03:31:43 / 07.08.2020 
Motosikletle giderken vuruldu   |   Kargo minibüsünden hırsızlık   |   Adana'da maske denetimi   |   Gezen Sinema Tırı Adana’da   |   DSİ, Adana'da seferberlik ilan etti   |   Sigara kaçakçıları ‘Tiryaki’ye takıldı   |   Düşen beton ağır yaraladı   |   Balkondan düşen yaşlı kadın öldü   |   Adana’da otomobil ve minibüs çarpıştı   |   Pozantı'da 100 yıl sonra kongre heyecanı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
En Karanlık Gece
Elif NİSA   -    [email protected]

Devletin kılcal damarlarına sinsice sızan FETÖ'nün, o 15 Temmuz akşamı devletin silahlarını millete doğrultmasının üzerinden 4 sene geçti. O karanlık gece, hain işgal girişimine maruz kalan Türk Halkı, demokrasiye sahip çıkarak bir destan yazdı. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" diyen halk, darbeci hainlere canı pahasına geçit vermedi ancak demokratik yönetimi ortadan kaldırmayı hedefleyen bu sinsi örgüt, 251 vatandaşımızı şehit etti.

 

Türk Silahlı Kuvvetlerine sızmış FETÖ mensubu ve bu örgütsel faaliyeti destekleyen 8 binin üzerinde askeri personelin, savaş uçakları da dahil 35 uçağın, 3 geminin, 37 helikopterin, 74'ü tank 246 zırhlı aracın ve 4 bine yakın hafif silahın kullanıldığı işgal girişimi, tarihimize kara bir leke olarak düştü.

 

Devletin emanet verdiği silahları kendi halkına doğrultarak emanete hıyanet eden asker üniformalı teröristler sadece silahlardan değil, tanklardan ve helikopterlerden de silahsız halka kahpece kurşun yağdırdılar. Sivil halkı acımasızca tanklarla ezdiler. Her darbe korkunç ve ürkütücüdür ancak hiçbir darbe, ülkenin halkını nefretle katledecek böyle bir zulüm ve cinnet hali sergilemedi.

 

Diğer Ortadoğu ülkeleri gibi, 150 senedir kurulan plânlar dahilinde dış ve iç müdahalelere maruz kalıyoruz. Derin güçler ve piyonları darbe, iç savaş, işgal gibi karanlık plânlarla ülkemizi zayıflatma çabasında. O gece de birlikte hareket ettikleri FETÖ’cü bir grup asker tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminden büyük bir başarı bekliyorlardı ancak o zafer gerçekleşmedi. Türk askeri, Türk polisi ve Türk halkı, o gece sergiledikleri büyük bir cesaretle o alçakça girişimi durdurdular. Dünya tarihinde ilk defa böyle büyük çaplı bir darbe girişimi, sivil halkın da gayreti ve desteği ile engellendi.

 

Halkımız o gece Allah ve vatan aşkıyla yiğitliğini, kararlılığını, ne denli gözü kara olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Korkmadı, çekinmedi, geriye dönmeyi düşünmedi, direndi. Türkiye’nin bir darbe ülkesi olmadığını sokaklarda kimi şehadet, kimi gazilik bedeli ödeyerek gösterdi.

 

15 Temmuz gecesi kalkışmanın saati ve seyrinden başlayarak, kader dahilinde müthiş kırılma noktaları yaşandı. Bunu hesaba katmadıkları için olacak ki yaşananlara, “kontrollü darbe”, “sahte darbe”, “tiyatro” diyenler oldu. Eğer bu işgal girişimi başarılı olsaydı, gerçek olduğunu söylemeyecekler miydi? 15 Temmuz gecesi NATO gemileri Karadeniz’de, İngiliz gemileri İzmir yakınında Türkiye’yi kuşatmıştı. Güney Kıbrıs’taki İngiliz Üssü de İngiliz askerleri ile doldurulmuştu. Büyükada’da ‘esrarengiz’ toplantılar düzenleniyordu. Asıl amaç Irak’ta, Suriye’de, Libya’da olduğu gibi iç savaş çıkarmaktı. Üniformalı teröristlerin, "Her yere ateş edin, her yeri bombalayın" emirleri halka rağmen uygulanabilseydi tüm ülkeyi denizden ve karadan cehenneme çevireceklerdi. Başarısız olunca, olayı hükümete yıkmaya kalkmak ise bir başka alçaklıktı. “Darbe tiyatroydu”, “darbe kontrollüydü” ifadeleri hezeyandır. Diyenlerin anlayamadıkları, Allah'ın korumasıdır.

