgına yakalanmadan işini yapabileceği bir ortam oluşturulmalıdır.
Özel eğitim veren okullarımızda da öğretmenler, aileler ve öğrencilerimiz mağdur edilmemeli sağlık ve güvenlik konularında en üst seviyede önlemler alınmalıdır."
Mehmet Sezer açıklamasını, "Bu topyekun bir mücadele olacak. Bakanlığa, okul idaresine nasıl iş düşüyorsa velilerimize ve öğrencilerimize de çok iş düşüyor. Başta devlet yetkililerimiz olmak üzere herkes elini taşın altına koymalıdır" sözleriyle tamamladı.
Bu haber 4373 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yıldıray tarafından 28.08.2020 10:36:16 tarihinde yazılmış
Bence devlet tüm yabanci dil ogretmenlerinin gorevine bir an önce son vermeli. Dil egitimini tamamen özel sektöre devretmeli.Dil eğitimi zorunlu olmamalı.Öğrenmek isteyenler eğitimini özel sektörden almalı.Devlet dil eğitimi almak isteyen öğrencinin masrafınin önemli bir bölümünü karşılamalı.Neden böyle düşünüyorum ; Türkiye'de 200 Bin devletten maaş alan yabanci dil ogretmeni varmiş.Buna ragmen okullarda dil öğrenmiş bir kisi bile yok.Yani bu insanlara devlet boşa para ödüyor.Dediğim gibi olsa en azından dil öğrenmeye istekli öğrenciler özel sektör disiplininde en az bir dili öğrenmis olur. Mevcut durumda Sonsuza kadar "Salla başını al maaşını " düzeni devam eder.

AZİZ tarafından 27.08.2020 22:16:28 tarihinde yazılmış
BU VİRÜS DÜĞÜNLERDE BULAŞMIYOR TATİL OTELLERİNDE BULAŞMIYOR CAFE LERDE BULAŞMIYOR AYASOFYA AÇILIŞINDA 350 BİN KİŞİ TOPLANMASINA RAĞMEN BULAŞMIYOR 15 TEMMUZ KUTLAMALARINDA BULAŞMIYOR AVM LERDE BULAŞMIYOR SEMT PAZARLARINDA BULAŞMIYOR ÜLKEMİZE GELEN RUS TURİSTLERDEN BULAŞMIYOR DA SADECE OKULLARDA MI BULAŞIYOR.

Yenidoğanlı tarafından 27.08.2020 20:04:57 tarihinde yazılmış
Devlet özel okul ödemeleriyle ilgili okul ve veli arasında mutlaka hakem rolü üstlenmelidir. ve Velilere indirim yapılmasıyla ilgili gerekli talimatları özel okullara göndermelidir.Çocuklar Mart ayından beri okula gitmiyorlar böyle olmasına rağmen özel okullar ödemeleri velilerden eksiksiz olarak talep ediyorlar.Birde kısa çalışma ödeneği adı altında devletin okullara ödediği ancak amacına ulaşmayan ödeme var.Özel okullarda mağdur olan sadece öğrenciler ve veliler.Özel okul parasını veliden tam olarak tahsil ediyor. Öğretmen evinde oturup maaşını tam olarak alıyor.Devletin kısa çalışma ödeneği de fazladan okul sahibinin cebine gidiyor.Ayrıca özel okullarda sınıflar 10 -12 kişi olduğu için bulaşma riski mutlaka devlet okulundan ayrı olarak değerlendirilmektedir.

Yenidoğanlı tarafından 27.08.2020 19:52:15 tarihinde yazılmış
Sürekli olarak bütçe yokluğundan bahsediliyor.Velilerin aidat ödemediğinden derm vuruluyor. Fakir fukara edebiyatı yapılıyor.Eylül ayında bir milyon öğretmene "Eğitim öğretim yılına hazırlık ödeneği" adı altında adam başı bin iki yüz lira ödenecek.Geçen yıl Bin yüz liraydı diye hatırlıyorum.Yani öğretmenin en fazla yirmi liraya aldığı bir kalem bir not defteri için devlet Bin iki yüz lira ödüyor.Toplam ödenen parayı artık siz hesaplayın.Bence bu para öğretmenlere ödenmemeli ve okulların eksiklerini gidermek için kullanılmalı.Zaten öğretmenin de böyle bir paraya ihtiyacı yok.Hepsinin avi arabası hatta ikinci üçüncü evi var.Tatil köyleri tatil yapan öğretmen aileleriyle dolu.Bütün bunların yanında öğrencilere bir şey verdikleri de yok.

Yenidoğanlı tarafından 27.08.2020 19:41:09 tarihinde yazılmış
Siyasetçi risk almak istemiyor.Öğretmen idareci okula gitmek yerine evinde oturup maaşını almak istiyor.Böyle olunca tüm kararlar okulların açılmaması yönünde gerçekleşiyor.Siyaset kurumu eğitimcilere sormadan okullarnı açması yönünde karar almalı ve her türlü tedbirin alınması için gerekeni yapmalıdır. Ayrıca "Okullar açılmasın" diye görüş bildiren öğretmenlerin hepsi şu an tatilde Avm de pazar yerinde geziyor.Titizlikleri sadece okul açılışında depreşiyor.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA
Elif NİSA
Dua ve Kader

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2887
Bugün Gelen: 
29883
Toplam Ziyaretçi: 
338875323


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.