09:20:49 / 06.07.2020 
Adana Demirspor: 2 - Altay: 2   |   Adana'da kaçakçılık operasyonu   |   Serinlemek için girdiği kanalda kayboldu   |   Ceyhan'da gardiyanlara operasyon   |   Feke'de esrarengiz kuyu!   |   Sosyal medyadan ilan edip canına kıydı   |   Adana’da market kundaklandı   |   Magandalar kına gecesini kana buladı   |   Adana Demirspor'da Altay hazırlıkları   |   Kozan'da komisyon seçimi yapıldı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Dindar Gençlik
Elif NİSA   -    [email protected]

Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, hafta içi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 70. Yıl Kutlama Töreni’nde yaptığı konuşmanın bir bölümünde şunları söyledi:

 

“Bir zamanlar ben dindar bir gençlik dedim bana imam hatipliler bile saldırdı. Geçmişimde imam hatip var, ‘nereden çıktı bu iş, nereden çıktı bu tespit’ gibi sözde köşe yazarı onlar bile bize saldırdı. ‘Dindar bir gençlik istiyoruz, yetiştireceğiz’ dediğim için. İnşaAllah dindar bir gençlik sizin ellerinizde yetişecek… Atılacak adımlarla dindar neslin olduğu bir ülkede ben inanıyorum ki tüm manevi değerler bir anda yüksek bir sıçrama yapacak ve birbirini Allah için seven bir millet ortaya çıkacaktır. Menfaat için değil, makam mevki için değil. İşte bunu siz sağlayacaksınız.”

 

Bu konuşma üzerine günlerdir "dindarlık" kavramı üzerinden yeniden başlayan tartışmaları okuyor, izliyorum. Dindar nesil kavramına karşı duran kesimin çoğunluğunun dindar olarak tarif ettiği ve örnek verdiği kişilerin, "dindar" görünümü altında İslam'a ters düşen davranış, ahlâk ve hatta görünüm içerindeki insanlar olduğu anlaşılıyor. Dine saldırı malzemelerinin de, Müslümanlık adı altında yaşanan, ancak içine hurafelerin, adet ve geleneklerin katıldığı, dinin özünden uzak olan anlayışlar.

 

Dine düşman olanlar ise "Bakın işte İslam böyledir, Müslüman budur" diyerek kışkırtıcılık yapıyorlar. Bağnazlık ölçü alınıp, İslam'a savaş açılıyor.

 

Gerçek anlamda dindarlık, geleneklerle yaşanan tutuculuk ya da muhafazakârlık değil, Kur'an'daki gerçek dini, İslam'ın özünü yaşamak, onu hayata geçirmektir. Kur'an ahlakı, insanı bozgunculuk çıkarmaktan engeller. Samimi dindar insan yaşadığı toplumda fitne ve fesat çıkarmak bir yana, bunu aklından bile geçirmez. Kur'an ahlâkını yaşayan insan için itaat önemli bir ahlâk özelliğidir. Allah'ın emri gereği itaat eden kişilerden oluşan bir toplum, devlete itaati de en yüksek düzeyde yaşar. Yakınları, anne babası hatta kendisi aleyhine bile olsa Allah'ın emrettiği gibi adaletle davranan, çevresindeki insanlara merhamet eden, yoksullara ihtiyacından artakalanı veren insan gerçek anlamda dindardır. Ve bu kişiden insanlığa zarar değil, yarar gelir. İnsanların, Kur'an'ın tarif ettiği gerçek dindar modelini örnek alması, yaşaması ve Kur'an ahlâkının yaygınlaşması hem toplumda hem dünyada huzur ve barış demektir.

 

İnsan, dindar olmadan da ahlâklı olabilir elbette. Ancak kendisini yaratan, onu tekrar yaratacak ve yaptıklarından sorgulayacak olan o üstün güç tarafından her an gözlendiğinin bilincinde olmanın, bu dünyanın tek ‘şans’ı olduğuna inanmanın, iyiliği emredip kötülüğü engellemekle sorumlu olmanın ve bunları Rabbini düşünerek yapmanın ahlâkı güzelleştirme çabasına etkisi çok daha önemlidir.

 

Dindar olmak güzel ahlâklı olmaktır. Allah'ın Kur'an'da tavsiye ettiği güzel ahlâk insana derinlik ve akılcılık kazandırır. “Sizin imanca en güzeliniz, ahlâkça en güzel olanınızdır” buyuruyor Peygamberimiz (asm). Her binanın bir temeli vardır. İslam’ın temeli de güzel ahlâktır. Güzel ahlâk; güler yüzlü olmak, cömertlik, kimseyi üzmemek, eziyet vermemek, kimseyle çekişmemek ve kimseyi çekiştirmemektir.

 

Kin ve nefret kimsenin hoşlanacağı davranışlar değildir. Güzel ahlâk genişlikte ve darlıkta insanlara karşı şefkatli olmak, iyi davranmaktır. Yapılan iyiliklerden karşılık beklememektir. Yaratanı düşünerek, yaratılanları hoş görmektir.

 

Güzel ahlâk, güven vermektir. Kızınca, öfkesini yenerek yumuşak davranmaktır. Zulmedeni affetmek, gelmeyene gitmek, kötülük edene iyilik etmektir.

 

Güzel ahlâk, aile bireyleriyle iyi geçinmek, onlara karşı sevgi, şefkat ve merhamet hissetmektir. Kuşkusuz güzel ahlâk, güneşin buzu erittiği gibi günahları eritir.