 

Olası bir işgal/savaş durumunda Türkiye direnir mi direnmez mi, bunu denediler 15 Temmuz'da. Âdeta ön tatbikat yapıp korkup korkmadığımızı, irademizi, işgale müsait olup olmadığımızı denediler. Anladılar ki müsait değilmişiz… Sonuna kadar özgürlüğümüze ve demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz. Ve yeniden denemeye kalkışırlarsa bilsinler ki artık acemi de değiliz, tecrübeliyiz. Bilsinler ki daha fazla kaynaşırız; bir oluruz, iri oluruz, diri oluruz. Hepimizin canı Allah'a feda. Ne yapabilirler en fazla? Şehit edebilirler. Ki o da bizim duamızdır;

 

"Siz bizim için iki güzellikten (şehidlik veya zaferden) birinin dışında başkasını mı bekliyorsunuz? Oysa biz de, Allah'ın ya Kendi Katından veya bizim elimizle size bir azap dokunduracağını bekliyoruz. Öyleyse siz bekleyedurun, kuşkusuz biz de sizlerle birlikte bekleyenleriz.” (Tevbe Suresi, 52)

 

Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mitingindeki konuşmasında ifade ettiği gibi “Geri dön öleceksin' diyenlere, bugün ölmeyeceğiz de ne zaman öleceğiz diyen millete kim zincir vurabilir?"

 

Güçlü ve istikrarlı bir Türkiye’nin varlığı tüm dünya için önemlidir. Türkiye Ortadoğu’da insan hakları, sosyal adalet, demokrasi, özgürlük, laiklik gibi değerlerin garantisidir. Bir 3. dünya geleneği olan darbeler, artık yaşam alanı bulamayacaklardır.

 

İhanet içindekiler artık anlasınlar ki bu halka rağmen darbe olmaz. Artık anlasınlar ki gece yarısı tankların üstüne çıkan bu halk, oynanan oyunu daha başında bitirdiği gibi, bir daha olursa yine bitirecektir. Bu ülkede bir tane bile hain kalmayana kadar milletçe mücadelemiz sürecektir.

 

İletişim Başkanı Sn. Fahrettin Altun, bugün Sabah Gazetesi'ne verdiği röportajda, bugünden baktığında 15 Temmuz'u şöyle özetliyor; "İlk günden beri 15 Temmuz'u sadece bir darbe girişimi olarak görmedim. Hem işgal hem de darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık o gün. Sayın Cumhurbaşkanımızın canına kastedilmesi, Meclis ve Cumhurbaşkanlığı'nın bombalanması, direnen milletimize kurşun yağdırılması topyekün bir işgale girişildiğinin en net kanıtıydı zira. Dolayısıyla milletimizin o gün verdiği destansı mücadeleyi, şehitlerimizin hangi şuurla şehadete yürüdüğünü, gazilerimizin ve kadınıyla genciyle yaşlısıyla milletimizin, hangi inançla mermilere doğru yürüdüğünü iyi idrak etmemiz gerekiyor. 15 Temmuz direnişimiz dünyanın başka bir yerinde göremeyeceğiniz bir zafer destanıdır. Milletimizin, bağımsızlığına, iradesine ve liderine canı pahasına sahip çıktığı bir gündür. Milletçe ölüm korkusunu yendiğimiz, sarsılmaz bir imanla dimdik yürüdüğümüz bir andır. Maneviyatı, toplumu ortak bir duygu etrafında birleştirebilen ender olaylardan biridir. Minarelerden yükselen salâları her işittiğimizde aynı duyguyu yüklendiğimiz, saf bir imanı kuşandığımız tarihtir. Dolayısıyla her geçen gün değerini daha çok anladığımız, şehitlerimizi minnetle yad ettiğimiz ve üzerine daha çok düşündüğümüz ve bir tarihtir 15 Temmuz."

