22:45:52 / 09.08.2020 
Özel harekat polisi evinde ölü bulundu   |   Silahlı yaralamaya 3 tutuklama   |   Adana'da kaçak akaryakıt baskını   |   Bozdurduğu 6 bin doları çaldırdı   |   İş makinası uçuruma yuvarlandı   |   Polis, boğulmalara karşı uyardı   |   Terlikli kapkaççı tutuklandı   |   Başkan Çay'dan o haberlere tepki   |   Altın 'altın çağını' yaşıyor   |   Konut kredisi faizleri yükseltildi   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
Hüseyin BAYRAK   -    [email protected]

Siyasiler neden yalan söyler?

1- Siyasi veya tüccar doğru yoldaki sermayeyi tükettiğinde iflas ettiğinde yalan söyler. Bu tıpkı müflis tüccar gibi günü idare etmede kullanılır. Aslında intihar süresini uzatmak amacıyla da kullanılır. Siyasiler elinde bir şey kalmadığında doğru malzemeleri tükettiğinde bu yola başvururlar.

2- Güçlü olduklarında, gücün zirvesinde iken zirveye tutunmak, zirvede kalmak amacıyla doğru yalan ne varsa söylersin güç elde iken bu yöntem uzun süre kullanılabilir. Çünkü güçlünün yalanları zayıfın doğrularından daha inandırıcıdır.

Siyasilerin gücünden faydalananlar menfaatçiler yalan olduğunu net olarak bilseler bile tevil yoluyla kıvırmayla inanmaya devam ederler.

Söylenen yalan aklı çok zorlasa bile bir keramet vardır. Laiklerde ise “vardır bir bildiği” teşbih vs argümanlar ile inanmaya devam ederler.

Siyasiler makamda olduklarında iktidarlarında buna çok sık başvururlar. Başarı şansı ikna ve inandırma şansı da oldukça yüksektir.

Yalanlarla iktidar kalma

Söylenen yalanların ikna edilmesi ve başarısı için bir maharet gerekir. Bir yetenek gerekir.

Söylenen yalanlar somut konularda değil soyut konularda olmalıdır. Sayılamayan ölçülemeyen doğrulanma şansı olmayan konularda yalan söylemek gerekir. Somut elle tutulabilen gözle görülebilen konularda söylenen yalanlar elde patlar tez zamanda çöker.

Somut konularda söylenen yalanların inandırıcı olması için gücün zirvesinde olmak gerekir. Hem zayıf hem de somut yalanlar siyasilerin tüccarların sonu demektir.

Yalanla söylemede ikinci ve modern yöntem ise algı yönetimi denilen toplum mühendisliğidir. Yalanı direk bizzat söylemezsiniz fakat algıyı oluşturarak siz söylemeden toplumun o yalana inanmasını sağlarsınız. Bu yöntem oldukça başarılı ve profesyoneldir. Akıllı siyasilerde bunu tercih ederler. Yalan olduğu netleştiğinde “benden böyle bir şey duydunuz mu?” deyip üzerinizden çok rahat atabilirsiniz. Fakat halk ve taraftarlarınız o yalanla mesut ve bahtiyar olurlar.

Örneğin canlı yayında ihale konusu oldukça başarılı bir yalancılıktır. İktidara rağmen, belediyeye rağmen, parayı ödeyecek makama rağmen ihale alınamayacağını çok az kişi bilir. Sizde çok dürüst ve ilkeli namuslu siyasetçi olursunuz.
 

Diğer taraftan hiç olmayacak bir icraattan bahsedersiniz yasalar, kanunlar veya sizden güçlü iktidarın asla onaylamayacağı bir icraattan bahsedersiniz tabii engeller çıkar sizde dersiniz ki hizmetimi engelliyorlar birde efelik yaparsınız “hiçbir güç halkıma hizmet etmekten beni alıkoyamaz” vs…

Gelinen bu noktada parayı ve insanı yönetmekten aciz CHP zihniyeti yalanı bile beceremiyor. Başlangıçta çok güzel yalanlar söylediler ve inandırdılar fakat ipin ucunu o kadar kaçırdılar ki soyut yalanlarla yetinmeyip bu defa somut yalanlara başladılar.

700 km yol yapıyoruz!
Milyon maske dağıttık!
Çorba morba dağıttık!
Emekten ve halktan yana halkın yanındayız!
Yüz binlere bedava ekmek dağıttık süt dağıttık vs…

Yalanlar çok başarılı yalanlardı ve gerçekten tuttu. Fakat hızlarını alamadılar somut yalanlara başladılar.

Sarayın yapamadığı Sahra hastanesini 15 günde yaptık!
5 kuruşa ekmek sattık!
(Çıkarılan binlerce işçi ortada iken) Asla işçi çıkartmadık kimsenin ekmeğiyle oynamadık!
(Ortada faturalar dururken) Suda %50 indirim yaptık vs…

Somut yalanlar bir çöküşün ilk işaretleriydi.