 

Güzel ahlâk, aleyhine de olsa mutlaka doğru konuşmak, adil olmaktır. Yükselen bütün insanlar ancak güzel ahlâkları sayesinde yükselmişlerdir.

 

İslamiyet pırıl pırıl aydınlık bir dindir. Kur’an ışıl ışıl aydınlıktır; karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Ve bize sevgiyi, şefkati, özveriyi, merhameti, dostluğu öğretir. İnsanları sevmemizi, bitkileri, hayvanları, Allah’ın bütün yarattıklarına aşkla sevgi duymamızı ister.

 

Samimi, mütevazı, ince düşünceli, şefkat ve merhametli, güzel sözlü, hoşgörülü ve nezaketli olmak İslam adabıdır; müminlerin Kur’an’da övülen önemli özelliklerindendir. Kaynağında insana saygı, hürmet ve değer verme vardır.

 

Tüm bu nedenlerle vicdan sahibi dindar bir nesil için, çocuk ve gençlere Allah'ın beğendiği güzel ahlâk tanıtılmalı. Kur'an'da bildirilen eğitim anlayışının kapsamı oldukça geniştir. Gençler bilimsel konularda kendilerini geliştirmeli. Çünkü bilim, evreni ve içindeki varlıkları incelemenin ve Allah'ın sanatındaki kusursuzluğu, yaratışındaki üstünlüğü delilleriyle açıklamanın yoludur.

 

Allah, yarattığı her varlıkta sonsuz ilminin, aklının, gücünün kanıtlarını insanlara gösterir. Yarattığı varlıklar üzerinde derin düşünmeye çağrıda bulunur. Vicdanını dinleyen insan için Allah'ın varlığı çok açıktır. Ancak birçok genç aldığı telkinler nedeniyle bu konuda kuşku içinde. Önyargılarını kırmak için onlara, varlıklardaki mucizevî detayları anlatmalı, Allah'ın varlığına dair kanıtlar göstermeli. İman hakikatleri, insanın, Allah’ın kudretini takdir etmesine vesile olur. Böylece genç, Allah’a karşı sevgi ve yakınlık hisseder ve bu sevgiyi yitirmekten içi titreyerek korkar.

 

Gençler okuyan, araştıran, derin düşünen, akıl sahibi, vicdanlı ve dürüst insanlara özendirilmeli. Genç zihinler boş konular yerine hem kendilerine hem de çevrelerine ve topluma yarar sağlayacak konularla meşgul olmalı. Böylece gençler doğruları araştıran ve bulabilen kişiler olurlar. Beyinleri berraklaştıran, insanları izledikleri karelere daha duyarlı hale getiren ise yalnızca inançtır. Tüm bu güzel ve erdemli özellikleri kişiliğinde taşıyan gençten korku duyarak, dindar gençlik yetiştirme düşüncesini dayatma olarak görmenin akla ve mantığa uygun bir yanı olmadığı açıktır…

Gençlik çağı, açık zihinle derin düşünülebilecek çok değerli bir yaşam dilimi. Gençler çevrelerine dinsizliğin getirdiği önyargılarla bakmadıklarında, yaşamlarının amacını fark edebilir, ailelerine ve topluma yararlı, güzel ahlâklı insanlar olabilirler.

 

İçinde yaşadığımız döneme en büyük katkıyı sağlayacak olanlar, özellikle, imanı kalbine yerleştirmiş olan "dindar" gençlerdir. İçinde Allah sevgisi ve korkusu taşıyan, Allah'a karşı sorumluluğunu kavrayan, milli ve manevi değerlere saygılı ve bunun için çaba gösteren genç, dünyanın en büyük gücü haline gelir. Allah’a dayanan bu gücün önünde ise kimse duramaz.

Bu yazı 436 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

ADAM tarafından 15.11.2019 13:05:50 tarihinde yazılmış
CEHENNEMDE YANANLARIN SUCU. KADIN VE ICKI CENNETTE MUKAFAT. SINIRSIZ KADIN SINIRSIZ ICKI DIYECEKLER KI SIMDI. SENIN ANLADIGIN GIBI DEGIL CENNETTEKI. KADIN VE ICKI EEEEE HANGI BUTUN DIN HANGI. AHLAK BADELEME VARDIR DIYOR ISLAMDA CUBBELI HOCA. NAKSILERIN HAMIDIYE KOLUNUN IMAMI BOS VERIN BU YAZILARI. DIYORYA SENER SEN ZUGURT AGA FULMINDE. CENNETTEN TAPUYU. BOS VERIN. BU DUNYADAN BIR TAPU. AYARLAYIN. HAH. ORDAYIZ. ISTE. MILLET. MARSI. PARSELLIYOR. BIZ. ...........,,,.....

Nadir tarafından 13.11.2019 17:18:11 tarihinde yazılmış
Yetişen imam hatipli gençlik dindar değil KİNDAR olmakta. Ülkenin milletin devletin malvarlığını çalmakta. İnsanların geleceğini çalmakta. Liyakat yok. . Dindar derken yeni bir din icad edip ona göre dindarsanız olabilir. Ama islama göre dindar olmak bunlardan çok uzak. Temel ahlaki kuralları bile dejenere etmekteler. Dindar gençlik yeni dine göre dindar. İslama göre değil. Klavuzu karaman olanın dindarlığı bu kadar olur. Allah sonumuzu hayreyleye.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Ezber(le) Yaşamak

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2909
Bugün Gelen: 
19117
Toplam Ziyaretçi: 
333135050


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.