 

"Bugün yaşadıklarımızı ileride okuyanlar büyük tabloyu çok daha rahat görecekler ve milletçe verdiğimiz mücadele çok daha net anlaşılacaktır. Biz ise bugün verdiğimiz mücadelenin ya da ödediğimiz bedellerin sıcaklığıyla yaşıyoruz. Zira bağımsızlık ve milli irade mücadelemiz hala devam ediyor. Millet ve devlet olarak hala o kanlı darbe girişiminin artçılarıyla mücadele ediyoruz. İçeride ve dışarıda teröre karşı verdiğimiz mücadele, FETÖ'nün sızdığı kurumlardan temizlenmesi, uluslararası ilişkilerde Türkiye'nin artan etkinliğine karşı geliştirilen dirence karşı duruşumuz. Tüm bunları yaşarken bir yandan 15 Temmuz'u unutmamak ve unutturmamak çok önemli. O gece ortaya konan diriliş ruhunun, manevi ve siyasi manasını çok iyi anlamamız ve anlatmamız gerekiyor."

 

Türkiye bugün 15 Temmuz’daki başarısız işgal girişiminin verdiği hasarları onarıyor. 15 Temmuz’a tiyatro demeyi sürdüren, Tayyip Erdoğan nefreti yüzünden FETÖ ve PKK desteği alan 'kullanışlı'ların sayısı oldukça fazla. Kısacası, 15 Temmuz halâ bitmedi. Dikkatli olmalıyız, her an teyakkuzda olmalıyız.

 

Ülkemiz sürekli olarak dikkatli ve uyanık olunması gereken zorlu günlerden geçiyor. Ama ümitsizlik asla yok. Zorluk ve sıkıntılar daha güçlü, daha huzurlu, daha kaynaşmış, daha modern bir Türkiye’nin kapılarını açacak. Güçlü ve istikrarlı bir Türkiye’nin varlığı tüm dünya için gerekli. Allah’ın dilemesiyle öyle de olacak.

 

 

 

 

Bu yazı 913 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumkolog tarafından 17.07.2020 17:07:40 tarihinde yazılmış
O gece bombalandığı iddia edilen meclis bölümlerinin resimleri daha sonraki günlerde incelendiğinde odada bilgisayar ve kitaplık kısımlarında en ufak kımıldama olmadığı bombanın yakıcı etkide olmasına rağmen perdelerde en ufak bir alev alma izi dahi olmadığı tespit ediliyor. Ne saygılı boma imişki kitaplığa bilgisayara ve perdelere zarar vermiyor öyle değilmi sayın yazar :} ayrıca bombalandığı iddia edilen odada bir kapının kazma ile tahrip edilip kırıldığı her ne hikmetse yan taraftaki diğer kapıda en ufak bir zarar izine rastlanmamasıda çok ilginç öyle değilmi sayın yazar !!! Tabi siz şimdi bunuda Allah korumuştur diye savunacaksınız lakin Allah'ın bahşettiği bilim ilim ne yazıkki öyle demiyor sayın yazar...