Oysa somut yalanlara hiç gerek yoktu. Soyut yalanlarla çok güzel idare ediliyordu.

Bu yazı 14379 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

H.Mehmet Öztürk tarafından 03.08.2020 16:00:40 tarihinde yazılmış
Hocaları bu Hüseyin Bayrak'a doğrulardan ayrılmamasını sıkı sıkıya tembih etmişti.Bilhassa Rahmetli Ayhan Aksu hocası.Ama doğruları yazarsa ne ile suçlanacağını çok iyi bildiği için,böyle idare ederek gününü gün etmeye çalışıyor.

TUZLALI tarafından 27.07.2020 11:49:35 tarihinde yazılmış
AKP iktidara geldiğinde ellerinde Kur' an, halkın elinde fabrikaları, stratejik tesisler, limanlar vardı. Bize gözlerimizi kapayarak dua etmeyi tavsiye ettiler. Gözümüzü açtığımızda bizim elimizde Kur'an, onların ellerinde toprak dahil memleketin bütün serveti vardı!" Kaynak Yeniçağ: "Dırar mescidi" ve "Tengri işiyle oyun" - Arslan BULUT

bırak palavrayı hüseyin tarafından 27.06.2020 18:03:17 tarihinde yazılmış
hüseyin yazının başlığındaki sorunun cevabı sende saklı !"siyasiler neden yalan söyler?" Cevap ,memleket ampül tarafından 18 yılda bitirildiği enkaza çevrildiği halde halen hüseyin ve hüseyingiller tayfasının neden BOP işbirlikçilerine dalkavukluk yandaş ve yaranmışlık yaptığının açıklaması ile izah edilir.

Ahmet Narin,den tarafından 18.06.2020 21:07:00 tarihinde yazılmış
Hüseyin bey senin köşe yazını çok beklemişler demek.Yorumculara bir hareket getirdin.çok iyi olmuş.ha bu arada herkesin kültürüde ortaya çıkmış oldu.Teşekkürler.

derya güneş tarafından 20.05.2020 19:51:49 tarihinde yazılmış
Zeydan karalar büyük hayal kırıklığı yarattı. oy verdiğime bin pişmanım. eminim ki ve görüyorum da binlerce insan pişman. Adananın kaderi bu olamaz. Bu şehirde yaşama hevesi bile bırakmıyor böyle yöneticiler. yazıklar olsun. Sürekli reklam, yüzlerini görmek istemiyoruz.

TUZLALI tarafından 17.05.2020 12:29:55 tarihinde yazılmış
GÜNEŞ ÇARPMASI Güneş altında uzun süre kalma sonucu, vücut ısısını ayarlayan mekanizmaların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkan klinik bir tablodur. Hava sıcaklarının yüksek ve güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda görülür.... 40 derecenin üzerinde güneş altında uzun süre kalan her yaşta kişide görülebilir.. Belirtileri ise yüksek ateş, bulantı ve kas krampı aşırı uyuma isteği, bayılmadır.. Güneş çarpması terleme noktası, titreme noktası.. vucüd ısısı noktalarını ayarlayan otamatiğinin programının bozulması demektir... Güneş çarpması insanlarda kalıcı etki yapabilir. Bazı hastalarda normale dönmesi yıllar alabilir..

Yıl tarafından 15.05.2020 08:02:52 tarihinde yazılmış
Zeydan afiş ve reklam belediyeciliği. Adana - 0. Yalan- ∞

Doğalgaz faturasındaki vurgun tarafından 07.05.2020 09:50:43 tarihinde yazılmış
Yazıda bir nokta dikkatimi çekti "faturalarda indirim yapılmadığı "diye .Geçtiğimiz günlerde CHP li avukat vekilimiz , akp li bakana doğal gazın metreküp birim fiyatını avrupa 120 dolardan alırken Türkiye neden 280 !! dolar 'dan alıyor diye sordu. akp den gelen cevap ise TİCARİ SIR (yani soyarız kılıfına uydururuz). Ekonomik yönden akp sayesinde 18 yılda afrika ile yarışır hale geldik , 5 milyondan fazla suriyeli yi sorgusuz sualsiz kimliksiz pasaportsuz alıp maaş bağladılar hastanelerde ve diğer kurumlarda öncelik tanıdılar . 81 Şehir ve ilçelerin giriş çıkışlarını polisle ,jandarmalar ile kesip askerlik yapan en ağır vergiyi ödeyen T.C vatandaşlarının ulaşım hakkına engel olup kimlik sordular.

doğal gazdaki büyük vurgun tarafından 06.05.2020 19:35:38 tarihinde yazılmış
Yazıda bir nokta dikkatimi çekti "faturalarda indirim yapılmadığı "diye .Geçtiğimiz günlerde CHP li avukat vekilimiz , akp li bakana doğal gazın metreküp birim fiyatını avrupa 120 dolardan alırken Türkiye neden 280 !! dolar 'dan alıyor diye sordu. akp den gelen cevap ise TİCARİ SIR (yani soyarız kılıfına uydururuz). Ekonomik yönden akp sayesinde 18 yılda afrika ile yarışır hale geldik , 5 milyondan fazla suriyeli yi sorgusuz sualsiz kimliksiz pasaportsuz alıp maaş bağladılar hastanelerde ve diğer kurumlarda öncelik tanıdılar . 81 Şehir ve ilçelerin giriş çıkışlarını polisle ,jandarmalar ile kesip askerlik yapan en ağır vergiyi ödeyen T.C vatandaşlarının ulaşım hakkına engel olup kimlik sordular.

Osman büyükbulut tarafından 06.05.2020 16:40:10 tarihinde yazılmış
gördüğün gibi hüseyin editör, millet uyanmış. sen de biliyorsun gerçi de..artık derdin neyse.

hüseyin oku tarafından 05.05.2020 16:16:56 tarihinde yazılmış
Geçen belediye seçimlerinde halk ne dedi? yeter artık büyük ortadoğu projesine geçit yok dedi ve önemli büyükşehirlerde akp yi sandığa gömdü hem de İstanbul'da iki defa . Sayın bayrak gerçekleri ne zaman görmeye başlayacaksınız? Hasta garantisi verilen şehir hastanelerinin ,yolcu garantisi verilerek yaptırılan otoyol ve köprülerin halkımıza verdiği maddi zararın haddi hesabı yok. Türk Lirası 'nı, siyonist parası denen doların karşısında eritip nerdeyse 8 liraya doğru çıkardılar .Devletin tüm kurumları akp yüzünden yıprandı çöküyor . abd ve israilin desteklediği sözde başkanlık yüzünden. Komşumuz suriye de amerika ve israilin yaptığı fitne ile çıkartılan savaş'a bak bizide sürükleyip mehmetçiklerimizin şehit olmasına sebep oldular. Sayın bayrak ne zaman gerçekleri görmeye başlayacaksınız?

Koray tarafından 03.05.2020 22:56:04 tarihinde yazılmış
Yazının başlığı yanlış yazılmış başlık şöyle olmalıydı "hüseyin ve ampule dalkavuk lukları" .Vatandaş maskelerini alamıyor akp tutmuş ingiltereye amerikaya maske yağdırıyor. hüseyin bayrak bunları yazabilirmi? Asla. Amerika kargo uçakları ile İncirlik'ten pyd pkk terör örgütlerine Tıbbi malzeme maske silah gönderiyor hüseyin bunları dile getirebilirmi? Tabiki asla .

budist tarafından 03.05.2020 19:16:11 tarihinde yazılmış
Hüseyin buraya dikkat ! dolar 7 lirayı Çoktan aştı .Dünya petrol fiyatları sıfıra yaklaştı fakat bizim ülkede benzin 5,45 lira halkın cebine hortuma devam buraya da dikkat ! suriyelilere milyarlar harcamakla övünenler ,krizde kendi halkına (Yüce Asil Türk Milletine) bırak yardım etmeyi belediyelerin ekmek dağıtan elemanlarını gözaltına aldırmaya toplanan yardım paralarına elkoydurmaya kalktı Buraya'da dikkat !

Hacı Coşkun tarafından 26.04.2020 15:41:18 tarihinde yazılmış
editör bey efendi, yaşın 50 yi aşmış hala laiklik nedir öğrenememişsin. bak yazayım iyi oku. 1) laik insan olmaz, laik devlet olur. 2) Devlet inançlara veya inançsızlıklara karışmaz bilakis her inancın veya inançsızlığın önünde hizmet eder. 3) Laiklik ilkesi, inancın veya inançsızlığın devlet yönetimine girmesine engel olur. çıkarcı grupların dincilik kisvesiyle devleti yönlendirmesini engeller. engellemez önünü açarsa işte fetöcü gibi hain pez..vkler gelip devleti yıkmaya çalışır. Daha yaşın 70 işin bitmiş değil, oku öğren uygula...

Nadir tarafından 25.04.2020 20:48:18 tarihinde yazılmış
Hüseyin aga hoşgeldin. Cezan bitmişe benziyor. Kesilen cezanın sonu geldi demek. Siyaset te yalan he zaman vardı. Bu AKP ile birlikte ALGI yönetimine döndü. Artık AKP li MHP li CHP li İYİ P li vss. herkes yalan ve algıdan medet ummakta..Bu hokkabaz sahtekar ciğeri beşpara etmezlere Siyasetçi deme zira Ünlü siyasi dehamız NİZAMÜL MÜLK ün kemikleri sızlar.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2205
Bugün Gelen: 
52201
Toplam Ziyaretçi: 
335362815


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.