Halime Çamugüzel tarafından 16.07.2020 15:35:22 tarihinde yazılmış
Yazıda tiyatro demeyi sürdürenlere karşı pe kakalı ve fetöcü diye uydurma tabir kullanılmış ! hatırlarsanız abd ve israilin getirdiği mhp nin başındaki ajan işbirliği ile de fiilen hayata geçirilen başkanlık seçimi sırasında BOP eşbaşakanı olduğunu söyleyen beyefendi ,kendilerine oy vermeyen namuslu ,askerlik yapan ,vergi veren vatansever vatan evlatlarına karşı tıpkı bu yandaş yazar gibi şöyle demişti [bunlar fetöcü bunlar kandilin pe kakanın ağzı ile hareket ediyorlar]. On beş temmuzdan beş gün sonra mhp nin başındaki şahıs ile OHAL ilan edip khk ile Anayasa ,hukuk resmen tanınmadı ,Devlet otoritesi sarsıldı. 18 yılda akp sayesinde cemaatin tüm elemanları * Ne istedinizde vermedik* Sözünde anlatıldığı gibi Devletin bütün resmi kurumlarına sorular çalınmak sureti ile getirilip Sınırsız desteklendi.

Bunları Biliyormuydunuz? tarafından 15.07.2020 14:43:07 tarihinde yazılmış
Bu olayın araştırılması için komisyon kurulması gerektiği defalarca iyi parti ve CHP tarafından dile getirildi, 15 temmuzdan sonra göstermelik olarak kurulan komisyonda akp li tüm üyeler araştırılması istenen bütün soru işaretli detaylara itiraz edip engel oldu. CHP lideri sayın Kılıçdaroğlu "istediğiniz bir televizyon Kanalı'nda karşı karşıya oturalım 18 yılın hesabını muhasebesini ve 15 temmuzuda konuşalım millet görsün, pensilvanyadaki takkeliyi hangi milletvekilleri başlarını örtüp ziyarette bulunmuş " demesine rağmen akp illerden hiç bir isim buna cesaret dahi edemedi.

Nadir tarafından 15.07.2020 13:20:46 tarihinde yazılmış
Darbe haberini Eniştesinden alan biri Hala MİT ve GenelKurmay Başkanını Görevde tutmasını nasıl değerlendirmektesiniz. Meclisteki FETÖ araştırmasına ifade bile vermediler. Doktor öğretmen polis memur çaycı gazozcu hemşire vs. den FETÖcü varda Siyasetçilerden neden yok?.. Deli gibi sorular var. Tarihçiler bunu yazacaklar. Neler döndüğünü birileri birşekilde yazacaktır..

Kamil Büyükhilti tarafından 14.07.2020 23:13:48 tarihinde yazılmış
Bu onbeş Temmuzda sokağa çıkın denildiğinde tankların önüne atlayan vatandaşlarımız için toplanan yardım paralarından halen haber yok !!! yoksa o toplanan paralarıda fetöcüler totocular iç etti yedi ? Bir diğer merak edilense dörtyıldır cevaplanmayan hulusi akar o gece nerede olduğuna dair hiç bir açıklama yapmadı ...

budist tarafından 14.07.2020 14:45:46 tarihinde yazılmış
15 temmuzdan yaklaşık altı ay kadar önce yandaş tv lerde Esrarengiz ve kimsenin anlayamadığı tuhaf reklam ara ara sürekli yayınlandı Hatırladığım kadarı ile Menderes döneminden kısa alıntılar vardı. 15 temmuzda daha sözde darbe başlarken akşam saat yedi veya sekiz civarlarında trabzonda bazı akape yandaşlarının ellerinde darbeye karşı Zafer kazanıldığı yazan önceden hazırlanmış Afişle ortaya Çıktığı, kısa süre sonrada pankartın derhal ortadan kaldırıldığı basın yayın kuruluşları tarafından tespit edilmiş. 15 temmuzda halkı sokağa çıkmaları için galeyana getiren hiç bir siyasinin ne çocukları ne kendileri nede akrabaları ve yandaş müteahitlerinden bir kişi bile halkın yanında olmamıştır .

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3075
Bugün Gelen: 
8732
Toplam Ziyaretçi: 
335194935


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.